1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Bakan Çavuşoğlu: Yunanistan Büyükelçisi Bakanlığa çağrıldı

Bakan Çavuşoğlu: Yunanistan Büyükelçisi Bakanlığa çağrıldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaptığı açıklamada Yunanistan Büyükelçisi'nin bakanlığa çağrıldığını duyurdu.

Bakan Çavuşoğlu: Yunanistan Büyükelçisi Bakanlığa çağrıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için Yunan gazetesinde ağır hakaret ve küfür içeren bir manşet kullanılmasına ilişkin açıklamada bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Maalesef bugün bir Yunan gazetesi ağza alınmayacak şekilde son derece alçakça bir açıklama yaptı, manşet attı. Biz gerekli tepkilerimizi gösterdik. Yunan Büyükelçiyi (Diamessis) bakanlığa çağırdık ve en sert şekilde tepkimizi gösterdik." dedi. 

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin'in bugün Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'la görüştüğünü belirtti.

Çavuşoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu aslında maalesef ne kadar alçaldıklarını gösteriyor. Bu seviyeye düşülmemesi gerekiyor. Bizim gazetelerimizde, basın yayın organımızda herhangi bir Yunan siyasetçiye veya başka bir siyasetçiye eleştiri olur, bazen ağır eleştiri olur. Basın özgürlüğü çerçevesinde bizi de eleştiriyorlar. Bu da doğal. Bazen daha da ağır eleştiriler oluyor, üzülüyoruz ama bu olabilir. Bu, basın özgürlüğü çerçevesinde olabilir ama hakaret basın özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmemelidir."

Yunan Dışişleri Bakanlığının, konuyla ilgili bugün yaptığı açıklamayı olumlu bulduklarını dile getiren Çavuşoğlu, bakanlığın, bu durumun basın özgürlüğüyle alakalı olmadığını ve güçlü şekilde kınadığını aktardı. 

Çavuşoğlu, "Eğer bunu basın özgürlüğüyle bağdaştırmıyorlarsa, o zaman hukuki olarak da gerekeni esasen yapmak onların sorumluluğundadır." dedi. 

İletişim Başkanlığının da gerekli girişimlerde bulunduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Yunanistan'ın bugüne kadar Türkiye ile ilgili meselelerinde olumlu bir adım atamaması ya da cesur davranamamasının sebebi de işte bu kamuoyu ve kamuoyunun duygusunu yansıtan basındır." diye konuştu. 

Bakan Çavuşoğlu, bu konuya ilişkin gerekli işlemlerin de yapılacağı bilgisini paylaştı. 

Çavuşoğlu, Kıbrıs meselesine ilişkin yaptığı değerlendirmede ise "Biz (Kıbrıs meselesinde) artık federasyon için müzakere etmeyeceğimizi defalarca söyledik." dedi. 

Federasyon için artık ucu açık, sonuç alınmayacak maceraya giremeceklerini belirttiklerini dile getiren Çavuşoğlu, şunları kaydetti: 

"Bir daha kaldığımız yerden başlamamız mümkün değil. Crans-Montana'nın (görüşmelerinin) başladığı yerden müzakerelere başlamamız mümkün değil. Artık o müzakere bitmiştir, başarısız olmuştur. Başarısız olacak yeni bir maceraya atılmanın anlamı yoktur." 

Berkem Temizel
Gece Editörü
HABERE YORUM KAT