1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. FOX TV, dizinin yayını kesip Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasını yayınladı!

FOX TV, dizinin yayını kesip Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasını yayınladı!

FOX TV, dün akşam saatlerinde Sen Çal Kapımı dizisi yayınlandığı sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gerçekleştirdiği Ulusa Sesleniş konuşmasını ekranlara taşıdı. AK Parti ve hükümete yönelik politikasıyla dikkat çeken FOX TV'nin bu hareketinin altında ne yattığı merak konusu oldu.

FOX TV, dizinin yayını kesip Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasını yayınladı!

15 Temmuz 2016'da FETÖ'nün gerçekleştirdiği hain darbe girişiminde 251 vatandaşımız şehit olmuş 2 binin üzerinde kişi de yaralanmıştı. Hain kalkışmanın izleri bugünlere kadar gelirken, anma törenlerinin ardından  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşam saatlerinde ulusa sesleniş konuşması gerçekleştirdi.

Muhalif kimliği ile tanınan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşurken nadir olarak yayını veren ABD'li FOX TV flaş bir karara imza attı. Kanalda sevilen dizi Sen Çal Kapımı izleyici ile buluşurken bir anda dizinin yayını kesilip Cumhurbaşkanı Erdoğan'un ulusa sesleniş konuşması ekranlara getirildi.

FOX TV, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasını yayınladı! İzleyiciler şaşırdı

REYTİNGLERDE ZİRVEYE ÇIKTI

FOX TV'nin bu hareketi bütün kamuoyu tarafından şaşkınlık yaratırken durum reyting verilerine de yansıdı. 15 dakika süren yayın AB'de ikinci sırada, Total'de ise dördüncü  sırada kendine yer buldu. AK Parti muhalifi kişilerin genel olarak izlediği kanalda süren yayını yaklaşık 3 milyon kişinin izlediği tahmin ediliyor.

FOX TV, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasını yayınladı! İzleyiciler şaşırdı

FOX TV'NİN KARARININ ARDINDA NE YATIYOR?

FOX TV'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasını canlı yayınlaması sosyal medyada konuşulan konular arasında girerken kanalın tutumu birtakım düşünceleri de beraberinde getirdi. Kullanıcılar FOX TV'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasını yayınlamasını üstünde bulunan riski yumuşatma çabası olarak görüyor. Bazı kullanıcılar ise bu durumun nedeni kamuoyunun tepkisini çekmemek olarak değerlendiriyor.

FOX TV'NİN TARİHÇESİ

İlk olarak TGRT, İhlas Holding'e bağlı olan Huzur Radyo TV AŞ'ye aitti. Satış işlemi 15 Kasım 2006 tarihinde gerçekleştirilerek borsaya İhlas Holding tarafından bildirildi. Bu satış ile birlikte şirketin  yüzde 56,5'i devredilmiş oldu. TGRT'yi satın alan Amerikalı medya grubu News Corporation'ın sahibi Rupert Keith Murdoch'dır. News Corporation daha sonra bu şirketin diğer hissedarlarıyla da anlaşarak şirketin tümünü satın aldı. Smackdown ile Raw bu kanalda yayımlanmış, daha sonra Spor Smart kanalına geçmiştir. İki şovun da spikerleri Bülent Ülgen ve Ali Aydın yapmıştır. Bu satış işlemi, İhlas Yayın Holding AŞ'nin bağlı ortaklığı olan TGRT Haber TV AŞ ve bu şirketin bünyesinde bulunan TGRT Haber ve TGRT FM radyosunu kapsamamaktadır.

News Corporation, bu işlemi Ahmet Ertegün ile birlikte gerçekleştirdi. Ahmet Ertegün'ün Atlantic Records şirketiyle anılan şirket Şubat 2007'den beri içerisinde FOX adıyla kiralanan eskiden Et ve Balık Kurumu'na ait olan binadan yayın yapmaktadır. 18 Kasım 2008'de ise FOX, yıllardan beri TRT'nin yayınını gerçekleştirdiği, 2016 Yaz Olimpiyatları ve 2020 Yaz Olimpiyatları'nın yayın haklarını, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nden (IOC) satın aldı ve iptal etti.

19 Mayıs 2009'da FOX, yeni grafikler ve jeneriklere geçmiştir. Ayrıca 2010'da İtalya Ligi Serie-A yayın haklarını almışır. Ancak ayda sadece 1 veya 2 maç yayınlanmıştır. FOX'da yayınlanan Beşiktaş-Fenerbahçe karşılaşmasında, 70 markanın 201 reklamı, 35 dakika boyunca ekranda yer bulmuştur. Medya Takip Merkezi’nin (MTM) reklam ölçüm raporuna göre, yayınlanan 35 dakikalık reklamın, 14 dakikası bant ve çerçeve reklamlardan, geriye kalanı ise kuşak reklamlardan oluşmuştur. Maçın çok önemli anlarını, o anda yayınlanan reklamlar nedeniyle izlemekte zorlanan taraftarların rahatsızlığına köşe yazarları da tercüman oldu. FOX’un uyguladığı reklam stratejisi, ulusal gazetelerde yazan yedi köşe yazarı tarafından sert eleştirilere hedef olmuştur. FOX TV'de  haber bültenlerini ile dikkat çeken bir kanal olarak göze çarpıyor. Sabahları Çalar Saat'i 2013'ten beri Hafta İçi İsmail Küçükkaya hafta sonları ise İlker Karagöz sunmaktadır. Akşamları FOX Ana Haber'i hafta içi 2 Eylül 2013'ten beri Fatih Portakal, hafta sonu ise Gülbin Tosun sunmaktadır.

11 Ağustos 2010'da logosunu saydam beyazdan üç boyutlu beyaz logoya çevirmiş; fakat daha sonra 1 Temmuz 2012'de yeniden yarı saydam logoya dönüş yapmıştır. Bununla birlikte jeneriklerini de yenileyerek, 16:9 görüntü formatına geçmiştir. 2017 yılında diğer 21st Century Fox kanalları ile birlikte The Walt Disney Company tarafından 52,4 milyar dolar karşılığında satın alınmıştır.

Bölge Gündem
Editör Ekibi
HABERE YORUM KAT