1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Erdoğan: Kimsenin bizim ibadethanelerimize karışmaya hak ve salahiyeti yoktur

Erdoğan: Kimsenin bizim ibadethanelerimize karışmaya hak ve salahiyeti yoktur

Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Levent Camisi'nin İstanbul'a, ülkemize ve tüm İslam alemine hayırlı olmasını diliyorum." dedi. Ayasofya hakkında açıklama yapan ülkelere de tepki gösteren Erdoğan,"Biz nasıl dünyanın diğer ülkelerinde kendi vatandaşlarına hizmet veren ibadethanelere karışmıyorsak kimsenin de bizim ibadethanelerimize karışmaya hak ve salahiyeti yoktur." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şişli'de Levent Camii Temel Atma Töreninde açıklamalarda bulundu. Erdoğan törende gerçekleştirdiği konuşmasında, Şişli Levent Camii, Ayasofya'nın ibadete açılması ve Sakarya'nın Hendek ilçesinde meydana gelen patlama hakkında konuştu.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam tarihi boyunca cami yaptırmanın önemini vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

“Camiler hiçbir çıkar kazanç şöhret beklentisi olmaksızın sadece ve sadece Allah rızası için inşa edilen eserlerdir. Bizim medeniyetimizde camiler Mescid-i Haram ve Mescid-i Aksa’dan beri kulluğumuz sembolleridir. Rabbimiz camileri Allah’ın adı anılan, sabah akşam tespih edilip namaz kılınan evler olarak tarif ediyor. Müslümanlar dünyanı her köşesinde Peygamberimizin ‘Kim Allah rızası içini mescit yaptırırsa, Allah da bunun karşılığında o kişiye cennetten köşk ihsan eder’ müjdesine nail olmak için asırlardın cami inşa ediyor. Dünyanın farklı coğrafyalarında yükselen her cami, bulunduğu yerin Müslüman yurdu olduğunu gökyüzüne haykıran birer abidedir. İstanbul Fatih Sultan Mehmet Han’ın fethi ile birlikte mescide çevrilen Ayasofya ve asırlar içinde inşa edilen selatin camileriyle bu bakımdan dünyanın en zengin şehirlerinin başındadır” 

Erdoğan: Kimsenin bizim ibadethanelerimize karışmaya hak ve salahiyeti yoktur

"TÜRKİYE HER DİNDEN VATANDAŞINA İBADET İMKANI SUNAN  BİR ÜLKEDİR"

Ayasofya’nın ibadete açılması konusunda dünya ülkelerine tepki gösteren Erdoğan, “Biz nasıl dünyanın diğer ülkelerinde kendi vatandaşlarına hizmet veren ibadethanelere karışmıyorsak, kimsenin bizim ibadethanelerimize karışmaya hakkı yoktur. Türkiye her dinden her inançtan vatandaşına ibadet imkanı sunan bir ülkedir. Halihazırda ülkemizde sayıları 435’i bulan kilise, sinagog ve havra ibadete açıktır. Hatta ülkemizde Balat’daki demir kilise örneğinde olduğu gibi restorasyonla ayağa kaldırılan yeni kiliselere dahi destek verdik. Ayrıca geçmişi günümüzden 11 bin yıl öncesine uzanan ve insanları ibadet için kurduğu ilk yerleşim olarak bilinen Göbeklitepe başta olmak üzere faklı dönemlere ve medeniyetlere ait binlerce tarihi ibadet mekanına sahibiz. Böyle bir ülkeyi ibadethaneler üzerinden eleştirmeye çalışmak, hakikatlere sırt dönmek demektir." diye konuştu.

Erdoğan: Kimsenin bizim ibadethanelerimize karışmaya hak ve salahiyeti yoktur

"AYASOFYA KONUSUNDA YÖNELTİLEN İTHAMLAR HAKLARIMIZA SALDIRI ANLAMI TAŞIMAKTADIR"

Açıklamalarını sürdüren Erdoğan şunları kaydetti:

"Ülkemize Ayasofya konusunda yöneltilen ithamlar doğrudan egemenlik haklarımıza saldırı anlamını taşımaktadır. Dünyanın dört bir yanında camilerin ve diğer dinlere mensup insanların ibadetlerinin saldırıya uğradığı bir dönemden geçiyoruz. Milyonlarca insan sadece dini inançlarında dolayı hayatlarına kast edilmesi dahil her tülü baskına maruz kalıyor. Asıl bakılması gerek yer burasıdır. Biz ülkemizdeki hakim inanç grubu olan Müslümanların da diğer dinlere mensup olanların da hakkını hukukunu korumaya devam edeceğiz” 

Erdoğan: Kimsenin bizim ibadethanelerimize karışmaya hak ve salahiyeti yoktur

CAMİNİN İSMİNİ AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan yapılacak camiye Barbaros Hayrettin Paşa isminin verileceğini de açıkladı.

Erdoğan: Kimsenin bizim ibadethanelerimize karışmaya hak ve salahiyeti yoktur

Bölge Gündem
Editör Ekibi
HABERE YORUM KAT