1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemindeki sorunlar ortadan kalkıyor

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemindeki sorunlar ortadan kalkıyor

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde yaşanan aksaklıların giderilmesi için yapılan çalışmalar, raporlar eşliğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu. AK Parti kaynakları nöbetçi bakan uygulaması ile yasama ve yürütme arasındaki koordinasyonun eksikliğinin giderildiğine dikkat çektiler.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemindeki sorunlar ortadan kalkıyor

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin işleyişinde yaşanan sıkıntılar için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında oluşturulan komisyon, uzun süredir çalışmalarını sürdürüyordu. Komisyon çalışmalarını tamamladı ve raporun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanacağı belirtildi.

 AK Parti kaynakları, yürütme ile yasama arasındaki koordinasyon eksikliğinin, "nöbetçi bakan" uygulaması ve yasa teklifleri hazırlama sürecine milletvekillerinin de dahil edilmesi ile büyük oranda giderildiğine dikkat çekti.

"BÜROKRASİDE YAVAŞLIK VE YETKİ KULLANMAMA"

Hükümet sistemi ile ilgili ortaya çıkan en önemli başlıklardan biri olan "bürokrasideki yavaşlık ve yetki kullanmama" probleminin de atılacak yeni adımlarla aşılacağı belirtildi.

AK Parti kaynakları, bakanlıkların çalışma sistematiğinde yaşanan "uzun yazışma ve onay süreçlerinin" sistemi yavaşlattığını dile getirdi. Parti kurmayları "Bazı bakanlıklarda dosyaların yığıldığı, inceleme ve onay süreçlerin çok uzun sürdüğü şikayetleri geliyor. Mesela bakan, bakan yardımcısı veya genel müdürün imzası ile hallolacak işler, yani üç dört imzada çözülecek işler, dokuz on ayrı imza sürecinden geçiyor. Bu süreci kısaltmaya yönelik adım atılacak. İmza süreçlerine ilişkin standart getirilecek. Tüm bakanlıkların bu kriterlere göre hareket etmeleri istenecek ve bakanlıklar bu konuda talimatlandırılacak" dedi.

"YETKİ KULLANMA VE İNSİYATİF ALMA"

Kamu yöneticilerinin "yetki kullanma ve inisiyatif alma" konusunda yaşanan sıkıntılara yönelik de adım atılacak. Bu kapsamda, bakan yardımcılarının yetki ve görev tanımları netleştirilecek. İnisiyatif almalarının önündeki engeller kaldırılacak. Sistemle ilgili revizyon çalışmalarına katılan AK Parti kurmayları "Bu çalışmalarda gördük ki, yeni sisteme ayak uyduramama, yani eski alışkanlıklar ve teamüllerden vazgeçilemiyor. Milletvekilleri de öyle, bürokraside de böyle. Bu alışkanlıklardan kurtulursak, sistem tam anlamıyla işleyecektir" değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: Türkiye Gazetesi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT