1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çin'den beklenen haber geldi: Aşı yüzde 99 oranında başarı sağlayacak

Çin'den beklenen haber geldi: Aşı yüzde 99 oranında başarı sağlayacak

Çin'de Sinovac şirketi ve Çinli bilim insanları, "CoronaVac" adını verdikleri koronavirüs aşısının denemelerinde ikinci aşamaya geçtiklerini ifade ederek aşının yüzde 99 oranında başarı sağlayacaklarından emin olduklarını belirtti.

Çin'den beklenen haber geldi: Aşı yüzde 99 oranında başarı sağlayacak

Dünya koronavirüs salgını ile mücadele ederken salgının  başladığı Çin'den önemli bir gelişme yaşandı.  Sinovac şirketinin ve Çinli bilim insanlarının, yüzde 99 başarı oranına sahip olması beklenen koronavirüs (Kovid-19) aşısı geliştirdikleri bildirildi. Aşının şu anda klinik denemelerde ikinci aşamada olduğu ifade edildi.

Çin merkezli Sinovac şirketi ve Çinli bilim insanlarının yüzde 99 oranında başarı olması beklenen koronavirüs aşısı geliştirdikleri duyuruldu. İngiliz medyası, aşının şu anda klinik deneylerde ikinci aşamada olduğu ve binden fazla kişinin gönüllü olarak klinik deneylerde yer aldığını bildirdi. Sinonav'ta çalışan bilim insanı Luo Baishan'ın, aşının yüzde 99 oranında başarı olacağından emin olduklarını söylediği aktarıldı.

Çin'den beklenen haber geldi: Aşı yüzde 99 oranında başarı sağlayacak

AŞININ ADI BELİRLENDİ: CORONAVAC

İngiliz medyasındaki habere göre, aşının adı "CoronaVac" olarak belirlendi. Maymunlarda denenen aşının, maymunları koronavirüsten koruduğu öne sürüldü. Sinovac'ten yapılan açıklamada, "Sinovac Biyotek'te çalışan bilim insanları, toplamda 8 maymuna 2 farklı koronavirüs aşısı verdi. Yaklaşık 3 hafta sonra, maymunlar, koronavirüse neden olan SARS-CoV-2 virüsüne maruz bırakıldı. Maymunlardan hiçbiri enfeksiyon göstermedi" ifadeleri kullanıldı.

İNSANLARDA DENENMESİ GEREKİYOR

Sinavoc'ten yapılan açıklamada, maymunlarda elde edilen başarının ardından insanlarda da aşının denenmesi gerektiği ve 3 aşamalı olacağı aktarıldı. Ancak Sinovac, henüz bahsi geçen aşı hakkında tartışmak için çok erken olduğunu, bazı Avrupa ülkeleri ile temas halinde olduklarını bildirdi.

Çin'den beklenen haber geldi: Aşı yüzde 99 oranında başarı sağlayacak

HABERE YORUM KAT