1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Çağrı filminin Bilal-i Habeşi'si hayatını kaybetti

Çağrı filminin Bilal-i Habeşi'si hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü yönetmen Mustafa Akkad'ın yönettiği efsane film Çağrı'nın Bilal-i Habeşi'si Ali Ahmed Salem 81 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Çağrı filminin Bilal-i Habeşi'si hayatını kaybetti

 İslamiyet'in doğuşunu konu alan 1977 yapımı Çağrı filminde Kabe'de ilk ezanı okuyan Bilal-i Habeşi'yi canlandıran oyuncu Ali Ahmed Salem 81 yaşında hayata gözlerini yumdu.

UZUN YILLARDIR HASTALIKLA MÜCADELE EDİYORDU

Çağrı (The Message) filminin en etkileyici sahnelerinden biri Mekke'nin fethinde yaşananlar olmuştu.Bilal-i Habeşi'nin Müslümanları namaz kılmaya çağırdığı anlar filmin tüyleri diken diken eden sahneleri arasında yerini aldı. Hafızalara kazınan bu etkili sahnede Bilal-i Habeşi'ye Libyalı oyuncu Ali Ahmet Salem hayat vermişti. Tarihe geçen 81 yaşındaki oyuncu uzun yıllardır hastalıkla mücadele ediyordu. Salem dün vefat etti.

efsane-film-cagri-nin-bilal-i-habesi-si-hayatini-12432547-5126-m.jpg

KARİYERİNE RADYOCU OLARAK BAŞLAMIŞTI

1945 yılında Bingazi'de doğan Salem, kariyerine radyoda yayıncı olarak başladı. Daha sonra Libya televizyonunda haber spikerliği yaptı. "Dilimiz ve Edebiyatımız" adlı bir program ile bir gezi belgeseli hazırlayıp sundu. Oyuncu olarak ise "Şairler Mahkemesi" adlı bir komedi dizisinde yer aldı

efsane-film-cagri-nin-bilal-i-habesi-si-hayatini-12432547-4375-m.jpg

ARAP DÜNYASININ EN ETKİLİ İSMİ HALİNE GELDİ

Ancak ona şöhreti, Çağrı filminde canlandırdığı Bilâl-i Habeşî rolü getirdi. Filmdeki rolünün ardından yönetmen Mustafa Akkad ile bağları kopmadı. Çöl Aslanı filminde Akkad'ın yönetmen yardımcısı oldu. Bundan sonra ise oyunculuğa devam etmedi. Salem Çağrı filminin son sahnesine atıfta bulunarak, "Mekke'nin fethinden bu yana hala işsizim" şeklinde açıklama yapmıştı. 2017 yılında Kahire'deki Arap Bilgi Bakanları Konseyi tarafından Arap dünyasının etkili 48 ismi arasında gösterilmiş ve ödül almıştı.

efsane-film-cagri-nin-bilal-i-habesi-si-hayatini-12432547-9402-m.jpg

MUHAMMED ALİ ROLE TALİP OLMUŞTU

Tarihe geçen Çağrı filmin senaryosu, yönetmenliği ve oyunculukları büyük beğeni toplamıştı. Film hazırlığı sırasında Akkad, efsanevi boksör Muhammed Ali'nin Bilâl-i Habeşî rolünde oynamak istediğini açıklamıştı. Akkad, bu talebi filmin mesajının önüne geçeceğini düşüncesiyle reddetmişti.

efsane-film-cagri-nin-bilal-i-habesi-si-hayatini-12432547-2865-m.jpg

HABERE YORUM KAT