1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Cumhuriyet Halk Partisi'ne yanıt!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Cumhuriyet Halk Partisi'ne yanıt!

Cumhurbaşkanı Revep Tayyip Erdoğan, “Ulusa Sesleniş” konuşmasında Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı sırasında Sakarya Meydan muharebesi öncesi çıkardığı “Tekâlif-i Milliye Emirleri”ne vurgu yaparak Cumhuriyet Halk Partisi'ne yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Cumhuriyet Halk Partisi'ne yanıt!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ulusa sesleniş konuşmasında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadaele kapsamında alınan tedbirleri duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Dayanışma Kampanyası ile ilgili yaptığı açıklamada CHP'ye Atatürk'ün Tekalif-i Milliye denilen 10 maddelik emri ile cevap verdi.

Kampanyaya katılan vatandaşlara ve kurumlara şükranlarını sunan Erdoğan,"Her ne kadar CHP Genel Başkanı başta olmak üzere kimi kesimler bu kampanyayı itibarsızlaştırmaya çalışmışsa da görüldüğü gibi milletimiz bu fitne odaklarına kulak vermemiştir. Halbuki bizim tarihimizde çok sayıda bu tür ve hatta daha ötesi dayanışma örnekleri vardır. Mesela Kurtuluş Savaşı başlarken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Tekalif-i Milliye denilen 10 maddelik bir emir yayımlamıştır. Bu emirle milletimizin elinde bulunan silahtan cephaneye giysiden yiyecek içeceğe, makineden binek hayvanlarına kadar savaşta ihtiyaç duyulan hemen her malzemenin belirli bir oranı talep edilmiştir. Milletimiz bu dayanışma çağrısına mecburiyetin ötesinde bir gönüllülükle iştirak ederek, kendisinin ve evlatlarının geleceği için varını yoğunu devletine vermekten çekinmemiştir. Kendi tarihlerini bilmeyenler, bugün devletimizin yürüttüğü yardım kampanyasını dahi sabote etmeye çalışarak milletten ne kadar uzak olduklarını bir kez daha göstermişlerdir." ifadelerini kullandı.

TEKALİF-İ MİLLİYE EMİRLERİ

Mustafa Kemal Paşa orduyu güçlendirmek için 7–8 Ağustos 1921 yılında Tekâlif-i Milliye emirlerini yayınlamıştır. 10 maddeden oluşan Tekâlif-i Milliye Emirleri, Milli Vergi ve Ulusal Yükümlülükler anlamlarına gelmektedir.

Bu emirler sayesinde ordunun taşıt, araç ve gereç bakımından gücünün arttırılması, yiyecek ve giyeceğinin temin edilmesi sağlandı.

Ayrıca yine bu emirler sayesinde halk, maddi ve manevi bütün kaynaklarıyla Kurtuluş Savaşı’na katılmaya çağrıldı. Ve böylece Türk ordusunun ihtiyaçları karşılandı.

1)Her ilçede bir tane Tekâlif-i Milliye Komisyonu kurulacak.

2)Halk, elindeki silah ve cephaneyi 3 gün içinde orduya teslim edecek.

3)Her aile bir askeri giydirecek.

4)Yiyecek ve giyecek maddelerinin %40'ına el konacak ve bunların karşılığı daha sonra geri ödenecek.

5)Ticaret adamlarının elindeki her türlü giyim eşyasının %40'ına el konacak ve bunların karşılığı daha sonra geri ödenecek.

6)Her türlü makineli aracın %40’ına el konacak.

7)Halkın elindeki binek hayvanlarının ve taşıt araçlarının %20'sine el konacak.

8)Sahipsiz bütün mallara el konacak.

9)Tüm demirci, dökümcü, nalbant, terzi ve marangoz gibi iş sahipleri ordunun emrinde çalışacak.

10)Halkın elindeki araçlar bir defa olmak üzere 100 km'lik mesafeye ücretsiz askeri ulaşım sağlayacak

HABERE YORUM KAT