1. HABERLER
  2. SAĞLIK
  3. Çocuklarda işitme yetersizliğine dikkat! Sorun kulak nezlesi olabilir

Çocuklarda işitme yetersizliğine dikkat! Sorun kulak nezlesi olabilir

Doç. Dr. Mustafa Çelik, toplumda sık görülmesine rağmen pek fazla bilinmeyen kulak nezlesi hakkında açıklamalarda bulundu. Hastalığın genellikle çocuklarda görüldüğünü belirten Çelik, en önemli belirtinin işitme kaybı olduğunu vurguladı.

Çocuklarda işitme yetersizliğine dikkat! Sorun kulak nezlesi olabilir

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Çelik, kulak zarı arkasında, yani orta kulak boşluğunda bilinen anlamda iltihap olmadan sıvı birikmesi olarak tanımlanan kulak nezlesinin; çocukluk çağının en sık görülen hastalıklarından biri olduğunu söyledi. Doç. Dr. Çelik, "Kulak nezlesi olan çoğu hastada tek şikâyet işitme kaybıdır. Hastaların bir kısmının ise herhangi bir şikâyeti yoktur ve başka nedenlerle muayene sırasında tanı konulur" dedi.

"ÇOĞUNLUKLA ÇOCUK HASTALIĞIDIR"

Küçük çocuklarda orta kulak ve östaki kanalının gelişimini tam olarak tamamlamadığını kaydeden Doç. Dr. Çelik, "Bu nedenle kulak nezlesi büyük çoğunlukla çocukluk çağı hastalığıdır. Özellikle 4- 6 yaşlarında karşılaşılır. Yaş ilerledikçe östaki kanalı eğimli hale gelir ve bu nedenle erişkinlerde kulak nezlesi nadir görülür" diye konuştu.

Çocuklarda işitme yetersizliğine dikkat! Sorun kulak nezlesi olabilir

KULAK NEZLESİNİN BELİRTİLERİ NELER

Kulak nezlesinin orta kulak iltihabından farklı bir hastalık olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Çelik, belirtileri şöyle özetledi: "Orta kulak dokularında ve kulak zarında şişlik, kızarıklık ve şiddetli ağrı meydana gelir. Kulak nezlesinde ateş, kulak ağrısı ve kulak zarında şişme ve aşırı kızarıklık gibi aktif enfeksiyon bulguları yoktur. Çoğu hastada tek şikâyet işitme kaybıdır. Kulak nezlesi olan çocuklar, şikayetlerini ifade edemezler ve dikkat çekici şekilde sürekli olarak kulaklarıyla oynarlar. Hastaların bir kısmının ise herhangi bir şikâyeti yoktur ve başka nedenlerle muayene sırasında tanı konulur.

Çocuklarda işitme yetersizliğine dikkat! Sorun kulak nezlesi olabilir

"SOSYAL UYUMDA BOZULMA BAŞLAR"

Yaşanan işitme kaybının başka sorunlara da kapı aralayacağını söyleyen Doç. Dr. Çelik, "Çocukların zihinsel gelişiminde, konuşmasında ve entelektüel fonksiyonlarında gecikmelere neden olabilir. İşitme kaybı yaşayan çocuklar televizyonu yüksek sesli olarak izlerler, işitme azalması nedeniyle seslere hemen cevap vermezler veya ilgisiz kalırlar, derslerinde başarısızlık ve sosyal uyumunda bozulmalar başlar, iyi duyamadıkları için konuşma bozuklukları gelişebilir."

Çocuklarda işitme yetersizliğine dikkat! Sorun kulak nezlesi olabilir

Doç. Dr. Çelik, kulak nezlesi tanısında, hastalığın genellikle çocuklarda görülmesi nedeniyle kişisel ifade yetersizliği, belirtilerin az ve belirsiz olması ve muayene bulgularının da belirsiz olmasının yaşanan en önemli sorun olarak karşılarına çıktığına vurgu yaptı. Uzman isim tedavi yöntemlerinde ise ilk olarak ilaç tedavisi uygulandığını, hastalığın ilerlemesi halinde ise cerrahi yönteme başvurulabileceğini söyledi.

KAYNAK: İhlas Haber Ajansı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT