1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Bir dolar kaç TL? 16 Aralık Pazartesi dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları?

Bir dolar kaç TL? 16 Aralık Pazartesi dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları?

Bir dolar kaç TL? An itibariyle dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları? sorusu herkes tarafından araştırılıyor. Peki güncel dolar fiyatı nedir? 16 Aralık Pazartesi bugün dolar ne kadar? Dolar kaç TL? Son dakika dolar kuru fiyatları nedir? İşte dolarla ilgili merak edilenler haberimizde...

Bir dolar kaç TL? An itibariyle dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları? sorusu herkes tarafından araştırılıyor. Peki güncel dolar fiyatı nedir? 16 Aralık Pazartesi bugün dolar ne kadar? Dolar kaç TL? Son dakika dolar kuru fiyatları nedir? İşte dolarla ilgili merak edilenler haberimizde...

BİR DOLAR KAÇ TL? AN İTİBARİYLE DOLAR NE KADAR?

Dolar TL kurundaki hareketlilik ekonomik parametreleri izleyenlerin yakın takibinde yer alıyor. Gün içerisinde döviz alım satımı yapacaklar; “dolar ne kadar, kaç TL?” ve “euro ne kadar, kaç TL?” sorularının cevabını araştırıyor. Peki, bugün dolar ne kadar, kaç TL? İşte, 16 Aralık Pazartesi güncel döviz kuru…

DOLAR NE KADAR?

Dolar/TL, TCMB'nin son dört toplantıda arka arkaya yaptığı indirimlerle politika faizini toplamda 12 puan düşürerek %12'ye çekmesinin ardından 5.80'in etrafında altında dar bantta seyrediyordu. Dolar/TL yeni haftaya güne 5.82 seviyesinin üzerinde başladı. 

16 Aralık 2019 döviz alış satış fiyatlarında son durum:

Bankacılar TL faizlerindeki düşüşe, S-400 alımının ardından ABD ile ilişkilere, Akdeniz’deki hidrokarbon arayışları nedeniyle AB ile ilişkilere yönelik endişelerin son dönemde arttığına dikkat çekiyorlar.

Dolar Kuru bugün itibariyle, alışta 5.822 TL, satışta 5.825 TL seviyesinde bulunuyor Dolar Alış Kuru ve Dolar satış kuru 16.12.2019 tarihiyle saat 09:10'de güncellenmiştir. 1 Dolar 5.825 Türk lirasına karşılık gelmektedir. 1 Dolar karşılığında 5.825 Türk Lirası satın alınabilir.

Jeopolitik gerginliklerin de riskler arasında yer aldığını belirten bankacılar, piyasada, “risklerin kısa vadede gerçekleşeceğine yönelik” bir fiyatlamanın tercih edilmediğini de söylüyorlar.

EURO TL NE KADAR?

Euro Kuru bugün itibariyle, alışta 6.4847 TL, satışta 6.4885 TL seviyesinde bulunuyor Euro Alış Kuru ve Euro satış kuru 16.12.2019 tarihiyle saat 09:08'de güncellenmiştir. 1 Euro 6.4885 Türk lirasına karşılık gelmektedir. 1 Euro karşılığında 6.4885 Türk Lirası satın alınabilir.

.Bir dolar kaç TL? 16 Aralık Pazartesi dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları?

DOLAR KURU FİYATLARINDA SON DURUM 16 Aralık Pazartesi

TCMB indirimin ardından her ne kadar sonraki adımların sınırlı olacağına yönelik mesajını kuvvetlendirse de, faiz indirimlerine de kapıyı tam olarak kapatmadı. Piyasada da faiz indirimlerinin devamı beklenirken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise önümüzdeki yıl faizlerin tek haneye ineceğini söylüyor.

