1. HABERLER
  2. KORONAVİRÜS
  3. Salgın kontrolünde artık yeni tedavilerde devreye alınacak! Bakan Koca'dan Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı açıklama

Salgın kontrolünde artık yeni tedavilerde devreye alınacak! Bakan Koca'dan Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı açıklama

Koronavirüs Bilim Kurulu'nun Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığındaki toplantısında salgındaki son durum, 5-11 yaş arası çocukların aşılanması, yerli aşıya ilişkin çalışmalar ve koronavirüse karşı geliştirilen ilaçlar masaya yatırıldı. Bakan Koca toplantı sonrası yazılı açıklamada bulundu.

Salgın kontrolünde artık yeni tedavilerde devreye alınacak! Bakan Koca'dan Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı açıklama

Türkiye'de koronavirüs salgının yönetilmesine aldığı tavsiye kararları ile destek veren Koronavirüs Bilim Kurulu bugün bir kez daha toplandı. Video konferans yöntemiyle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında yapılan toplantı saat 17.30'da başladı.

YERLİ AŞI VE SALGINDAKİ SON DURUM

Toplantıda salgınındaki vaka ve can kaybı, yoğun bakımların doluluk oranları ve alınması gereken tedbirlerin yanı sıra faz 3 çalışmaları süren yerli aşı TURKOVAC'ın son durumu görüşüldü. Öte yandan toplantıda İsrail'de ve birçok ülkede başlayan 5-11 yaş arası çocukların aşılanması ve aşılamanın artırılmasına yönelik adımlar masaya yatırıldı. 

 5-11 yaş arası çocuklara aşı yapılacak mı? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı açıklama

Avrupa'da vaka sayılarında yaşanan artışın Türkiye'de de Aralık ayında artması beklenirken bu kapsamda alınması düşünülen tedbirler de masaya yatırıldı. Öte yandan koronavirüse karşı geliştirilen Molnupiravir ve Pfizer tarafından geliştirilen ilaç da toplantıda ele alınan konulardan biri oldu.   Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında gerçekleştirilen Bilim Kurulu Toplantısı sona erdi.

 5-11 yaş arası çocuklara aşı yapılacak mı? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı açıklama

BAKAN KOCA'DAN BİLİM KURULU TOPLANTISI SONRASI YAZILI AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı açıklama yaptı. 

Bakan Koca sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda 'Salgın kontrolünde artık yeni tedaviler de devreye alınacak' başlıklı basın açıklaması görseline yer verdi.

İşte Bilim Kurulu toplantısı sonrası yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

Koronavirüs Bilim Kurulumuz, tedavi rehberindeki güncellemeler, cezaevlerinin durumları, aşı programı ve salgının seyri gündemi ile bir araya geldi. Toplantımızda ele alınan sonuçları sıralamak gerekirse;

"1. Sağlık çalışanlarından 2 doz inaktif aşı olmuş ve hatırlatma dozunu mRNA veya inaktif aşı olanlar bir hatırlatma dozu aşısı daha isteğe bağlı olarak olabileceklerdir.

2. Günlük vaka sayılarındaki durağan hal devam ediyor. Tedbirlerde hassasiyet gösterilmesi ile vaka sayılarında düşüş sağlayabileceğimiz belirginleşmiştir. Bu düşüşü kalıcı hale getirecek olan yüksek oranda aşılanmadır. Vakti gelen tüm vatandaşlarımızın aşılarını tamamlamaları tavsiye edilmektedir.

3. Salgın yönetiminde kullanılan tedaviler yeniden değerlendirilmiştir. Favipiravir isimli ilacın kullanımına yönelik tartışmalar ele alındı. Bakanlığımızın kendi topladığı veriler bilim kurulumuzda görüşülmüş, söz konusu ilacın öncelikle önemli bir yan etkisinin olmadığı açıkça ortaya konmuştur. Ayrıca, kendi verilerilerimizde hafif ve orta vakalarda semptomların süresini kısalttığı görülmüştür.

4. Favipiravir, çeşitli çalışmalarda virüse karşı etkin olduğu düşünülerek farklı ülkelerde özellikle ayaktan hastalarda ve belli hasta gruplarında kullanılmıştır. Kullanılan hasta gruplarındaki gerçek yaşam verileri değerlendirildiğinde etkinliği ile ilgili çıkan sonuçlara göre, daha önce belirtilen kullanımın da kaldırılarak bundan sonraki süreçte kullanım endikasyonuna kişinin hekimi hastanın klinik durumuna göre karar verebilecektir.

5. Salgın kontrolünde yeni devreye giren ilaçların kullanımı için de değerlendirmeler yapılmıştır. Bilim kurulumuz daha önceki toplantılarında “Molnupiravir” etken maddeli ilacın kullanıma alınabileceğini değerlendirmişti. İlaca erişim için gerekli girişimler yapılmıştır. Ülkemizde ilacın üretilmesi için gerekli tedbirler alınmıştır. Molnupiravir ilacının tedavi rehberine eklenmesine karar verilmiştir. Uygun olan hasta grupları için ilacın tedariki sağlanır sağlanmaz kullanıma alınmasına karar verilmiştir.

6. Favipiravir ve Molnupiravir’in kullanımı ile ilgili yeni düzenleme tedavi rehberine eklenecektir.

7. Adalet Bakanlığımıza iletilmek üzere cezaevlerinde salgın sebebiyle uygulanacak yeni kurallar tanımlanmıştır."

k-001.jpg

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
1
1
1
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT