1. HABERLER
  2. EKONOMİ
  3. Dolar ve euro kuru, korona mutasyonu nedeniyle haftaya tedirgin başladı!

Dolar ve euro kuru, korona mutasyonu nedeniyle haftaya tedirgin başladı!

Piyasalar haftaya koronavirüs mutasyonuna ilişkin haberler ile başladı. Dolar ve euro kuru da salgının yayılma endişesi ile güne yükselişle başladı. Bu kapsamda Dolar kaç TL? Dolar ve euro kuru bugün ne kadar oldu 21 Aralık 2020 Pazartesi ? soruları araştırılıyor. İşte detaylar...

Yurt içinde piyasalar haftanın ilk gününe önemli gündem maddeleriyle giriş yaptı. İngiltere'de koronavirüs salgının mutasyona uğradığı haberleri piyasalarda tedirginliğe yol açtı. Aşıların uygulanmaya başlamasıyla pozitif hava yerine negatif havaya bırakırken piyasalar Merkez Bankası'nın perşembe günü açıklayacağı faiz kararını da beklemeye başladı.   Peki Dolar kaç TL? Dolar ve euro kuru bugün ne kadar oldu 21 Aralık 2020 Pazartesi ?  İşte güncel döviz kurları... 

BİR DOLAR KAÇ TL? ANLIK DOLAR KAÇ TL?

Serbest piyasada dolar bir önceki kapanışa göre yüzde  1,33 oranında değişim gösterdi. Saat 10.05 itibariyle bir dolar 7,7201 TL'de alınıyor, 7,7305 TL'den ise satılıyor.

Dolar ve euro kuru, korona mutasyonu nedeniyle haftaya tedirgin başladı!

BİR EURO KAÇ TL?

Euro önceki güne göre yüzde  0,85 oranında değişim gösterdi. Euro alış kuru 9,4149 TL, satış kuru ise 9,4303 TL’dir.

Dolar ve euro kuru, korona mutasyonu nedeniyle haftaya tedirgin başladı!

DOLAR VE EURO KURU BUGÜN NE KADAR 21 ARALIK 2020 PAZARTESİ ? 

Dolar kuru bugün açılışta 7,6800 liradan alınıyor, 7,6820 liradan satılıyor. Cuma günkü kapanışta doların satış fiyatı 7,6510 lira olmuştu. (Fiyatlar anlık olarak değişime uğramaktadır)

Dolar ve euro kuru, korona mutasyonu nedeniyle haftaya tedirgin başladı!

EURO FİYATI

Piyasaların açılışında avro 9,3630 liradan alınıyor, satış fiyatı ise 9,3630 lira olarak belirlendi. Dünkü kapanışta euronun satış fiyatı 9,4950 lira olmuştu. (Fiyatlar anlık olarak değişime uğramaktadır)

Bir dolar kaç TL ? 13 Ekim 2020 dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları?

CANLI DOLAR TAKİBİ | GÜNCEL DOLAR KURU

Döviz fiyatlarında anlık olarak değişim yaşanıyor. İşte bankalardaki güncel dolar kuru fiyatı...

BANKALARDAKİ DÖVİZ FİYATLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

21 Aralık Pazartesi günü bankalarda dolar/ TL alış ve satış fiyatları şu şekilde:

Dolar ve euro kuru, korona mutasyonu nedeniyle haftaya tedirgin başladı!

21 Aralık Pazartesi günü bankalarda avro alış ve satış fiyatları şu şekilde:

Dolar ve euro kuru, korona mutasyonu nedeniyle haftaya tedirgin başladı!

PİYASALARIN GÜNDEMİ: KORONAVİRÜS VE FAİZ KARARI

Yurt içinde, geçen hafta dünya borsalarından pozitif ayrışan Borsa İstanbul'da rekorlar kırıldı. Cuma günü yüzde 0,64 değer kazanarak 1.408,32 puanla tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştiren BIST 100 endeksi, haftalık bazda ise yüzde 2,74 değer kazanarak yükseliş trendini üst üste 7. haftaya taşıdı. Endeks, gördüğü en yüksek seviye rekorunu da 1.410,32 puanla cuma günü kırdı.

