1. YAZARLAR
  2. Fatma Fidan
  3. Bünyemizi kışa hazırlayalım
Fatma Fidan

Fatma Fidan

Beslenmeye Adım Adımm
Yazarın Tüm Yazıları >

Bünyemizi kışa hazırlayalım

Havaların soğuması, güneşin yüzünü daha az gösterip, yerini yağmurlara bırakması, kısalan günler..
Hava sıcaklığının azalmasıyla birlikte grip, soğuk algınlığı, bronşit gibi pek çok hastalık pusuda beklemektedir. Vücudumuzu sağlam tutmak ve mevsim hastalıklarından korunmak için bağışıklık sistemini biraz daha güçlendirmek gerekmektedir. Güçlü bir savunma mekanizmasının temelinde ise yeterli ve dengeli beslene yer almaktadır. Besinler ile alacağımız vitamin, mineral ve antioksidanlar bu dönemde en büyük yardımcılarımızdır.

Vitaminler ve Mineraller

Dünya Sağlık Örgütü bu dönemde vücut direncindeki azalmaya dikkat çekerek antioksidan etkiye sahip oldukları A,C,E vitaminlerin, selenyum, çinko, magnezyum gibi minerallerin, omega-3, 9 yağ asitlerinin alımını arttırmayı önermektedir. Bu öğelerin besinlerden doğal olarak alınması gerekmektedir.

ANTİOKSİDANLAR

Antioksidanlar hücredeki oksitlenmeyi önleyen maddelerdir. Savunma mekanizmasını güçlendirirler, vücut direncini arttırırlar. Güçlü bir bağışıklık sistemi ile hastalıklara yakalanma riskini azaltırlar.

En Güçlü Antioksidan Kaynakları

A vitamini: Karaciğer, yeşil yapraklı sebzeler, havuç, kuru kayısı,
C vitamini: Kuşburnu, maydanoz, yeşil sivri biber, karalâhana, çilek, limon, portakal, greyfurt
E vitamini: bitkisel yağlar, soya yağları, badem, ceviz, ay çiçeği
Selenyum: Deniz ürünleri, böbrek, yürek ve diğer etler

Çinko: Et, süt, balık, yumurta, badem, kabak çekirdeği.
Magnezyum: Badem, ceviz, fındık, fıstık, muz, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler

PROBİYOTİK

Bağışıklık sistemini güçlendirmede probiyotik besinlerin büyük desteği vardır. Günlük besin düzenimize Doğal bir probiyotik kaynağı olan yoğurt ve kefire beslenmemizde özellikle yer verilmelidir.

D VİTAMİNİ

Sonbaharda güneş ışınlarından yararlanma süremiz azalıyor. Bu nedenle mutlaka D vitamini ve kalsiyum kaynaklarına özen göstermek ve bunların vücutta kullanmasını sağlayabilmek için de 15-20 dakika da olsa güneş ışığından faydalanmak gerekir.

Somon, ton, uskumru, istiridye gibi yağlı balıklar, süt, peynir,  yumurta en zengin kaynaklarıdır. Bu besinler beslenme içerisinde yer almalıdır.

 Kalsiyum kaynakları; süt ve süt ürünleri, peynir, sebzeler ve pekmez

B VİTAMİNİ

Sonbaharda artan depresyon eğilimini ve stresi kontrol altına almak için özellikle B grubu vitaminlerden zengin beslenmek gerekir. Tam tahıl ekmekler, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, süt ve süt ürünleri iyi kaynaklarıdır.
Sağlıklı günler..

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT