1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Balıkesir AK Parti milletvekili adayları 2018 - 24 Haziran erken seçimleri

Balıkesir AK Parti milletvekili adayları 2018 - 24 Haziran erken seçimleri

Balıkesir Ak Parti milletvekilleri 2018 adayları en çok merak edilenler ve araştırılanlar arasında. Balıkesir milletvekili listesine son şekli temayül yoklaması sonrasında Erdoğan tarafından verildi. Balıkesir AK Parti milletvekili adayları 2018 - 24 Hazi

Balıkesir AK Parti milletvekili adayları 2018 - 24 Haziran erken seçimleri

Balıkesir AK Parti milletvekili aday listelerinde kimlerin isimlerinin yer aldığı büyük bir merak konusu. Balıkesir milletvekili listesi 21 Mayıs pazartesi günü saat 17.00'da YSK'ya teslim edilecek. AK Parti milletvekili adaylarını bu tarihten sonra kamuoyuyla paylaşacak.AK Parti'den milletvekili adayı olmak için 7 bin 329 kişi başvuruda bulundu. Bunları alt komisyon eledi ve 2 bin 100 kişilik bir listeyi üst kurula sundu.

Milletvekili adayları bu 2 bin 100 kişilik liste içinden belirlendi ve son onay için Erdoğan'ın önüne gitti.

Balıkesir AK Parti milletvekili adayları 2018 - 24 Haziran erken seçimleri

Balıkesir AK Parti milletvekili adayları 2018 - 24 Haziran erken seçimleri

AK PARTİ MİLLETVEKİLLERİ ADAY LİSTESİ 2018 - TÜM LİSTE

CUMHUR İTTİFAKI PARTİLERİ HANGİLERİ

AK Parti'den yapılan açıklamada, seçmenin hür iradesi ile oy kullanmasının önündeki bütün engelleri kaldıracak ve buna imkan sağlayacak düzenlemeler içeren kanun teklifi metninde MHP VE AKP arasında  ortak mutabakat sağlandığı belirtildi. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti ve MHP'nin ittifak çalışmalarına ilişkin, "BBP, ittifakın yanındadır. Görüşmelerimiz olumlu bir şekilde seyretmektedir. İnşallah BBP de bu ittifakın içinde yer alacaktır." dedi.

AK Parti milletvekili adayları 2018 - 24 Haziran erken seçimleri

MİLLET İTTİFAKI PARTİLERİ HANGİLERİ?

CHP, İYİ Parti, SP ve DP'den oluşacak dörtlü ittifakın protokol taslağı siyasi parti liderlerine iletildi. Kulislere yansıyan bilgilere göre, CHP, İYİ Parti ve SP kendi isim ve amblemleriyle ittifakta yer alacak. DP adayı ise İYİ Parti listesinden aday gösterilecek. DP Genel Başkanı Gültekin Uysal'ın bu kapsamda milletvekili adayı gösterilmesi bekleniyor. DP, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise Akşener'i destekleyecek.

AK PARTİ ADAY ADAYLIĞI ÜCRETİ

AK Parti milletvekili aday adaylığı başvuruları başladı. Başvurular şahsen genel merkeze ve il başkanlıklarına yapılacak. Postayla ya da online başvurular geçersiz olacak. AK Parti başvuru ücretini erkek adaylar için 6.000 TL, Kadın ve Genç (18-25 yaş arası) adaylar için 3.000 ?,  Engelli adaylar için 1.000 ? olarak duyurdu. AK Parti adaylık başvuru ücretleri Vakıfbank hesabına yatacak.

AK PARTİ ADAYLIK BAŞVURU BELGELERİ 

Adaylık ücretini yatıranlar başvuru formunu doldurup, nüfus kağıdı, sabıka kaydı, diploma fotokopisi, askerlik belgesi, 2 adet fotoğraf, kamu kurumundan ise istifa belgesi, engelli ise sağlık raporu ile birlikte başvuru dosyalarını partiye teslim edecekler. 

Milletvekili Olmanın Şartları

Milletvekili olma şartları aşağıda yer almaktadır. Bu şartlar anayasamızın 76. Maddesinde de yer almaktadır.

*25 yaşını doldurmuş olmalısınız. (2017 yılında yapılan referandumla 25 yaş şartı 18 yaşına indirilmiştir.)

*Türk vatandaşı olmalısınız.

*En az ilkokul mezunu olmak. (Milletvekili olabilmek için ne okumak gerekir sorusununda cevabını vermiş olduk. İlkokul mezunu olmak yeterlidir.)

*Askerlik hizmetini yapmış olmak.

*Kısıtlı olmamak (Ancak Meclis de bulunan engelli milletvekillerimiz bu madde kapsamı içerisine girmemektedir.)

*Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak.

*Taksirli suçlar hariç, toplam bir yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezası almamış olmak.

*Yüz kızartıcı suç işlememiş olmak; kaçakçılık, resmi ihale ile alım satımlara fesat karıştırmamış olmak.

*Devlet sırlarını açığa vurma, ideolojik veya anarşik eylemlere katılıp bu suçlardan birinden hüküm giymemiş olmak.

Bu şartları yerine getiren her Türk vatandaşı Siyasi partiden aday olabilir. Ayrıca isterse kendi bağımsız aday olarak da seçime katılabilir.

HABERE YORUM KAT