1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dev projeyle Asya ve Avrupa arasındaki mesafe kısalacak

Dev projeyle Asya ve Avrupa arasındaki mesafe kısalacak

Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Projesi'nin tamamlanmasıyla Asya ve Avrupa arasındaki seyahat süresi 15 güne kadar inecek.

Dev projeyle Asya ve Avrupa arasındaki mesafe kısalacak

Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Projesi"nin inşa çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. 2016 yılının sonlarına doğru hayata geçmesi planlanan hattın Avrupa ve Asya arasındaki seyahat süresinin 15 güne indirimesi planlanıyor.

Dev projeyle Asya ve Avrupa arasındaki mesafe kısalacak VİDEO

2008"DE YAPIMINA BAŞLANMIŞTI

Azerbaycan"ın başkenti Bakü"den başlayıp, Gürcistan"ın Tiflis ve Ahılkelek şehirlerinden geçerek Kars"a kadar yol alan 826 kilometrelik Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demir Yolu Projesi"nin yapımına 2008"de başlandı.

 

EVLER BOŞALTILDI

Kars Valisi Rahmi Doğan, yaptığı açıklamada, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının ilk etabının yıl sonuna kadar tamamlanacağını belirterek, "Bu hat üzerindeki en büyük engel Kümbet köyündeki bir kamulaştırma sorunuydu. Vatandaşlarımız ile bu noktada bir toplantı gerçekleştirildi ve anlaşma sağlandı. Vatandaşlarımız evlerini kendi rızalarıyla boşaltıyorlar. Biz de devlet olarak kendilerine her türlü imkanı sağladık. Bu boşaltılan yerleri biz hızlı bir şekilde yıkacağız ve firmaya teslim edeceğiz."

 

1 OCAK"TA TEST SÜRÜŞÜNE BAŞLANACAK

Doğan, ayrıca test sürüşüne yeni yıl ile birlikte başlayacaklarını ifade ederek, "Bakü-Tiflis-Kars demiryolunda 1 Ocak tarihiyle test sürüşüne başlamış olacağız. Bununla birlikte Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı açılmış olacak. Tabii bu hattın açılmış olması yöremize, bölgemize çok ciddi bir katkı sağlayacak, ilimize yatırımların gelmesine önayak olacaktır. Bu açılacak olan hat ilk etapta tek hat. Biz ardından ikinci hattın yapım çalışmalarına başlayacağız ve bu güzergahı canlandıracağız. Birinci hattı yıl sonu itibarıyla tamamlamış oluyoruz. İkinci hattın projelendirmesi de zaten vardı. İlk etapta birinci hat üzerinden çalıştık. Aynı zamanda gidiş geliş şeklinde iki hattı bir şekilde faaliyete geçirmiş olacağız" diye konuştu.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT