1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Fransa Başbakanı Edouard Philippe istifa etti

Fransa Başbakanı Edouard Philippe istifa etti

Elysee Sarayı, Fransa Başbakanı Edouard Philippe'in istifa ettiğini duyurdu. Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, yeni bir kabine kurulana kadar Philippe’nin görevine devam edeceği belirtildi.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe istifa etti

Elysee Sarayı, Fransa Başbakanı Edouard Philippe'in istifa ettiğini duyurdu. Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, yeni bir kabine kurulana kadar Philippe’nin görevine devam edeceği belirtildi.

Macron'un istifaları kabul ettiği belirtildi.

philippe1.jpg

Açıklamada istifaların sebebi ise belirtilmedi. Yeni bir hükümet oluşana kadar mevcut hükümetin görevine devam edeceği açıklandı.

Fransız hükümeti koronavirüs krizini iyi yönetememekle eleştiriliyordu. Tepkilerin odağına yerleşen Başbakan Philippe ve bakanlar hakkında 63 suç duyurusu yapılmıştı.

Toplumsal ve ekonomik sorunlarla çalkalanan ülkede birkaç haftadır başbakanın istifası bekleniyordu.

EDOUARD PHİLİPPE KİMDİR?

Paris Siyasal Bilgiler Enstitüsü ve Ulusal İdare Okulu mezunudur. İhale hukuku alanında uzmanlaştı ve 1997'de Danıştay'da kariyerine başladı. Paris Siyasal Bilgiler Enstitüsü'nde eğitim görürken Michel Rocard'ı desteklemek için iki yıl boyunca Sosyalist Parti destekçisi olmuş[1] ancak daha sonra sağa yakınlaştı.Le Havre belediye başkanı Antoine Rufenacht'ın ekibinde yer alarak 2001 yılında hukuki işlerden sorumlu belediye başkan yardımcısı oldu. 2002 yılında Seine-Maritime 8. seçim çevresinden milletvekili adayı olmuş ancak seçilemedi. Alain Juppé'nin önerisiyle Halk Hareketi için Birlik'e katıldı. Juppé'nin başkanlığı döneminde hizmetler genel müdürü oldu ve Juppé'nin istifa ettiği 2004 yılına dek bu görevde kaldı.Bir süre avukatlık yapmış ayrıca 2004-2008 yıllarında Yukarı Normandiya bölgesel konseyi üyeliğine UMP'den seçilmiştir. 2008 yılında Seine-Maritime genel konseyi üyeliğine seçilmiştir. 2010 yılında Rufenacht'ın belediye başkanlığından istifa etmesi üzerine yerine seçilmiştir.2007 yılında Seine-Maritime 7. seçim çevresi milletvekili Jean-Yves Besselat'nın yedeği oldu. Besselat Mart 2012'de ölünce yerine geçti ve aynı yıl yapılan seçimlerde tekrar milletvekili seçildi.

Alain Juppé'ye yakınlığıyla bilinmektedir. UMP grubunun karşı oylarının aksine eşcinsel evliliği serbest bırakan kanuna çekimser oy kullandı.15 Mayıs 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından başbakan olarak atandı. Kaynak: Édouard Philippe kimdir? Neden istifa etti? 

Özge Yıldırım
Magazin Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT