1. HABERLER
  2. DÜNYA
  3. Dünya gündemi altüst oldu: Patlayan Putin'in göz bebeği Zircon'du

Dünya gündemi altüst oldu: Patlayan Putin'in göz bebeği Zircon'du

Rusya Nükleer Enerji Kurumu 08 Ağustos Perşembe günü ülkenin kuzeybatısında bulunan bir füze motoru testi esnasında yaşanan kazada 5 personelinin öldüğünü duyurdu. Rusya Savunma Bakanlığı ise 2 kişinin öldüğünü 6 kişinin ise yaralandığını söylemişti.Rus medyası, patlayan şeyin Putin'in şubat'ta tanıtımını yaptığı yeni nesil Tsirkon (Zircon) füzesinin motoru olduğunu iddia etti.

Dünya gündemi altüst oldu: Patlayan Putin'in göz bebeği Zircon'du

Rusya'da son günlerde askeri tesislerde art arda patlamalar gerçekleşti. Bu patlamaların ardından Rusya Savunma Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı. Yapılan açıklamanın yanı sıra Rusya Nükleer Enerji Kurumu'nun (ROSATOM) da yaptığı kafa karıştırıcı açıklamalara bir de Rus basının "radyasyon" iddiaları eklendi.

MEYDANA GELEN PATLAMALARDAKİ SIR PERDESİ

Rusya'nın çeşitli bölgelerinde yer alan askeri tesislerde arka arkaya patlamalar meydana geldi. Bunların arasında en çok konuşulan ise, ülkenin kuzeybatısında yer alan Arkhangelsk bölgesindeki Severodvinsk kentindeki patlama oldu. Rusya Savunma Bakanlığı o patlamada, "füze motorunun ünite testi" yapıldığını kaydetmişti. Bakanlık, buradaki patlamada 2 uzmanın öldüğünü, 6 görevlinin ise yaralandığını açıklamıştı. Ancak Rosatom'dan yapılan açıklamada, 5 personelin öldüğü duyuruldu. Rosatom'un açıkladığı ölü sayısına daha önce açıklanan kayıpların dahil edilip edilmediğinin ise belli olmadığı aktarıldı.

Dünya gündemi altüst oldu: Patlayan Putin'in göz bebeği Zircon'du

ROSATOM, PATLAMANIN NEDENİNİN İZOTOP GÜÇ KAYNAKLARI OLDUĞUNU SÖYLEDİ

İngiliz haber ajansı Reuters'ın haberine göre, Rosatom, sıvı itici güç sistemindeki "izotop güç kaynakları"nın mühendislik ve teknik destek aşaması sırasında patlamanın meydana geldiğini açıkladı. Açıklamada, söz konusu "izotop güç kaynakları" hakkında ayrıntılı bilgi verilmedi.

Rosatom ayrıca, patlama sonucu yayılan radyasyon seviyesi hakkında, daha önce Rusya Savunma Bakanlığı ile yerel yetkililerin açıklamalarına ekleyecek herhangi bir açıklamaları olmadığını da bildirdi.

Dünya gündemi altüst oldu: Patlayan Putin'in göz bebeği Zircon'du

RUS BASINININ İDDİASI: RASYASYON ARTTI, PATLAYAN İSE PUTİN'İN TSİRKON FÜZESİYDİ

Patlamayla ilgili en çarpıcı iddia ise Rus basınında geldi. Rus Kommersant gazetesi ile Lenta.ru haber sitesi, denemesi yapılan motorun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yeni nesil hipersonik gemisavar Tsirkon (Zircon) füzesine ait olduğunu öne sürdü. Askeri kaynaklardan haberi aktaran Kommersant ve Lenta.ru, patlamanın, sıvı yakıtı oksitleyen katalizatör maddelerinin ani birleşmesinden kaynaklandığını yazdı.

Rus basını ayrıca, patlamadan hemen sonra radyasyonun arttığı hatırlattı.

Dünya gündemi altüst oldu: Patlayan Putin'in göz bebeği Zircon'du

FÜZENİN TANITIMINI ŞUBAT AYINDA PUTİN YAPMIŞTI

Putin, 20 Şubat 2019 tarihinde gemisavar "Zircon" füzesinin tanıtımını bizzart yapmış, konuşmasında füze ile ilgili, "Avlamayı denesinler de görelim" demişti.

ZİRCON'UN ÖZELLİKLERİ

Bu füze, sesten 9 kat hızlı uçan hipersonik bir sistem olarak tanımlanıyor. Füzenin hızı saatte 11 bin kilometre. NATO standartlarına göre "SS-N-33" olarak sınıflandırılıyor. Esas olarak 1000 kilometre menzildeki savaş gemilerini imha etmek için geliştirilen bu füze gemi, uçak ve kara üslerine konuşlandırılabiliyor.

HABERE YORUM KAT