1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BM Güvenlik Konseyi'ndeki Barış Pınarı Harekatı'nın kınanması teklifine 2 ülkeden onay yok!

BM Güvenlik Konseyi'ndeki Barış Pınarı Harekatı'nın kınanması teklifine 2 ülkeden onay yok!

BM Güvenlik Konseyi'nde bazı ülkelerin Barış Pınarı Harekatı'nın kınanması teklifine Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya onay vermedi.

BM Güvenlik Konseyi'ndeki Barış Pınarı Harekatı'nın kınanması teklifine 2 ülkeden onay yok!

Barış Pınarı Harekatı'nı görüşenBMGK bazı ülkelerin operasyonun kınanması teklifini ABD ve Rusya veto etti.

BMGK, AB üyesi 5 ülkenin talebi üzerine  Suriye'nin kuzeydoğusundaki gelişmeleri ve Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nı kapalı oturumda görüştü.

Almanya operasyonu "güçlü şekilde" kınarken, diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre bazı ülkeler de BMGK'nin operasyonu ortak açıklamayla kınanmasını teklif etti ancak ABD ve Rusya bu teklife onay vermedi. Her iki ülke de açıklamalarında ''kınama'' kelimesini kullanmadı. 

BM DAİMİ TEMSİLCİSİ CRAFT:  "DEAŞ MİLİTANLARINDAN ARTIK TÜRKİYE SORUMLU" 

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft, ABD'nin Türkiye'nin operasyon kararını desteklemediğini söyledi. 

Suriye'de Hıristiyanlar da dahil azınlık gruplar ve Kürt nüfusunun korunmasından ve insani kriz yaşanmamasından Türkiye'nin sorumlu olduğunu belirten Craft, "Bütün DEAŞ savaşçılarının tutuldukları hapishaneden kaçmamasından ve hiçbir şekilde yeniden yapılanmamasından şimdi Türkiye sorumlu." dedi. 

Craft, sivillerin korunmamasının ve DEAŞ'ın tekrar ortaya çıkmasının ise sonuçları olacağını söyledi. 

AB ÜYESİ 5 ÜLKE TÜRKİYE'YE ÇAĞRI YAPTI

 AB üyesi 5 ülke İngiltere, Almanya, Fransa, Belçika ve Polonya ise toplantı sonrası ortak açıklama yaptı. 

Türkiye'nin askeri operasyonundan "derin endişe" duyulduğu ifade edilen açıklamada, Türkiye'ye tek taraflı operasyonunu durdurması çağrısı yapıldı. 

Açıklamada Türkiye'nin mültecilerin geri dönüşü için teklif ettiği güvenli bölge planının ise "BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin belirlediği uluslararası kriterleri karşılamayabileceği'' kaydedildi. 

HABERE YORUM KAT