1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Dışişleri Bakanlığı: Türkiye gerekli adımları kararlılıkla atacaktır

Dışişleri Bakanlığı: Türkiye gerekli adımları kararlılıkla atacaktır

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "ABD’nin (Rumlara silah ambargosunu kaldırarak) barış ortamını zehirleyen bir karara imza atması müttefiklik ruhuyla bağdaşmamaktadır" denildi.

Dışişleri Bakanlığı: Türkiye gerekli adımları kararlılıkla atacaktır

Dışişleri Bakanlığı'ndan, Amerika Birleşik Devletleri'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne yönelik silah ambargosunu kaldırması kararına ilişkin yapılan yazılı açıklama yapıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne yönelik silah ambargosunun kaldırılması yönünde açıkladığı kararın, adadaki iki halk arasındaki eşitliği ve dengeyi yok saydığı bildirildi. 

Bu kararın, Kıbrıs meselesinin çözüme kavuşturulması yönündeki çabaları olumsuz etkileyeceğinin de muhakkak olduğu vurgulandı.

Dışişleri'nden, ABD'nin Rum Kesimi'ne silah ambargosunu kaldırması hakkında yapılan açıklama şu şekilde:;

"ABD’nin Kıbrıs Rum Yönetimine yönelik silah ambargosunun kaldırılması yönünde bugün (1 Eylül) açıkladığı karar Ada’daki iki halk arasındaki eşitliği ve dengeyi yok saymaktadır.

Bu kararın Kıbrıs meselesinin çözüme kavuşturulması yönündeki çabaları olumsuz etkileyeceği de muhakkaktır. Doğu Akdeniz’de gerginliğin azaltılması amacıyla çaba harcanan bir dönemde, ABD’nin bölge barış ve istikrar ortamını zehirleyen bu tür bir kararın altına imza atması müttefiklik ruhuyla da bağdaşmamaktadır.

ABD’nin bu kararını gözden geçirmesini, bölgede barış ve istikrarın tesisi için mevcut çabalara destek vermesini bekliyoruz. Aksi takdirde Türkiye, garantör ülke olarak, hukuki ve tarihi sorumluluğuna uygun olacak şekilde Kıbrıs Türk halkının güvenliğini garanti altına alacak gerekli mukabil adımları kararlılıkla atacaktır."

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT