1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Ankara'da yaşlı kadına bakıcı şiddeti

Ankara'da yaşlı kadına bakıcı şiddeti

Ankara'da hastalığı nedeniyle yatağa bağımlı olan 95 yaşındaki Hediye Canefe'nin bakıcısından gördüğü şiddet, evdeki güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerle açığa çıktı.

Ankara'da yaşlı kadına bakıcı şiddeti

Ankara'nın Etimesgut ilçesine bağlı Eryaman'da meydana gelen olayda, İstiklal Gazisi eşi 95 yaşındaki Hediye Canefe'nin yaşadığı zulüm gözler önüne serildi. Bakıcısı Şükran K. tarafından şiddete uğradığı tespit edilen Canefe, polisler tarafından ziyaret edildi.

Ankara'da yaşlı kadına bakıcı şiddeti

EMEKLİ ÖĞRETMEN OLDUĞUNU İDDİA ETTİ

İddiaya göre, 4 yıldır hastalıkları nedeniyle yatağa bağımlı yaşayan Hediye Canefe'nin yeğenleri Oğuz Ö. ve Şükran K. yalnız yaşayan teyzelerine yardımcı olmaları amacıyla bakıcı araştırmaya başladı. Çeşitli sayfalara ilan veren yeğenlere bu ilanları görerek Antalya'dan ulaşan R.K., emekli öğretmen olduğunu ve teyzeye bakabileceğini söyledi. Yeğenlerin kabul etmesi üzerine Antalya'dan Ankara'ya gelen R.K. işe başladı.

Ankara'da yaşlı kadına bakıcı şiddeti

YAŞLI KADININ İMDADINA GÜVENLİK KAMERASI YETİŞTİ

Teyzesine yakın oturan ve daha önce yaşlı kadının evine güvenlik kamerası taktırmış olan yeğen Oğuz Ö., kamera kayıtlarını incelediğinde bakıcının şiddetine tanık oldu. Kayda geçen görüntülerde, bakıcının yatakta yemek yedirdiği kadına bardakla vurduğu görüldü. Durumu kardeşi Şükran K.'ye bildiren Oğuz Ö., Eryaman Şehit Osman Avcı Polis Merkezi Amirliği'ne giderek şikayette bulundu. Şikayet üzerine R.K. hakkında soruşturma başlatılırken bakıcı, suçlamaları inkar etti.

Ankara'da yaşlı kadına bakıcı şiddeti

BAKICI YAPTIKLARINI İNKAR ETTİ

Hediye Canefe'nin İstiklal Savaşı Gazisi Lütfi Canefe'nin eşi olduğunu belirten Şükran K., kamera kayıtlarını görür görmez harekete geçtiklerini belirterek, "Teyzem 4 yıldır yatalak. Öncelikle bakım evleri gibi yerlerde konuya çözüm aradık, sonra en iyi bakımın evde olduğunu düşündüğümüz için bu süreci bakıcılar ile götürdük. Bakıcıların bilgileri dahilinde evde kamera ile izleniyorlardı. 2 Ağustos'tan bir hafta önce yeni başlayan bir Türk bakıcımız vardı R.K., Antalya'da yaşıyordu. İlanlardan kendisi ile irtibat kurduk. Kendisinin emekli öğretmen olduğunu söyledi. 2 Ağustos'tan 2 gün önce kamera kayıtlarından teyzemize şiddet uyguladığını gördük. Şok olduk. Gece vaktiydi. Ağabeyim 'polise gidelim' dedi. Polisler kamera kayıtlarını görünce ağladılar. Polisler ile beraber eve gittik. Polisler bakıcıyı gözaltına aldı. Bakıcı, hakkında şikayet olduğunu duyunca inkar etti. Bir hukuki süreç başladı." dedi.

Ankara'da yaşlı kadına bakıcı şiddeti

"BİR İNSANIN YAPABİLECEĞİ DAVRANIŞ DEĞİL"

Özellikle maddi durumu iyi olmayan yaşlılar için endişesini dile getiren yeğen Şükran K.,"Yaşlılarımıza neler yapılması gereken konularda birtakım adımlar atılmasını istiyoruz. Hepimizin düşeceği yol bu. Biz halen daha olayın şokunu üzerimizden atmış değiliz. Kendisi çok naif, karıncayı bile incitmemiş bir insan. Çok şaşkınız, çok acı. Bu bir insanın yapabileceği bir davranış değil. Bu şekilde bakılan ve şiddet gören yaşlılarımız ve çocuklarımız var. Yaşlılarımız için bakıcıların, örneğin sağlık kontrollerinin yapılmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Ankara'da yaşlı kadına bakıcı şiddeti

İLGİLİ BİRİMLERDEN YARDIM TALEBİ

Teyzesi için yardım talebinde bulunan Oğuz Ö. ise,"Teyzemin eşi şeref madalyası sahibidir. Eşi merhum Sakarya'da bu memleket için kan verdi. Teyzemin bakımını ben üstlenmiş durumdayım. İlgili birimlerin bu konuda duyarlı olmasını talep ediyorum. Bakıcı, benim candan öte bildiğim teyzeme şiddet uyguladı. Gerekli şikayet başvurum yapıldı. İnternetten bulmuştum, konuşması ve kültürü ile bizi bir şekilde inandırmaya çalıştı. Şu ihtiyara tokat atan bir kadının insan sevgisi olduğuna inanmıyorum. Adli süreç işliyor. Teyzem, Türk Silahlı Kuvvetler mensubudur. Teyzem kendisini savunamayacak durumda. Eşi 1924'te Paris'te yapılan olimpiyatlara TSK takımından atlet olarak katılmış. Onun için her türlü bakanlığın, birimin teyzeme en acil zamanda yardımcı olmasını talep ediyorum." dedi.

 

HABERE YORUM KAT