Bankacılara göre TL için önemli bir koruma kalkanı olarak görülen faizlerin düşüş eğilimi risklerin artması ya da gerçekleşmesi durumunda artık daha zayıf olacak.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) üç indirimin ardından önümüzdeki yıl artış öngörmemesi, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) ise gevşeme yanlısı politikalarını en azından koruyacağı ve büyük ihtimalle kuvvetlendirebileceği öngörüleri gelişmekte olan ülkeler için pozitif bir gelişme.

Hacimlerin, yıl sonunun yaklaşmasıyla azalmaya başladığı piyasalarda bu hafta FED, ECB, TCMB’nin faiz kararları, İngiltere seçimi, ABD-Çin ticaret gerilimi takip edildi.

DÖVİZ YORUMLARI NEDİR? 16 Aralık 2019

16.12.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Ahlatcı Yatırım – DolarTL, USD/TRY Paritesi Yorumu
Hafta içerisinde gerçekleştirilen Fed ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararlarının kur üzerindeki etkilerinin devam ettiği gözlenirken haftanın son işlem gününde yurtiçinde açıklanan Sanayi Üretimi verisinin Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,9 düşerken, bir önceki yıla göre yüzde 3,8 artmasının sınırlı etkileri takip edildi. Gün içerisinde ABD’de Perakende Satışların yüzde 0,5’lik beklentinin altında kalarak Kasım ayında yüzde 0,2 artmasının sınırlı etkileri izlenirken, akşam saatlerinde ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmasında ilk fazın imzalanması sonrasında iki ülkenin açıklamaları doğrultusunda ticaret iyimserliğinin arttığı gözlendi. Gün sonunda açıklanan veriler ve takip edilen ticaret gelişmeleri ile birlikte kurun kazançlarını sürdüğü izlendi.

Ali Akbulut, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Dolar Kuru Yorumu
Kur tarafında TCMB ve FED’in kararları sonrasında hareketlilik artarken siyasi ve jeopolitik risk unsurlarına yönelik gelen haber akışları fiyatlamalarda baskılanmaya neden oldu. Şu anda 5.8000 bölgesinin üzerinde işlem gören kur fiyatlamalarında buranın üzerinde tutunma sağlanması halinde 5.8225, 5.8500 ve 5.8850 ara direnç seviyeleri önemli olacakken yukarı yönlü hareketliliğin hız kazanabilmesi için 5.9200 ana direnç seviyesinin geçilmesi gerekebilir. Ancak kur tarafında yaşanabilecek geri geri çekilmelerde ise; 5.7700 desteğinin altında kalıcılık sağlanması durumunda yeniden 5.7500- 5.7000 bandına dönüş hareketi gelebilir.

İnfo Yatırım FX – DolarTL Yorumu
Geçtiğimiz hafta USDTRY paritesinde volatilite oldukça fazlaydı. FOMC ve TCMB kararları ile birlikte paritede hareketlilik arttı. Zaman zaman 5.76 seviyelerini test eden parite yeni hafta ile birlikte 5.81 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz hafta TCMB faiz oranında 200 baz puan indirim yoluna gitmişti. Piyasalardaki beklentilere paralel olarak gelen bu karar TL üzerinde büyük bir baskı oluşturmadı. Merkez Bankası’nın beklentilerden daha sert müdahale etmemesi ile birlikte hafta içerisinde paritede bir miktar gevşeme hareketleri gözlemlendi. Diğer yandan Amerika ile Çin arasında 1. Faz ticaret anlaşmasında kısmi anlaşılması gelişmekte olan ülke para birimlerinde bir miktar rahatlama gerçekleştirdi. Bu rahatlama arasında TL varlıklarıda yer aldı. Haftanın ilk işlem gününde piyasalar yurtiçinden gelecek olan Perakende Satışlar ve Çeyreklik İşsizlik Ortalaması verilerini takip edecek. Veriler 10:00’da açıklanacak. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 5.80 üzerinde uzun süre duruşlar yukarı yönlü hareketlenmelerin devam etmesine neden olabilir. Sırasıyla 5.82480 – 5.85109 – 5.86866 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.79143 – 5.76503 – 5.73615 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT