1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. DGS tercihleri ne zaman 2020 nasıl yapılır? DGS tercih robotu ÖSYM

DGS tercihleri ne zaman 2020 nasıl yapılır? DGS tercih robotu ÖSYM

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sona erdi. 4 yıllık üniversitelere yerleşmek isteyen adaylar bu kez tercih dönemine girecek. Tercihler ÖSYM'nin aday işlemleri sayfasından alınacak. Peki DGS tercihleri ne zaman 2020 nasıl yapılır? İşte DGS tercih robotu ÖSYM

DGS tercihleri ne zaman 2020 nasıl yapılır? DGS tercih robotu ÖSYM

Önlisans eğitim almış olup lisansa tamamlamak isteyen binlerce aday 9 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleştirilen DGS'de ter döktü. Sınav maratonunun ardından adaylar puanlarını öğrendikten sonra ÖSYM'nin yayımladığı kılavuza göre tercih işlemlerini yapacak. Tercihler de sona erdikten sonra yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin internet sayfasında yayımlanacak, adaylara belge gönderilmeyecek. İşte detaylar...

DGS TERCİHLERİ NE ZAMAN?

DGS tercihleri 25 Eylül itibariyle başladı. Tercih işlemleri 2 Ekim saat 23.59'da sona erecek. ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuza göre, Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğrenecekler.

DGS TERCİH ROBOTU ÖSYM

TERCİH YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

DGS TERCİH KILAVUZU 

DGS tercihleri ne zaman 2020 nasıl yapılır? DGS tercih robotu ÖSYM

DGS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

Adayların tercihlerini yaparken, tercih kılavuzundan yararlanmaları gerekiyor.
Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce kılavuzdaki Tablo-2’nin dikkatlice incelenmesi gerekiyor. Bu tabloda, ön lisans programından mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans
programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz sayılacak.

Tablo-1, dikey geçiş yapılabilecek lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü,
öğretim süresini ve varsa koşullarını gösteriyor. Adayların, tercih etmek istedikleri Tablo-1’de yer alan lisans programlarının koşul ve açıklamalarını, tercihlerini sonlandırmadan önce dikkatlice incelemeleri gerekiyor.

ÖSYM, koşulları uygun olmayan programların tercih edilmemesi gerektiği konusunda adayları uyarıyor.  Koşulları kendisine uymadığı hâlde tercih ettiği ve yerleştiği programla ilgili oluşabilecek sorunların sorumluluğu adaya aittir. Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanmaktadır.

Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun bir yoldur. Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazacaklar. Bir aday yalnız mezun olduğu alan ile ilgili programlar arasından, koşulları karşılamak şartıyla, Tablo-1’den en çok 30 tercih yapabilecek. Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu değildir.

ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr/ internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemi yapılmalı
ve tercih işlemi ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Tercihlerin ÖSYM’ye ulaştığından emin olunması için ekranda “2020-DGS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir.” ifadesi mutlaka görülmelidir.
Tercih bildirim işlemini tamamlayan adaylar, "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet
adresinden tercihlerinde değişiklik yapabilecekler.

DGS tercihleri ne zaman 2020 nasıl yapılır? DGS tercih robotu ÖSYM

BUNLARA DİKKAT

Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar, bu işlemi elektronik ortamda yapacaklar. Tercih iptali yapılmaz. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali vb. değişiklik taleplerini içeren dilekçelere Merkezimizde kesinlikle işlem yapılmayacak. Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamaz.
Adaylar tercih işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet
adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesini alarak saklamalıdır. 

YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Sonuçlar ÖSYM'nin aday işlemleri sayfasından yayımlanacak. Yerleştirme sonuçları açıklandığında aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada, ''İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.'' denildi.

YERLEŞTİRME SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

DGS tercihleri ne zaman 2020 nasıl yapılır? DGS tercih robotu ÖSYM

Gülistan Başköy
Eğitim Editörü
HABERE YORUM KAT