1. HABERLER

  2. BİLİM TEKNOLOJİ

  3. Apple'dan uyarı geldi: "Gelirlerimiz düşecek!"

Apple'dan uyarı geldi: "Gelirlerimiz düşecek!"

Apple'dan yatırımcılarına özel bir uyarı mektubu yayınladı. Yayınlanan bu mektupla şirket olarak gelirlerinin düşeceğini belirten Apple, akıllı telefon pazarında en çok kar marjına sahip olan marka.

Apple'dan uyarı geldi: "Gelirlerimiz düşecek!"

Dünyanın en prestijli teknoloji markası olan Apple'dan yatırımcılara, "Dikkat edin, batabiliriz!" tarzında bir uyarı mektubu geldi.

Hali hazırda akıllı telefon pazarında en çok kar marjına sahip şirket olan Apple, gelirlerinin düşmesinden korkuyor. Bilindiği üzere daha önce yayınlanan mali raporlarda Apple’ın akıllı telefon sektöründeki tüm karın yüzde 70’lik bir kısmını tek başına kasasına koyduğunu görmüştük. Bu durumun temel sebebi ise Cupertino merkezli şirketin ürettiği iPhone modellerini maliyetinin 2 hatta 3 katına satıyor olması.

Fakat buna rağmen Apple önümüzdeki günlerde gelirlerinin azalacağını düşünüyor. Zira yatırımcılar için yayınlanan mektupta direkt olarak bu ifadeye yer verilmiş.

Gelirlerimiz düşecek!

Apple yetkililerini bu şekilde düşünmeye iten şey ise sizlerin de tahmin edebileceği üzere korona virüsü.

Koronavirüs salgını yüzünden Çin’de hayat durma noktasına geldi. Apple’ın üretim yaptığı Foxconn fabrikaları hali hazırda çalışıyor olsa bile üretim kapasitesi önemli oranda azalmış durumda.

Apple'dan uyarı geldi: Gelirlerimiz düşecek!

Aynı zamanda Apple’ın Çin’de faaliyet gösteren mağazaları sadece belli saatlerde açılıyor ve belli sayıda müşteriyi kabul edebiliyor.

Hal böyle olunca Cupertino merkezli şirket de önümüzdeki çeyrek için kar beklentisini önemli oranda azaltmış durumda.

Elbette bu durumun yansıması nasıl olur şimdilik kesinleşmiş değil. Fakat bir şekilde Apple’ın gelirlerinin düşeceği kesin diyebiliriz.

Bu arada dip not olarak belirtelim. Apple bu durumun geçici olacağını belirtiyor. Fakat “geçici” ifadesi için net bir süre belirtilmiş değil.

 

Pınar Çehreli
Spor Editörü
Epic Games'ten büyük çılgınlık: Assassin’s Creed Syndicate ücretsiz!
John Wick 4 sonrası için inanılmaz teori!
Samsung’un katlanabilir telefonu Galaxy Z Flip sağlamlık testinde sınıfta kaldı...
Twitter artık DM'de gönderilen penis fotoğraflarını otomatik silecek!

HABERE YORUM KAT