Analistler, bu hafta Kovid-19 salgını ve mutasyon ile ilgili haberlerin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade ederek, yurt içinde perşembe günü gerçekleştirilecek Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının beklendiğini söyledi.

Veri takviminde, salı günü ABD'de açıklanacak büyüme verisinin öne çıktığına işaret eden analistler, perşembe ve cuma günü dünya borsalarının önemli bir kısmının Noel tatili dolayısıyla kapalı olacağını hatırlattı.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.440 puanın direnç, 1.320 seviyesinin destek konumunda olduğunu kaydetti.

TCMB'nin PPK toplantısına ilişkin AA Finans'ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, politika faizinde 150 baz puan artış olacağını tahmin ediyor. Geçen ayki toplantıda politika faizi yüzde 10,25'ten yüzde 15'e yükseltilirken, tüm fonlamanın da bu faiz üzerinden yapılacağı kaydedilmişti.

DOLAR NEDİR?

Dollar, Dünya’da 20’den fazla ülkenin ya para biriminin ismi ya da para biriminin bir parçasıdır. Amerika Birleşik Devletleri Kanada, Avustralya, Tayvan Hong Kong, Singapur, Yeni Zelanda, Liberya, Jamaika ve Namibya ülkelerinin para biriminin adı “Dollar” kelimesini barındırmaktadır (Avustralya Doları gibi). Doğu Timor, Ekvador, El Salvador, Mikronezya Federal Devletleri, Marshall Adaları, Palau, Karayip Hollandası ve Panama’da (banknotlarda) ABD doları resmi para birimidir. Genellikle 1 dolar 100 centtir.

3 Kasım Salı Dolar kuru ne kadar oldu bugün? Euro kuru ne kadar bugün?

DOLARIN TARİHİ

15 Ocak 2520’de Bohemya Çek Krallığı Joachimsthal’dn çıkartılan gümüşlerden para basmaya başladı. Bu paralara Joachimsthaler adı verildi ki bunlara kısaca thaler ya da taler deniliyordu. Bu isimlendirme diğer dillere de taller, talar, dare, dollar gibi farklı şekillerde geçti. Bugün yaygın kullanılan “dollar” biçimi İngilizce’ye Felemenkçeden geçmiştir.

DOLAR İŞARETİNİN KÖKENİ

$ işareti ilk olarak 1770’lerde İspanyol Amerikan Peso’sunun (İspanyol Doları) kısaltması olarak “p” üzeri küçük “s” olarak oluşturulmuştur. Daha sonra yavaş yavaş biçim değiştirerek $ halini almış ve bu işaret Amerikan dolarının da simgesi olmuştur.
Günümüzde dolar dendiğinde akla ilk Amerikan doları gelmektedir ki dolar dünya ekonomisinin, borsaların önemli bir parçasıdır.

EURO NEDİR?

Simgesi € ve kodu EUR olan Euro Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Güney Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ile Yunanistan’dan oluşan Euro bölgesinin resmi para birimidir. Euro bu ülkelerin dışında Avrupa Birliği’nde olmayan Androrra, Monako, San Marino ve Vatikan’da da dolaşımdadır. Euro para birimi 2013 verilerine göre 334 milyon Avrupalı tarafından kullanılmaktadır.

3 Kasım Salı Dolar kuru ne kadar oldu bugün? Euro kuru ne kadar bugün?

Avrupa birliğinin ortak parasının adı olan Euro resmen 16 Aralık 1995’te belirlendi. Euro madeni para ve banknotları da 1 Ocak 2002’de dolaşıma girdi. Euro, dünyanın en büyük ikinci rezerv parası ve en çok kullanılan ikinci para birimidir. Bu iki kategoride de ilk sırada dolar yer alıyor.  Değer açısından bakıldığında ise 2013 verilerine göre euro toplam değeri en yüksek olan para birimidir. Nitekim IMF’nin 2008 GSYİH ve satın alma günü paritesi verilerine göre Euro bölgesi dünyanın ikinci büyük ekonomisi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT