1. HABERLER
  2. DÜNYA
  3. Fransa Ulusal Meclisi, Karabağ'ı bağımsız devlet olarak tanıdı

Fransa Ulusal Meclisi, Karabağ'ı bağımsız devlet olarak tanıdı

Fransa'da skandal bir karara imza atıldı. Uluslararası hukuka göre Azerbaycan toprağı olan ve bir kısmı halen Ermenistan işgalinde bulunan "Dağlık Karabağ'ın acilen devlet olarak tanınmasını" öngören tasarı Fransa Ulusal Meclisi'nde kabul edildi.

Fransa Ulusal Meclisi, Karabağ'ı bağımsız devlet olarak tanıdı

Fransa Ulusal Meclisi, uluslararası hukuka göre Azerbaycan toprağı olan ve bir kısmı halen Ermenistan işgalinde kalan "Dağlık Karabağ'ın acilen devlet olarak tanınmasını" öngören tasarıyı oyçokluğuyla kabul etti.

İşgal altında bulunan Artsakh'ın acilen bağımsız devlet olarak tanınması çağırısını içeren tasarı, üçe karşı 188 oyla Parlamento'dan geçti.

Tasarıda kendi topraklarını işgalden kurtaran Azerbaycan "askeri harekât başlatarak barış sürecini bozmak" gibi saçma bir hukuk dışı bir suçla itham ediliyordu.

Fransa'da geçen hafta da Senato benzer bir tasarı kabul ederek, hükümete sözde Artsakh Cumhuriyeti'nin tanınması yolunda çağrı yapmıştı.

NE OLMUŞTU?

Fransa Senatosu, Paris hükümetini sözde 'Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'ni tanımaya çağıran tavsiye niteliğindeki kararı oylamaya sunmuştu. Herhangi bir bağlayıcılığı bulunmayan önergenin oylamasında 305 senatör evet oyu kullanmış ve hükümete, sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin tanınması tavsiyesi verilmişti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise, Fransa Senatosu'nun söz konusu kararına ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı:

"Şimdi sorun çözüldükten sonra neler olduğuna bakın. Fransız Senatosu, Dağlık Karabağ'ı tanıyan bir kararı kabul etti. Onlardan hoşlanıyorsanız Marsilya şehrini verin, adını değiştirin, orada ikinci bir devlet kurun"

Bölge Gündem Editör Ekibi
Haberler, Son Dakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT