1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bağdadi'nin eşi kimdir? Bağdadi'nin karısı nerede? Bağdadi'nin eşi yakalandı!

Bağdadi'nin eşi kimdir? Bağdadi'nin karısı nerede? Bağdadi'nin eşi yakalandı!

Bağdadi'nin eşi kimdir? Bağdadi'nin eşi nerede? soruları Başkan Erdoğan'ın Bağdadi'nin eşinin yakalandığını belirtmesi üzerine herkes tarafından merakla araştırılıyor. İşte terörist Ebu Bekir el-Bağdadi'nin eşi hakkında tüm merak edilenler haberimizde...

Bağdadi'nin eşi kimdir? Bağdadi'nin karısı nerede? Bağdadi'nin eşi yakalandı!

Bağdadi'nin eşi kimdir? Bağdadi'nin eşi nerede?  soruları Başkan Erdoğan'ın Bağdadi'nin eşinin yakalandığını belirtmesi üzerine herkes tarafından merakla araştırılıyor. İşte terörist Ebu Bekir el-Bağdadi'nin eşi hakkında tüm merak edilenler haberimizde...

BAĞDADİ'NİN EŞİ KİMDİR? BAĞDADİ'NİN KARISI NEREDE? 

Başkan Erdoğan Beştepe'de önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan "İlk defa açıklıyorum." diyerek Bağdadi'nin hanımının yakalandığını belirtti.

Bir dönem Irak ve Suriye'ye yayılan geniş bir alanda halifelik ilan eden ve dünyanın birçok ülkesine terör eylemleriyle korku salan DEAŞ lideri Ebu Bekir El Bağdadi kaçarak geçirdiği son aylarını telaş ve endişe içinde, ihanete uğramaktan korkarak ve kimi zaman kılık değiştirerek, kimi zaman yer altında gizlenerek ve çoğunlukla sırtını sayısı gittikçe azalan müritlerine yaslayarak geçirdi.

Yakınındakiler Bağdadi'nin son günlerinden söz ederken aşırılık yanlılarının topraklarının gittikçe daraldığı bir dönemde Suriye'nin doğusunda Irak sınırındaki kasaba ve çöllerde saklanan güvenlik takıntılı bir lider tablosu çizdiğini söylüyor.

Bir zamanlar "halife" olarak saygı gören Bağdadi, DEAŞ'ın ele geçirdiği toprakları tamamen terk ederek Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib vilayetinde El Kaide'ye bağlı rakip bir grubun kontrolündeki topraklarda saklanmaya başladı. Ardından 26 Ekim'de ABD özel birlikleri tarafından düzenlenen baskında yoğun önlemlerle kale gibi korunan güvenli evinde üzerindeki patlayıcıyı aktive ederek kendini öldürdü.

BAĞDADİ'NİN KÖLESİ YEZİDİ GENÇ KIZ TÜYLER ÜRPERTEN DETAYLARI ANLATTI

Amerika'nın Sesi'nin aktardığına göre; Bağdadi'nin aylarca kölesi yaptığı ve gittiği birçok yere beraberinde götürdüğü Yezidi bir genç kız Associated Press haber ajansına Bağdadi'nin bu seyahatlerini sayıları yediyi geçmeyen en yakın adamlarıyla birlikte yaptığını anlattı. Bağdadi aylar önce yetkilerini üst düzey yardımcısına devretmişti. Bu kişi grubun içinde Bağdadi'nin halefi olarak biliniyordu.

MAYIS AYINDA KURTARILAN YEZİDİ GENÇ KIZ ANLATTI

ABD askerlerinin Mayıs ayında yaptığı bir baskınla serbest kalan Yezidi genç kız Bağdadi'nin ilk kez 2017'de İdlib'e kaçmaya çalıştığını söyledi. Genç kız konvoyun ana yollardan birinde ilerlediği sırada saldırı korkusuyla geri döndüğünü anlattı. Genç kız bu sırada 17 yaşındaydı.

Bir hafta boyunca Suriye'nin güneydoğusunda Irak sınırındaki Hacin kasabasında saklandılar. Daha sonra kuzeye, Suriye'nin DEAŞ'ın elindeki topraklarından sınır kasabası Daşişa'ya geçtiler.

Burada Yezidi genç kız dört ay boyunca Bağdadi'nin yardımcılarından biri olan kayınpederinin evinde kaldı. Genç kız Bağdadi'nin sık sık uğrayarak kendisine tecavüz ettiğini ve kendisini dövdüğünü anlattı. Bağdadi'nin yalnızca geceleri, spor ayakkabı giyerek ve yüzünü örterek seyahat ettiğini anlatan genç kız etrafında her zaman güvenlik amacıyla en az beş korumasının bulunduğunu ve bu kişilerin Bağdadi'ye "hacı" ya da "şeyh" diye seslendiklerini belirtti.

2018 yılının ilkbaharında başka bir adama köle olarak verilen genç kız bu kişi tarafından Daşişa'dan çıkartıldı. Bağdadi'yi en son burada gören genç kız DEAŞ liderinin arkasından kendisine Hediye olarak mücevher gönderdiğini anlattı.

HABERE YORUM KAT