1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çavuşoğlu'ndan Afrin Açıklaması: " Tehdit gelirse gireriz"

Çavuşoğlu'ndan Afrin Açıklaması: " Tehdit gelirse gireriz"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'nın Suriye'den asker çekmesiyle ilgili olarak "Askerlerini tamamını çekeceğini söylemek gerçekçi olmaz" dedi.

Çavuşoğlu'ndan Afrin Açıklaması: " Tehdit gelirse gireriz"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'nın Suriye'den asker çekmesiyle ilgili olarak "Askerlerini tamamını çekeceğini söylemek gerçekçi olmaz" dedi. Afrin operasyonu ile ilgili de konuşan Çavuşoğlu, "Tehdit gelirse gireriz' diye konuştu. Çavuşoğlu, Türkiye'nin Esad ile ilgili tutumunun değişmediğini anlattı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV canlı yayınında konuşuyor. Rusya Devlet Başkanı Putin'in Suriye'den askerlerini çekmesi ile ilgili şunları söyledi: Daha önce de Rusya Suriye'den asker çekmişti bir kısmını çekmişti daha sonra tekrar asker getirdi. Suriye ve Irak'ta DAEŞ ile mücadelede önemli mesafeler katedildi. Rejim İran ve Rusya başka konulara da odaklanıyorlar. Burada Rusya'nın da Amerikan'ın da üsleri var. Gözlemciler var ne kadar asker çekecek bakacağız."

AFRİN OPERASYONU

Afrin operasyonu ve Putin'in Türkiye ziyareti ile ilgili de konuşan Çacuşoğlu'nun açıklamalarının satır başları şöyle:  Dün Sayın Cumhurbaşkanımızla Putin başbaşa görüşmeler yaptı. Siyasi süreç bundan sonra atılacak adımlar Astana süreci. İkili ilişkileri başta Türk Akımı S-400 gibi ticaretle ilgili konuları da değerlendirme fırsatı bulduk.

Bizim Afrin'e girmemiz için orada birisinin olması ya da olmaması gerekmez. Önemli kriter bize tehdit mi değil mi? Afrin'den Türkiye'ye yönelik tehditler ve saldırılar geliyor. Biz buraya istediğimiz zaman teknik planlamalar ne zaman yapılırsa müdahale ederiz ansızın da girebiliriz. Bize tehdit olursa hedefimiz rejim de olur. Şu anda böyle bir tehdit söz konusu değil. Şu andaki tehdit terör örgütünden geliyor PYD/YPG'den geliyor. Böyle bir operasyon yapıldığı zaman önceden bilgilendirme yapılır.

SURİYE ULUSAL DİYALOG KONGRESİNE KİMLER KATILACAK?

YPG Kürtlerin tek temsilcisi değil hatta Kürtlerin çok az bir bölümünü temsil eder. Bakmayın zorla insanları kendi silahlı ekibine dahil ettiğini. Şu anda Suriye topraklarının yüzde 20'sini YPG yönettiği halde bu Kürtler buralara dönemiyor. Biz Kürt kardeşlerimize karşı değiliz onların yanındayız. YPG'nin burada olmasına İran da karşı. Kürtleri temsil edenlerin listesini Rusya'ya verdik.

TÜRKİYE'NİN ESAD TUTUMU DEĞİŞMEDİ

Biz Esad'ın Suriye'yi birleştiremeyeceğini düşünüyoruz. Esad ile ile ilgili tutumumuz değişmedi. Esad'lı bir geçiş hükümetinde Suriye'nin gerçek anlamda seçime hazırlanamayacağını da düşünüyoruz.

ABD'NİN KUDÜS KARARI

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın yarın yapacağı zirve çok önemli ve kretik zirve.  Birleşik Arap Emirliklerinden dışişleri bakanı katılıyor. Henüz Suudi Arabistan'da kimin katılacağı belirtilmedi bugün belli olur. Katılım olup olmayacağını bilmediğimiz bir kaç ülke var. Mısır dışişleri bakanı düzeyinde katılıyor. Suudi Arabistan'dan net bir bilgi yok. Ama bugün belli olur katılıp katılınmayacağı.

HABERE YORUM KAT