1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Erbil'de Türk diplomatların olduğu restorana saldırı: Ölü ve yaralılar var...

Erbil'de Türk diplomatların olduğu restorana saldırı: Ölü ve yaralılar var...

Son dakika! Erbil'de Türk konsolosluklarının da içinde olduğu restorana silahlı saldırı düzenlendi. Olayda ölü ve yaralıların olduğu öğrenildi. Saldırıyı PKK'nın gerçekleştirdiği iddia edildi. İlk belirlemelere göre 3 Türk diplomat hayatını kaybetti.

Erbil'de Türk diplomatların olduğu restorana saldırı: Ölü ve yaralılar var...

Son dakika! Erbil'de Türk konsolosluklarının da içinde olduğu restorana silahlı saldırı düzenlendi. Olayda ölü ve yaralıların olduğu öğrenildi. Saldırıyı PKK'nın gerçekleştirdiği iddia edildi. İlk belirlemelere göre 1 Türk diplomat şehit oldu. 2 Irak vatandaşı da saldırıda hayatını kaybetti.

Irak'ın Erbil kentinde Türk diplomatların içinde bulunduğu Huqqabaz adlı restorana 14.30 sularında susturucu silahlarla saldırı gerçekleştirildi.Diplomatlardan ikisi masada otururken saldırı gerçekleştirildi. Doğrudan susturuculu silahlarla saldırı yapıldı. Olayınterör saldırısı olduğu ve PKK'nın gerçekleştirdiği öne sürüldü. Saldırganların henüz yakalanamadığı öğrenildi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA GELDİ

Dışişleri Bakanlığından saldırıya ilişkin yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi;

"Bugün (17 Temmuz) öğleden sonra Erbil Başkonsolosluğumuzun bir görevlisi Başkonsolosluğumuz binası dışında bulunduğu bir sırada uğradığı menfur silahlı saldırı neticesinde şehit olmuştur. Saldırının faillerinin süratle bulunması için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerimiz sürmektedir. Şehidimize Allah'tan rahmet, acılı ailesine ve tüm Türk Milletine sabır diliyoruz."

ERBİL EMNİYETİ AÇIKLAMA YAPTI

Erbil Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, "Erbil'deki bir restoranda bugün gerçekleşen silahlı saldırıda bir Türk diplomat ve bir Irak vatandaş hayatını kaybetti, bir vatandaş yaralandı." bilgisi verildi.

TAZİYEDEN DÖNÜYORDU

Başkonsolosluk görevlimiz, olay yerine taziyeden dönüp gelmişti.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: SALDIRININ FAİLLERİ ARANIYOR

Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı. Açıklamada, "Bugün (17 Temmuz) öğleden sonra Erbil Başkonsolosluğumuzun bir görevlisi, başkonsolosluğumuz binası dışında bulunduğu bir sırada uğradığı menfur silahlı saldırı neticesinde şehit olmuştur. Saldırının faillerinin süratle bulunması için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerimiz sürmektedir. Şehidimize Allah’tan rahmet, acılı ailesine ve tüm Türk milletine sabır diliyoruz." ifadesi kullanıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: SALDIRIYI KINIYORUM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  konuyla ilgili, "Erbil’de konsolosluk çalışanlarımıza yönelik düzenlenen menfur saldırıyı kınıyorum. Saldırıda şehit olan çalışanımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Saldırının faillerinin süratle bulunmaları için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerimiz sürmektedir." açıklamasını yaptı.

"HAİN SALDIRIYA GEREKEN CEVAP VERİLECEK"

Saldırıyla ilgili bir açıklama da Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan geldi. Kalın, "Erbil’deki menfur saldırıda hayatını kaybeden konsolosluk çalışanımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Faillerin bulunması için çalışma başlatıldı. Bu hain saldırıyı yapanlara gereken cevap verilecektir." ifadelerini kullandı.

İşte olay yerinden ilk görüntüler;

Erbil'de Türk diplomatların olduğu restorana saldırı: Ölü ve yaralılar var...

Erbil'de Türk diplomatların olduğu restorana saldırı: Ölü ve yaralılar var...

Erbil'de Türk diplomatların olduğu restorana saldırı: Ölü ve yaralılar var...

HABERE YORUM KAT