1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Fırsatçılar işbaşında: Deprem bölgesinde kiralar 2 kat arttı

Fırsatçılar işbaşında: Deprem bölgesinde kiralar 2 kat arttı

Elazığ'da meydana gelen depremin ardından yaşanan konut sıkıntısı nedeniyle fırsatçılara gün doğdu. Kira fiyatları deprem nedeniyle 2 katına kadar yükseldi.700 ile 1500 lira arasında değişen kira fiyatlarının 1500 ile 2 bin liraya yükseldiği belirtildi.

Fırsatçılar işbaşında: Deprem bölgesinde kiralar 2 kat arttı

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde 43 kişi hayatını kaybetti, 1607 kişi ise yaralandı. 45 kişi ise enkazdan sağ olarak kurtarıldı.Elazığ halkı depremin yaralarını sarmaya çalışırken fırsatçılar, ev kiralarında 2 kat fazla para istiyor. 700 ile 1500 lira arasında değişen kira fiyatlarının 1500 ile 2 bin liraya yükseldiği belirtildi.

33 Mahallesi bulunan Elazığ’da, 6,8 büyüklüğündeki depremde bazı binalar yıkıldı, birçok bina ise ağır ve orta hasarlı raporunun ardından vatandaşların can güvenliği nedeniyle kullanımı yasaklandı.

Depremzedeler kentte geçici olarak kurulan çadırlar, okullar, spor salonları, camiler ve misafirhanelerde konaklamaya başladı. Hava sıcaklığının özellikle geceleri eksilere düşmesi ile zorluk yaşayanlar, barınmak için kiralık ev aramaya başladı.

Artan talebin ardından kentteki kiralık evlerin fiyatı 2 katına yükseldi. Daha önce semtine ve metre karesine göre 700 ile 1500 lira arasında değişen fiyatların 1500 ile 2 bin liraya yükseldiği belirtildi.

Talebin artmasıyla yükselen kira fiyatlarını tepki gösteren depremzedelerin birçoğu kış mevsiminde açıkta kalmamak için bu durumu mecburen kabullenmek zorunda kaldı.

Fırsatçılar işbaşında: Deprem bölgesinde kiralar 2 kat arttı

VATANDAŞ EV BULMAKTA ZORLANIYOR

Depremzedeler kabul ettikleri yüksek fiyatlara karşın ev bulmakta zorlanıyor. Birçoğu sokaklarda ev arayanlar, iki katına çıkan kiralara razı olmalarına rağmen ev bulamadıklarını ifade ediyor.

Emlakçıları dolaştıklarını ve sonuç alamadıkları için sokak sokak kiralık ev aradıklarını anlatan bir depremzede, "Deprem öncesi 700 lira olan eve şimdi 1500 lira istiyorlar. Bin lira olan ev için de 2 bin lira talep ediyorlar. Depremzedelere yardım etmek yerine bu durumu birçok ev sahibi maalesef fırsata çevirdi. Depremden sonra bir de fırsatçılar yüzünden mağdur duruma düştük" dedi.

DURUMDAN EMLAKÇILAR DA ŞİKAYETÇİ

Elazığ Emlakçılar Derneği Başkanı Hakan Albayrak, depremin ardından kiraların fırsatçılık yapan ev sahiplerince iki katına çıkarıldığını söyledi. Her gün yüzlerce kişinin emlak bürolarına gelerek ya da telefonla kendilerini arayarak ev istediğini belirten Albayrak, "Buna rağmen insanların taleplerine yetişemiyoruz" dedi.

Fırsatçılar işbaşında: Deprem bölgesinde kiralar 2 kat arttı

Kentte depremde yıkılan bina sayısının az olmasına rağmen hasarlı bina sayısının 600 civarında olduğunu anlatan Albayrak, "Hasarlı binalar yıkılmaya başlandığı için vatandaşlar kiralık daire aramaya başladılar. Ne yazık ki bu durumu bazı arkadaşlar fırsata çevirdiler. Deprem öncesi 800 TL olan evler 1500 TL olmuş durumda. Ev sahipleri maalesef böyle fiyat veriyorlar. Birçok kişi maalesef bu durumdan nemalanarak kiraları iki katına çıkardı. Bazı ev sahipleri kiraları daha düşürdü veya bedava olarak depremzedelere tahsis etti. Ancak, büyük çoğunluğu bunu fırsata çevirip kiraları yükseltti" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT