1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Çarpıcı anket: Koronavirüs salgını öğrencilerin tercihlerini değiştirdi

Çarpıcı anket: Koronavirüs salgını öğrencilerin tercihlerini değiştirdi

Bu yıl üniversiteye başlayacak öğrencilerin yapacakları tercihlerde koronavirüs salgınının etkisinin ne derece olduğu araştırıldı. Yapılan araştırmaya göre pandemi sürecinden sonra öğrencilerin yüzde 40’ı üniversiteyi artık ailesinin yanında okumak istiyor.

Çarpıcı anket: Koronavirüs salgını öğrencilerin tercihlerini değiştirdi

Aylardır süren pandemi süreci üniversiteye başlayacak öğrencilerinin fikirlerini de etkiledi. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi tarafından internet üzerinden online olarak yapılan ankete 11 ilden 2 bini aşkın öğrenci katılım sağladı. Öğrencilerin çoktan seçmeli sorulara verdikleri cevaplar üzerinden çıkarım yaptıklarını söyleyen üniversitenin Kurumsal İletişim ve Tanıtım Yöneticisi İsmail Aktaş, YKS'ye giren öğrencilerin nasıl etkilendiğini ortaya koymak için bu araştırma yaptıklarını dile getirdi.

ANKETE 11 İLDE 2 BİN 817 ÖĞRENCİ KATILDI

Öğrencilerin, bu dönemin ikinci yarısını uzaktan eğitim alarak evlerinde geçirdiğini aktaran Aktaş, “Bu süreç öğrencilerin üniversite tercihlerinde değişikliğe yol açtı. Araştırmayı İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere 11 ile 2 bin 817 öğrenciyle gerçekleştirdik. Gençler, internet üzerinden online olarak ankete katıldı, onlara çoktan seçmeli sorular sorduk” dedi.

Çarpıcı anket: Koronavirüs salgını öğrencilerin tercihlerini değiştirdi

SALGIN ÖNCESİ VE SONRASI TERCİH SEÇİMLERİ ORTAYA KONDU

Mezunlarının iş bulma olanağı çok olan üniversitelerin tercih edileceğine yönelik eğilim olduğunu belirten Aktaş, Koronavirüs öncesi ve sonrası üniversite tercihlerinin ne olduğunu sorduk. Bin 855 katılımcı, değişmeyen tek kriterin mezun olduklarında iş bulabilecekleri üniversitede okuyup, iş olanaklarının çok olduğu bir mesleği seçmek olduğunu söyledi. İstihdam olanaklarının çok olduğu bölümleri tercih etmek istiyorlar. Öğrenciler, hayallerindeki mesleği okumaktan ziyade iş bulabilecekleri mesleğe odaklanıyor” diye konuştu.

Çarpıcı anket: Koronavirüs salgını öğrencilerin tercihlerini değiştirdi

EVİNE YAKIN YERDE OKUMAK İSTİYORLAR

Aktaş, “Vakıf üniversiteleri özelinde de artık burs oranları ve öğrenim ücretinin uygunluğuna da dikkat ediliyor. Normalde öğrenciler üniversiteyi ailelerinden uzakta, büyüdükleri şehrin dışında bir yerde okumak ister. Pandemi sürecinde gençlerin yüzde 40’ı evine yakın, bulunduğu şehirde üniversite okumak istiyor” ifadelerini kullandı.

GENİŞ KAMPÜSLÜ ÜNİVERSİTELER İLGİ GÖRÜYOR

‘Sosyal mesafe’ ve ‘izolasyon’ kavramları salgınla hayatımıza girdiğini söyleyen Aktaş, “Öğrencilerin yüzde 50’si de geniş kampüslü üniversiteleri tercih etmek istiyor, sosyal ve spor alanlarının da içinde olduğu, kültürel faaliyetlere önem veren, geniş, bahçeli üniversite hayalleri kuruyor” dedi.

Çarpıcı anket: Koronavirüs salgını öğrencilerin tercihlerini değiştirdi

KAMPÜSLER DİJİTAL ORTAMDA SERGİLENİYOR

Üniversiteleri tercih döneminde nasıl tanıyıp, araştıracaklarının da sorulduğu araştırmada, İsmail Aktaş, “Önceki yıllarda öğrenciler tercih etmek istedikleri üniversitelerin kampüslerine gidip bizzat gezerek fikir sahibi oluyordu. Şu anda üniversiteleri tanımak dijitale kaydı. Gençlerin yüzde 57’si üniversiteleri kendi web sitesinden takip ettiğini söyledi. Tercih hizmeti veren internet sitelerinde de çok vakit geçiriyorlar” diye konuştu.

Çarpıcı anket: Koronavirüs salgını öğrencilerin tercihlerini değiştirdi

TERCİH DÖNEMİ DİJİTALLEŞTİ

Üniversitelerin de tercih döneminde dijitalde hizmet vermeye başladığını hatırlatan Aktaş, “Öğrenci görüşmeleri dijitale kaydı. Canlı yayın, WhatsApp üzerine soru, cevap yapıyorlar. Bu şekilde 6 ile 14 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen tercihleri dijitalde yaşayacağız. Öğrencilerin yüzde 80’i pandemi döneminde üniversitelere gitmek yerin dijital ortamda araştırıyor” ifadelerini kullandı.

Gülistan Başköy
Eğitim Editörü
HABERE YORUM KAT