1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. En çok veriyi hangi uygulamaların topladığı ortaya çıktı!

En çok veriyi hangi uygulamaların topladığı ortaya çıktı!

WhatsApp'ın eleştirilen yeni gizlilik sözleşmesinin ardından milyonlarca kişi bu kez diğer popüler uygulamaların kullanıcılar hakkında ne bildiği sorgulanmaya başladı. Clario n,r tablo hazırlayarak uygulamaların hangi bilgileri topladığına yer verdi.

En çok veriyi hangi uygulamaların topladığı ortaya çıktı!

WhatsApp'ın yeni gizlilik sözleşmesi Türkiye'nin değil neredeyse tüm dünyanın gündemine oturmuştu. Kullanıcılar WhatsApp'u terk ederken alternatif uygulamalara yönelmişti. Whatsapp'ın bu hareketinin ardından diğer sosyal medya ağlarının da güvenilirliği kafalarda soru işareti oluşturmuştu. Clario.co tarafından hazırlanan bir çalışma  hangi şirketin ve uygulamanın hangi bilgilerinizi topladığını gösteriyor. 

Webtekno'nun haberine göre Clario'nun hazırladığı grafiğin kişisel veriler sütununda e-posta, isim, yaş, cinsiyet, cinsel yönelim, medeni hal, ırk, dini inanış, yaşanan yer, ev adresi, çalışma durumu, iş unvanı, evcil hayvan sahipliği, telefon numarası, sabit telefon numarası, telefonun modeli, hobiler, ilgi alanları, boy, kilo, akraba, anne kızlık soyadı, mevcut işverenler, geçmiş işverenler, banka hesap bilgileri, maaş, sosyal profil (arkadaşlar, hobiler, ilgi alanları), doğduğu ülke, alerjiler ve sağlık bilgilerinin toplanıp toplanmadığı bilgisi yer alıyor.

FACEBOOK LİSTENİN BAŞINDA YER ALDI

En çok veriyi hangi uygulamaların topladığı ortaya çıktı!

Paylaşılan grafiğe göre Facebook, yukarıda saydığımız kişisel bilgilerin %70,59'unu topluyor. Bu da şirketi en fazla kişisel veri toplayan şirket konumuna getiriyor. Facebook'un hakkımızda bilmediği verilerin yalnızca boyumuz, kilomuz, annemizin kızlık soyadı, banka hesap bilgilerimiz, maaşımız, doğduğumuz ülke, alerjilerimiz ve sağlık bilgilerimiz olduğu görülüyor.

En çok veriyi hangi uygulamaların topladığı ortaya çıktı!

Bir diğer Facebook şirketi olan Instagram'sa %58,82'lik oranla ikinci sırada yer alıyor. Instagram, Facebook'un aksine boy ve kilo bilgilerini toplarken cinsel yönelim, medeni hal, ırk, dini inanış, sabit telefon hattı ve akraba bilgilerini toplamıyor. Instagram'ı üçüncü sırada takip eden isimse Tinder.

WHATSAPP LİSTENİN KAÇINCI SIRASINDA?

En çok veriyi hangi uygulamaların topladığı ortaya çıktı!

Son günlerin en tartışılan uygulaması olan WhatsApp, yukarıdaki grafiğin son sıralarında yer alıyor. Grafiğe göre uygulama, saydığımız bilgilerin yalnızca %11,76'sını topluyor. WhatsApp'ın topladığı bilgiler isim, yaş, telefon numarası ve telefon bilgileriyle sınırlı kalıyor.

Listede açık bir şekilde görüldüğü üzere kişisel bilgilerimizin en fazla toplandığı platformlar beklendiği üzere sosyal medya platformları. Bunun yanı sıra grafikten çıkan ilginç sonuçlar da var. Listedeki şirketlerin %93'ü gelecekte bizimle temasa geçmeye devam edebilmek için e-posta adreslerimizi depoluyor. Ayrıca şirketlerin %18'i kaç kilo olduğumuzu biliyor.

En çok veriyi hangi uygulamaların topladığı ortaya çıktı!

ARAŞTIRMA HAKKINDA

Clario, bu sonucu ortaya koyabilmek için çeşitli sektörlerden 47 uygulamayı ve bu uygulamaların gizlilik sözleşmelerinde istedikleri izinleri incelediğini belirtiyor. Uygulamaların istedikleri her bir izin yukarıdaki grafikte 34 izin türü olarak kendisine yer buldu. Araştırma ABD'de gerçekleştirildi bu nedenle ABD'deki gizlilik sözleşmeleri incelendi.

Gülistan Başköy
Haberler, Sondakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT