1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ''Depolardaki etlerin çürüdüğü'' iddasına ESK'dan jet yanıt

''Depolardaki etlerin çürüdüğü'' iddasına ESK'dan jet yanıt

İyi Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan TBMM'de yaptığı konuşmada, ''Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) depolarındaki etlerin bekletildiği ve çürüdüğü'' iddiasında bulunmasının ardından kurumun Genel Müdürlüğü iddiaların asılsız olduğuna dair açıklamalarda bulundu.

''Depolardaki etlerin çürüdüğü'' iddasına ESK'dan jet yanıt

İyi Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan TBMM'de Et ve Süt Kurumu (ESK) ile ilgili  ''depolarındaki etlerin bekletildiği ve çürüdüğüne dair" iddialarda bulunmasının ardından ESK Genel Müdürlüğü konuyla ilgili açıklama yaptı. 

 İddiaları asılsız olduğunu belirten kurum, "Depolarımızda uygun koşullarda muhafaza edilen etlerin çürümeye terk edildiği iddiası tamamen gerçek dışıdır ve kurumumuza yapılan çirkin bir iftiradır. Devlet kurumlarının günlük siyasete alet edilerek yıpratılması hususunu kamuoyunun takdirine sunarız." ifadelerinde bulundu.

VİRÜSE KARŞI AYRICA ÖNLEM ALINMIŞ DURUMDA

Kurumun, 1952'den beri sağlıklı, güvenli, kaliteli ve ekonomik ürün çeşitlerini "Et ve Balık Kurumu" markası ile tüketicilerine ulaştırdığına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"ESK, üreticileri korumak amacıyla hayvanlarını satın almakta, depolamakta ve piyasa ihtiyaçları doğrultusunda et fiyatlarını regüle etmek için stokunda bulundurduğu etleri, ihtiyaç olduğu dönemlerde iç piyasada satışa sunmaktadır. Depolarımızdaki etlerin tamamı yerli üreticilerden alınan hayvanların etleri olup ithal et stokumuz bulunmamaktadır. ESK, 10 Şubat'ta piyasa ihtiyaçları doğrultusunda karkas et satışını başlatmıştır ve sektörün ürünlerimize olan talepleri her geçen gün artmaktadır. Kovid-19 salgınının alışveriş kültürüne etkilerini de göz önünde bulunduran kurumumuz, kıyma ve kuşbaşı konserve veya dondurulmuş şekilde raf ömrü uzun, kolay muhafaza edilebilen ürünlerin ülkemizin dört bir yanında tüketicilere ulaştırılmasını sağlamaktadır." 

''Depolardaki etlerin çürüdüğü'' iddasına ESK'dan jet yanıt

''DEVLET KURUMLARI GÜNLÜK SİYASETE ALET EDİLEREK YIPRATILIYOR''

Açıklamada, ESK'nin, tüketiciler yanında Milli Savunma Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı başta olmak üzere çok sayıda kamu kurum ve kuruluşunun da et ihtiyacını yıllardan beri karşıladığı anımsatılarak, "Hem üreticimizi hem de tüketicimizi koruyarak ülkemize 68 yıldır güvenle hizmet eden ESK, içinde bulunduğumuz bu zor günlerin sağlıkla ve gıda arzında herhangi bir sıkıntı yaşanmadan geçirilmesi hususunda çalışmalarını titizlikle sürdürmektedir. Devlet kurumlarının günlük siyasete alet edilerek yıpratılması hususunu kamuoyunun takdirine sunarız." ifadeleri kullanıldı.

HABERE YORUM KAT