1. HABERLER

  2. YEREL

  3. AYGAD Başkanı Kahyaoğlu’ndan Gazeteciler Günü kutlaması

AYGAD Başkanı Kahyaoğlu’ndan Gazeteciler Günü kutlaması

İstanbul Anadolu Yakası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Kahyaoğlu, 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir açıklama yayınladı.

AYGAD Başkanı Kahyaoğlu’ndan Gazeteciler Günü kutlaması

İlkeli ve basın ahlak kurallarına uyan bir medyanın toplumsal kalkınmanın, gelişmenin sağlanmasında önemli yeri olduğuna dikkat çeken İstanbul Anadolu Yakası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Kahyaoğlu. Açıklamasında şu görüşlere yer verdi; “10 Ocak 1961 tarihinde 212 sayılı kanun ile yürürlüğe girerek, basın mesleği icrasında emek veren basın mensuplarımızın haklarını düzenleyen ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kabul edilen bu özel günün hep birlikte 50.yılını kutlamaktayız. Demokratik bir ülkenin vazgeçilmez unsurlarından biri de bağımsız basındır.

Tarafsız, özgür, ilkeli ve basın ahlak kurallarına uyan bir medyanın toplumsal kalkınmanın, gelişmenin sağlanmasında önemli yeri vardır. İletişim ve buna bağlı olarak etkileşim sürecinin belirleyici olduğu günümüzde gazetecilik, insanlara haber ve bilgi akışı sağlama gibi çok yönlü bir misyonu içermektedir. Bu önemli misyonu yerine getirmek için her şartta görevleri peşinde koşan gazetecilerimiz düzenli bir mesaisi olmadan, halkı bilinçlendirmek için verdiği mücadele her türlü takdirin üzerindedir. İşletmelerin en büyük sermayesi ve en büyük varlığı kuşkusuz çalışan insan kaynağıdır.

Bu nedenle, güçlü gazeteci, güçlü basın kuruluşunun; güçlü basın kuruluşları da güçlü demokrasinin tesisini sağlayacaktır.  Toplumun gelişimi ve  kalkınma süreci de, basın çalışanlarının desteği ile daha hızlı olacaktır.

Kıymetli arkadaşlar,  hepinizin bildiği üzere ülkemizde basın denilince İstanbul basını ve Anadolu medyası akla gelmektedir. İstanbul’dan kastedilen ise ulusal basın şimdiki tabiriyle yaygın basındır.  İstanbul’da yerel medya gerçeği de vardır. Ancak hep görmezden gelinmektedir. Adeta yok sayılmaktadır. Halbuki İstanbul’da binden fazla yerel medya kuruluşu vardır.

İstanbul da yerel Yıllardır tüm dezavantajlarına rağmen hizmet vermektedir. İstanbul’daki  hiç bir yerel yayın kuruluşu resmi ilan almadan yayın yapmaktadır. İstanbul haricindeki tüm Türkiye’de yerel medya resmi ilan hakkına sahipken maalesef biz İstanbul yerel medyası olarak bu haktan yararlanamıyoruz.

Biz tüm dezavantajlarımıza rağmen bu mesleği icra ediyoruz. Hemde yıllardır icra ediyoruz. Aramızda 20-30 yıldır gazetecilik mesleğini başarıyla icra eden arkadaşlarımız vardır. Hiçbir bahanenin arkasına sığınmadan fedakarca yerel medya mesleğini icra eden meslektaşlarımız var.

Ben buradan tüm arkadaşlarımızı gösterdikleri üstün fedakarlıktan dolayı tebrik ediyorum.

 Bu duygu ve düşüncelerle, Ülkemizin ve kentimizin sorunlarını kamuoyuna aktaran ve sorunların çözümünde  önerileriyle toplum mekanizmasının daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan basınımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, basın ahlak ve meslek ilkelerine bağlı olarak, kamuoyunun bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesinde büyük rol üstlenen değerli basın mensuplarımıza sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yıl geçirmelerini temenni ederim,”

52463_aygad(1).jpg

HABERE YORUM KAT