1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan'ın kürsüye çağırdığı şehit kızının konuşması ayakta alkışlandı

Erdoğan'ın kürsüye çağırdığı şehit kızının konuşması ayakta alkışlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti Grup Toplantısındaki konuşmasının ardından kürsüye davet ettiği şehit kızı Gülay Demir, kısa bir konuşma yaptı.Demir konuşmasında, "Bir insanın kalbini kırmanın da canını almak kadar günah olduğunu yine babamdan öğrendim. Zalimler için yaşasın cehennem" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de AK Parti Grup Toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın sözlerini tamamlamasının ardından kürsüye Mardin'in Nusaybin ilçesinde terör örgütü YPG/PKK'nın saldırısı sonucu şehit olan Mehmet Şirin Demir'in kızı Gülay Demir'i davet etti. Demir'in konuşması, salondaki AK Partililer tarafından ayakta alkışlanırken, bazı partililer gözyaşlarına hakim olamadı.

"MEHMET KARDEŞİMİZ, ŞEHADET MERTEBESİNE ERİŞMİŞTİR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gülay Demir'i kürsüye çağırmadan şunları söyledi:

"Hainler sivilleri hedef aldı. Bu saldırılarda 22 sivil vatandaşımız şehit oldu. Bunlardan biri de; Mardin Nusaybin'de şehit olan Mehmet Şirin Demir kardeşimizdi. Önümdeki bu saksı onun kabrindeki topraklarından alınmış. Kızı da bunu bana getirdi. Ben şimdi kızını da huzurlarınıza davet etmek istiyorum. Esnaf olan Mehmet kardeşimiz sınır ötesinden atılan bir havan mermisiyle yaralananlara yardım ederken; 2. havan mermisinin hedefi olmuş ve şehadet mertebesine erişmiştir.

"ÇİÇEĞİ KALBİMİZİN EN ÖZEL YERİNE YERLEŞTİRDİK"

Erdoğan, "Mehmet kardeşimiz şehadetinden bir süre önce kızı Gülay'a bir çiçek hediye etmişti. Gülay kızımıza babası şu ifadeyi kullanmış Gülay da bana bunu söyleyince gerçekten 'burada bir dervişlik yatıyor' demiştim. O ifade de çok anlamlı: yarası olmayanın yari olmaz. Gülay kızımızın bir baba yarası var ama bu salonda onun yarasına yarenlik eden her kökenden her meşrepten kardeşi de var. Gülay kızımız görevi gereği gittiği  81 vilayetimizden aldığı topraklara babasının mezarından getirdiği toprağı da ilave ederek gözü gibi baktığı bu çiçeği bize hediye etti. Kızımız 81 vilayetten bu toprakları toplarken babası ona; bu ülkenin her yeri senin memleketin. Vatanına, bayrağına sahip çık diye emanet etmişti. Biz de şehidimizin ve onun biricik kızının emaneti olan birliğimizin beraberliğimizin simgesi bu çiçeği kalbimizin en özel yerine yerleştirdik. " dedi.

 

İşte şehit kızının yaptığı kısa konuşmadan satır başları şu şekilde:

"Öncelikle beni kabul ettiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Tabi babam ve diğer şehitlerimiz üzerine söylenecek o kadar çok şey var ki, ne söylersem söyleyeyim kelimeler mahcup kalacak.

Kürt çocuklar üzerinden tiyatrolar yapıldı, artık bilmelidirler ki perdeler kapandı. Kürt çocukları kendi filmlerinin kahramanı oluyorlar. Ben Türkiye'nin incisi Mardin'de doğup büyümüş bir Kürt kızıyım.

81 şehrin her toprağı benim memleketim. Bilmiyorum ne kadarına gücüm yeter ama babamın bana öğretmiş olduğu bütün ilkeleri uygulayacağıma burada söz veriyorum.

ZALİMLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM

Ben babamdan bir çok şey öğrendim. Evet yaram var, ama elhamdülillah yarama yarenlik edenler var. Ondan en çok affetmeyi, teşekkür etmeyi öğrendim. Bir insanın kalbini kırmanın da canını almak kadar günah olduğunu yine babamdan öğrendim. Zalimler için yaşasın cehennem."

 

HABERE YORUM KAT