1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Enver Paşa kimdir, nereli? Nerede ve nasıl öldü? Enver paşa ölümü

Enver Paşa kimdir, nereli? Nerede ve nasıl öldü? Enver paşa ölümü

Enver Paşa ölüm yıldönümü dolayısıyla bugün internette trendler arasında girdi. Enver Paşa kimdir, nereli? Enver Paşa nerede ve nasıl öldü? Enver paşa ölümü başlıklarıyla bakılan bu konuyla ilgili gerekli bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Enver Paşa kimdir, nereli? Nerede ve nasıl öldü? Enver paşa ölümü

Askeri ve siyasetçi bir kimlikle Osmanlı Devleti'nde etkin bir rol oynayan Enver Paşa 98. ölüm yıl dönümü dolayısıyla bugün çokça aratılanlarda yerini aldı. Enver Paşa kimdir, nereli? Enver Paşa nerede ve nasıl öldü? Enver paşa ölümü yazılarak bilgi alınan bu konuyla ilgili detaylı bilgilere biz de haberimizde yer verdik. 

ENVER PAŞA KİMDİR? NERELİ?

Enver Paşa 1821 yılında İstanbul'da doğdu. Soğukçeşme Askeri Rüştiyesinde öğrenim gördü. Harp Okulunu 1899'da piyade teğmeni olarak bitirdikten sonra, 1903'te kurmay yüzbaşı olarak Harp Akademisinden mezun oldu.Mezun olduktan sonra Selanik'teki Üçüncü Ordu'da görevlendirildi. Kolağalığı ve kurmaylıktan sonra 1906 yılında binbaşılığa terfi etti. İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin kurucuları arasında yer aldı. Makedonya'daki ihtilal hareketine katıldı. İkinci Meşrutiyet'in ilan edilmesinden sonra "Hürriyet Kahramanı" olarak anılmaya başlandı.
Enver Paşa kimdir, nereli? Enver Paşa nerede ve nasıl öldü? Enver paşa ölümü

1908'de Genç Türkler İhtilali ile yıldızı parlayan Enver'in hızlı yükselişi 1913'te Yarbayken yine aynı senenin sonlarında Albaylığa, 19 gün sonra 1 Ocak 1914'te Paşalığa yükselmesi ile başlar. 23 Ocak 1913'te İttihat ve Terakki tarafından düzenlenen Babıali baskınına katıldı. Sadrazam Kamil Paşanın istifasını sağladı. Böylece İttihat ve Terakki Cemiyetinin iktidarı ele geçirmesinden sonra, Edirne'nin kurtarılmasında önemli rol oynadı. Bu başarısından sonra albaylığa ardından da tuğgeneralliğe yükselen Enver Paşa, 1914'te de Sait Halim Paşa hükümetinde Harbiye Nazırı oldu. Şehzade Süleyman'ın kızı ile evlendi. Orduda bazı düzenlemeler yapan Enver Paşa, Fransız modeli yerine Alman stilini uyguladı.

Enver Paşa kimdir, nereli? Enver Paşa nerede ve nasıl öldü? Enver paşa ölümü

ENVER PAŞA'NIN YER ALDIĞI SAVAŞLAR NELERDİR?

- Trablusgarp Savaşı

- Balkan Savaşları

- I. Dünya Savaşı

- Sarıkamış Harekâtı

- Bakü Muharebesi

- Rus İç Savaşı

- Çanakkale Savaşı

Enver Paşa kimdir, nereli? Enver Paşa nerede ve nasıl öldü? Enver paşa ölümü

ENVER PAŞA NEREDE VE NASIL ÖLDÜ?

I. Dünya Savaşı'nın yenilgi ile sonuçlanması üzerine, Almanya ve Rusya'da Türk halklarının bir araya getirilmesi amaçlı pek çok mücadelede bulunmuş, Sovyet hükûmetinin desteğini kaybettikten sonra Orta Asya'daki Türk halklarını ayaklandırmak amacıyla gittiği Türkistan'da Bolşeviklere karşı yaptığı bir çatışma sırasında ölmüştür.

1914'te Padişah Abdülmecit'in torunu (Şehzade Süleyman'ın kızı) Naciye Sultan'la evlenerek Osmanlı hanedanına damat olmuştur. Bu evlilikten Türkân Mayatepek (ö.1989) ve Mahpeyker Ürgüp adlı kızları ve Ali Enver Akoğlu (1921-1971) adlı bir oğlu vardır. Enver Paşa, Genel Kurmay eski başkanlarından Kazım Orbay'ın da kayınbiraderiydi.

Enver Paşa kimdir, nereli? Enver Paşa nerede ve nasıl öldü? Enver paşa ölümü

ENVER PAŞA ÖLÜMÜ

1922 Şubat'ında komutasında topladığı Basmacı birlikleri ile Duşanbe'yi ele geçirdi ve oradaki Sovyet garnizonunu tutsak aldı. Ardından Horasan üzerine yürüyerek Kızıl Ordu birliklerinin Buhara ve Horasan'dan çekilmelerini istedi. 28 Haziran 1922'deki Kafiran Savaşı'nı kaybettikten sonra dağlara çekilmek zorunda kaldı. 4 Ağustos 1922'de Kurban Bayramı sırasında Tacikistan'da, Belçivan yakınlarında Agop Melkovian komutasındaki Bolşevik Ruslara karşı yapılan bir çarpışmada üzerine düşen havan topuyla hayatını kaybetti ve Çeğen köyüne gömüldü.

Okan Gül
Video Editörü
HABERE YORUM KAT