Avrupa Birliği, 2020 bitmeden önce koronavirüs aşısı bekliyor

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yaptığı açıklamada "Tünelin ucunda ışık göründü. İlk AB vatandaşı aralık ayı bitiminden önce aşılanabilir" ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği, 2020 bitmeden önce koronavirüs aşısı bekliyor

Avrupa Birliği  Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda "Tünelin ucunda ışık göründü. İlk AB vatandaşı aralık ayı bitiminden önce aşılanabilir." ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin aşının dağıtımına yönelik hazırlıkları tamamlamaları gerektiğini vurgulayan Von der Leyen, koronavirüs aşısının salgından "çıkış bileti" olduğunu ifade etti.

Von der Leyen, geçen hafta yaptığı açıklamada, "Her şey sorunsuz bir şekilde ilerlerse, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) aralık ayının ikinci yarısında BionTech ve Moderna aşılarına şartlı pazarlama izni verebilir." değerlendirmesinde bulunmuştu.

EMA Başkanı Emer Cooke de Kovid-19 aşıları konusunda Noel öncesinde olumlu görüş verebileceklerini açıklamıştı.

EMA HAKKINDA

AB'nin "ilaç düzenleyicisi" olarak bilinen EMA, birlik genelinde insan ve hayvanlara ilişkin ilaç piyasasını düzenliyor. Ürünün güvenilirliğini ve etkisini denetleyen ajans aynı zamanda ilaçların piyasaya sunulup sunulmayacağına karar veriyor. 1995 yılında kurulan ajans herhangi bir ilacın ruhsatının iptal edilmesi için tavsiyede bulunabiliyor.

AVRUPA BİRLİĞİ KORONAVİRÜS AŞISI ANLAŞMALARI

Öte yandan, AB, AstraZeneca ile 400 milyon, Sanofi-GSK ile 300 milyon ve Johnson and Johnson şirketiyle 400 milyon, Pfizer ve BioNTech ile 300 milyon, CureVac ile 405 milyon ve Moderna ile 160 milyon doz aşı almak için anlaşmıştı.

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