1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Bilim Kurulu Üyesi Ceyhan açıkladı: ABD'de can alan amip Türkiye'de de var

Bilim Kurulu Üyesi Ceyhan açıkladı: ABD'de can alan amip Türkiye'de de var

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, ABD'de bir kişinin ölümüne yol açan tek hücreli amipin Türkiye'de de olduğu söyledi. Ceyhan koronavirüs salgınında mutasyon ile biteceğini düşündüğünü söyledi.

Bilim Kurulu Üyesi Ceyhan açıkladı: ABD'de can alan amip Türkiye'de de var

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgını ve ABD'de bir kişinin ölümüne yol açan  'naegleria fowleri' isimli tek hücreli amip hakkında açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Ceyhan, ABD'de bir kişinin tek hücreli amipin yol açtığı hastalığa yakalanarak hayatını kaybetmesine ilişkin değerlendirmede bulunarak amiplerin çok çeşidinin olduğunu söyledi. Ceyhan, amiplerin 1-9 gün kuluçka süresinin olduğunu belirterek, suya giren insanların burnundaki koku sinirlerinden beyne gittiğine dikkat çekerek önce ateş, baş ağrısı, bulantı-kusma, birkaç gün içinde ise menenjite bağlı bulguların ortaya çıktığını, bilinç bulanıklığı, havale nöbetlerinin görüldüğünü söyledi. Ceyhan, daha sonraki süreçte ise bilinç bulanıklığının arttığını kaydederek, bu safhanın ardından vakaların yüzde 100 ölüm ile sonuçlandığını dile getirdi. 

Bilim Kurulu Ceyhan açıkladı: ABD'de can alan amip Türkiye'de de var

"BU AMİP BİZDE ÇOK YAYGIN, YAZ AYLARINDA GÖRÜLÜYOR"

Türkiye'de de bazı amip türlerinin görüldüğünü belirten Prof. Dr. Ceyhan, şunları söyledi:

"Güneydoğu'da görülen, bağırsakları etkileyen, bazen kana da geçip organları da etkileyen amip, bizde çok yaygın, özellikle yaz aylarında görülüyor. Ama dünyanın değişik bölgelerinde başka amipler de var. Bu amip de daha çok ABD'de görülen, uzun zamandır bilinen ve daha çok sudan insanlara buluşan bir amip. Beyin dokularını tutuyor, nadir vakalar şeklinde Amerika'da her sene görülüyor"

"SULARDAN BULAŞIYOR"

Prof. Dr. Ceyhan, Türkiye'de 2017 yılında Eskişehir'de amip vakasının rapor edildiğini belirterek şunları kaydetti:

"Ayrıca özellikle veterinerlik fakültelerinin yaptığı çalışmalar var. Birçok ili kapsayan sularda bu etkenlerin araştırıldığı çalışmalarda da rapor edilmiş. Yani Türkiye'de de var; ama çok sık görülen bir hastalık değil. Olduğu zaman genellikle beyin zarları ve beyin dokusunu tutan; ama erken tanı konulduğunda tedavi edilebilen bir hastalık. Sulardan bulaşıyor, henüz insandan insana bulaştığı belirtilmemiş" 

Bilim Kurulu Ceyhan açıkladı: ABD'de can alan amip Türkiye'de de var

"KORONAVİRÜSTE 50 BİNİN ÜZERİNDE MUTASYON TARİF EDİLDİ"

Prof. Dr. Ceyhan, koronavirüsün geçirdiği mutasyonlara da değinerek şu ifadeleri kullandı:

"Şu ana kadar 50 binin üzerinde mutasyon tarif edildi. Bu koronavirüsün en kötü tarafı. Çünkü bu şekilde sürekli yeni tipler oluşturarak bağışıklıktan kaçıyor. Burada da çok çeşitli, her gün dünyanın değişik yerlerinde mutasyonlar yayımlanıyor. En son ABD'de yeni bir mutant tipin insanlarda bulaşmaya başladığı, bunun orijinal virüse göre daha çok bulaşıcı olduğu, o nedenle eski virüsün yerini almasını beklediklerini; ama 'daha az öldürücüdür' demek için biraz daha beklemek gerektiğini yayımladılar"  

Bilim Kurulu Ceyhan açıkladı: ABD'de can alan amip Türkiye'de de var

"SALGININ MUTASYON İLE BİTECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM"

Dünyada koronavirüs ölüm oranlarının düşmeye başladığına dikkat çeken Prof. Dr. Ceyhan, şunları kaydetti:

"Bunun birçok nedeni olabilir; mutasyon da onlardan bir tanesi. Örneğin; yaşlıların daha çok korunup gençlerin hasta olması ölüm oranını düşürüyor. Bir diğeri test sayısının giderek dünyada artması. Onun dışında artık salgın ile mücadele şeklinde de tecrübe kazanıldı. Bunun dışında bir diğer şey de 'mutasyon araca etkin midir' diye. Bu çok sıkı şekilde dünyada takip ediliyor. Bir mutant virüs gelişebilir; fakat insandan insana bulaşıcı özelliği düşük olur, diğer virüsün yerini alamaz. Virüsün aynı zamanda şu andaki hastalık yapan orijinal virüsün yerini de alması lazım. Yerini almazsa çok fazla bir anlamı olmuyor. Bu insanlarda çoğalmaya devam ediyor. Bunun çoğalmasını bitirecek, onun yerini kendisi alacak, daha iyi davranan bir virüs mutasyonu lazım. Onun gelişmesini de bekliyoruz. Mutasyon konusunda ümitliyim, zamanını söylemek mümkün değil. Ama bu salgının aşıyla ya da toplumsal bağışıklıkla değil mutasyon ile biteceğini düşünüyorum."

 

Bölge Gündem
Editör Ekibi
HABERE YORUM KAT