1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş çağrı: Bir an önce tanınmalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş çağrı: Bir an önce tanınmalı

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile düzenledikleri ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Avrupa Birliğinin artık ülkemizle ilişkilerine stratejik bir bakış açısıyla yaklaşması ve somut adımlar atması gerekiyor." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş çağrı: Bir an önce tanınmalı

Son dakika haberi... Ankara'da İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile düzenledikleri ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanyol yatırımcılara çağrıda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında Avrupa Birliği'nin Türkiye ile ilişkilerine stratejik bir bakış açısıyla yaklaşması ve somut adımlar atması gerektiğini belirtti.

Bugün gerçekleşen zirve ile 2 ülke arasındaki ilişkileri bundan böyle kapsamlı ortaklık olarak tanımlamaya karar verdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir zirve takip mekanizması kurarak kararlaştırılan hususların hayata geçirilmesini yakın takip altına aldıklarını belirtti. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının olumsuz etkilerine rağmen ticaret hacmini daha şimdiden bir önceki senenin rakamlarını yakaladığını ifade eden Erdoğan, "Bu durum 20 milyar dolarlık hedefimizi yakaladığımız anlamına gelmez. Bunu yakalayacağımıza inanıyorum." dedi.

ERDOĞAN'DAN İSPAYOL YATIRIMCILARA ÇAĞRI

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"600'den fazla İspanyol şirketin Türkiye'de yatırımlarından memnuniyet duyuyoruz. İspanyol dostlarımıza Türkiye'ye yatırım çağrımızı tekrarlıyorum. Bu çağrımız şimdiden karşılık bulmuştur. İspanyol Bankası BBVA tarafından yapılan açıklamalar Türkiye'ye olan güvenin en somut göstergesidir.

Türkiye ve İspanya Avrupa'nın doğu ve batı ucunda Avrupa güvenliğinin ve refahının köşe taşı olarak stratejik konuma haiz iki NATO müttefikidir. İspanya ittifak dayanışmasının nasıl olması gerektiğini göstermektedir. Maalesef birçok NATO ülkesi buradaki patriotlarını alıp götürürken İspanya bunu yapmamıştır.

İspanya'nın bu tutumunun diğer bazı müttefiklerimizce örnek alınmasını temenni ediyorum. Savunma sanayii alanında İspanya ile birçok ortak proje yürütüyoruz. Bu alandaki işbirliğimizi daha da derinleştirmeyi özellikle arzu ediyoruz. İspanya ile uçak gemisini yaptık ve şu anda artık daha denize indirmiş vaziyetteyiz. Bunun bir de şimdi çok daha büyüğünü İspanya ile yapalım istiyoruz.

AVRUPA BİRLİĞİ'NE NET MESAJ

Türkiye olarak olumlu gündemin hayata geçirilmesi maksadıyla diyalog ve diplomasiden yana ilkeli tutumumuzu ve çabalarımızı ortaya koyduk. AB'nin artık ülkemizle ilişkilerine stratejik bir bakış açısıyla yaklaşması ve somut adımlar atması gerekiyor. Gümrük birliğinin güncellenmesi, vatandaşımıza vize muafiyeti tanınması çalışmalarına bir an önce başlanmalıdır.

Avrupa ve NATO'nun sınırlarını koruyan Türkiye ve İspanya düzensiz göç konusunda önemli yük üstlenmiş durumdadır. Bu külfetin adil paylaşımı için ortak politikalar üretilmesinin zaruriyetini vurgulamak istiyorum."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN 'TURKOVAC' AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Koroanvirüse karşı geliştirlen yerli aşı Turkovac'a ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Aşılama konusunda iyi durumdayız. Bu yıl sonuna kadar kendi aşımız TURKOVAC da piyasaya sürme durumu söz konusu. Bizim bunu da hallettikten sonra aşı konusunda bir sıkıntımız olmayacak. Gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelere de yardım etmeye devam edeceğiz."

Erdoğan, S-400 konusunda gelen bir soruya ise şu yanıtı verdi:

"S-400 konusundaki hususta, Rusya ve Türkiye detay açıklama yapmama üzerinde mutabık kaldı. Bu tarz açıklamalar girmiyoruz. Bu aramızdaki hassasiyettir."

İSPANYA BAŞBAKANI SANCHEZ'İN AÇIKLAMALARI

 

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ise yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Salgın bizi çok etkiledi. Elbette ticari işbirliğimizi eski seviyelere dönmesini istiyoruz. Sayın Erdoğan'ın da dediği gibi Akdeniz'in iki ucuyuz. Birbirimizden turist alıyoruz, kültür ilişkilerimiz var. İspanya ve Türkiye ikili ilişkileri olağanüstü bir düzeye ulaştı. Bugün 6 yeni belge imzaladık. Doğal afetler ile ilgili gibi meselelerle ortak mücadele edeceğimize dair  belgeler de bunların içinde.

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT