Aydın Tansel Kimdir, Nerelidir, Nerede Doğdu? Kaç yaşında?

Aydın Tansel Kimdir? Kaç yaşındadır? Nereli, Memleketi Neresi? Ünlü müzisyen Aydın Tansel hakkında merak ettiğiniz her şey haberimizde…

Aydın Tansel Kimdir, Nerelidir, Nerede Doğdu? Kaç yaşında?

Aydın Tansel Kimdir, Nerelidir, Nerede Doğdu? Kaç yaşında? sorularının yanıtlarına haberimizden ulaşabilirsiniz...

AYDIN TANSEL KİMDİR?

Sözü ve müziği kendisine ait olan “Günler Aylar” adlı şarkısıyla ünlendi. Aydın Tansel, 29 Mayıs 1945 tarihinde Ankara'da eğitimci bir ailede doğmuştur. Annesinin adı Cahide ve babasının adı Selahattin Tansel’dir. Çocukluğu Ankara, Bahçelievler’de geçti. Çocukluk yıllarında daha ilkokul 1.sınıfta mandolin dersleri almaya başladı. Daha sonra da lisede klasik gitar ve şarkıcılık yaptı. Ankara Cumhuriyet Lisesi'nde okurken kurduğu trio’yla profesyonelliğe geçiş yaptı. Ankara Cumhuriyet Lisesinden mezun olduktan sonra, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Sumeroloji Bölümünden mezun oldu.

Aydın Tansel Kimdir, Nerelidir, Nerede Doğdu? Kaç yaşında?

Uzun yıllar Doğu Anadolu'nun çeşitli yerlerinde yapılan kazılarda aktif görev aldı. Özellikle Kars'ın Ani harabeleri kazılarında görev aldı. Ancak daha sonra, müziğe duyduğu ilgi nedeni ile kariyerine müzisyen olarak devam etti.

Daha sonra İstanbul'a taşındı ve Uzun süre Latin Amerika ağırlıklı yabancı şarkılar söyledikten sonra Sezen Cumhur Önal ile ilk plak çalışmalarına başladı. 1969 yılında çıkardığı ikinci kırkbeşlik plağı, "Genç Kızlar", Türkiye'de hit oldu. 70’li yılların başında kendi şarkılarını yazmaya ve söylemeye başladı. 1975 yılında Günler Aylar, 1976 yılında Çisil Çisil Yağmur, 1975 yılında Neydi Aradığım gibi şarkıları en çok dinlenenler arasında yer aldı.

Aydın Tansel, üç defa büyük Anadolu Turnesi yaptı. TRT'nin siyah-beyaz yıllarında, ilk canlı program yapan sanatçılardan biridir. Sözü ve müziği kendisine ait olan “Günler Aylar” adlı şarkısıyla ünlendi.

Aydın Tansel Kimdir, Nerelidir, Nerede Doğdu? Kaç yaşında?

1976 yılında Bulgaristan’da yapılan Altın Orfe Ses Yarışması'nda üçüncü oldu. 1994 yılında Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması'nda, Jüri Özel Ödülü aldı. 1977 yılında "yılın şarkıcısı" seçildi. 1978 Eurovision Türkiye elemelerine "Hiç Şansım Yok" adlı şarkısıyla katıldı.

1977 yılında yönetmenliğini Ümit Efekan’ın yaptığı “Günahın Bedeli / Tokat” adlı filmde Müjde Ar ve Sevda Ferdağ ile birlikte başrolde oynadı.

İki sinema filmi ve çeşitli fotoromanlarda oynadı. Bir süre ticaret hayatını atıldı ve sonra tekrar müziğe döndü.

Kısa bir evlilik hayatı yaşayan Aydın Tansel, Shotokan Karate Ni-Dan (ikinci kuşak), Siyah Kuşak sahibi idi.

Aydın Tansel, 1 Nisan 2016 tarihinde 71 yaşında Bodrum'daki evinde kalp krizinden ölmüştür.

Aydın Tansel Albümleri :

Çisil Çisil Yağmur

Ve Dünyası (Dansım Geldi)

Küskünüm

Aydın Tansel Kimdir, Nerelidir, Nerede Doğdu? Kaç yaşında?​​​​​​​

Filmleri ve Dizileri :

1978 - Kılıç Bey (Kılıç Beyin Eniştesi) (Sinema Filmi)

1977 - Günahın Bedeli / Tokat (Murat) (Sinema Filmi)

Kaynak:Biyografi.info

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