1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Geminid Meteor Yağmuru Nedir | Ne Zaman Başlayacak

Geminid Meteor Yağmuru Nedir | Ne Zaman Başlayacak

Geminid meteor yağmuru nedir, ne zaman başlayacak? Geminid meteor yağmuru nerelerde izlenebilecek? Meteor yağmuru nedir, nasıl olur? İşte tüm merak edilen detaylar ve daha fazlası.

Geminid Meteor Yağmuru Nedir | Ne Zaman Başlayacak

Geminid Meteor Yağmuru, yılın en yoğun meteor yağmurlarından birisidir. Geminid Meteor Yağmuru'nun en yoğun olduğu zaman saatte yüzden fazla meteor gözlemlemek mümkündür.

Geminid Meteor Yağmuru Nedir | Ne Zaman Başlayacak

Geminid Meteor Yağmuru 2017 yılında ne zaman gözlemlenebilecek?

Geminid Meteor Yağmuru 13 Aralık 2017 Çarşamba gününü 14 Aralık 2017 Perşembe gününe bağlayan gece doruk noktasına ulaşacak. 5 Aralık 2017 ve 16 Aralık 2017 tarihi boyunca Geminid Meteor Yağmuru sürecek.

Geminid Meteor Yağmuru nasıl izlenir, gözlemlenir?

Bu yıl Geminid Meteor Yağmuru esnasında Ay, hilal şeklinde görülecek. Bu sayede meteor yağmuru çok daha net biçimde izlenebilecek.

Geminid Meteor Yağmuru'nu izlemek isteyen kişiler 14 Aralık Perşembe gününün ilk saatlerinde gözlerini ve teleskoplarını gökyüzüne dikmelidir.

Geminid Meteor Yağmuru, şehir dışındaki ormanlık araziler ve ışığın az olduğu bölgelerde en net biçimde gözlemlenebilir.

Geminid Meteor Yağmuru Nedir | Ne Zaman Başlayacak

Geminid Meteor Yağmuru hangi saatlerde gözlemlenebilecek?

Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi NASA, Geminid Meteor Yağmuru'nu izlemek isteyen kişilere şafak sökmeden hemen önceki zamanı öneriyor.

Geminid Meteor Yağmuru saat 21:00 ila 22:00 arasında başlayacak. Bu sayede meteor yağmurunu izlemek isteyen kişilerin bolca vakti olacak.

Geminid Meteor Yağmuru gökyüzünün hangi kısmında gözükecek?

Geminid Meteor Yağmuru, Gemini takımyıldızının yakınındaki parlak noktadan görünecek. Meteorlar gökyüzünün her kısmında görülecek olsa da doğu tarafına bakmanızda fayda var. Geminid Meteor Yağmuru Dünya'nın her köşesinde izlenebilecek.

Geminid Meteor Yağmuru neden ve nasıl oluşur?

Diğer meteor yağmurlarının aksine Geminid Meteor Yağmuru bir kuyrukluyıldızın kozmik kalıntıları değildir. 3200 Phaethon adlı asteroid kaynaklıdır. Asteroidler, uzay metaller, kayalık maddeler ve buzdan oluşur. Bilim insanları, Geminid Meteor Yağmuru'na sebep olan olayın, Jüpiter gezegeninin yaydığı ağırık dalgalarının, Dünya'ya her yıl daha çok yaklaşan 3200 Phaethon asteroidini çekmesi sebebiyle oluştuğunu açıklıyor. Geminid Meteor Yağmuru ilk olarak 1880'li yılların ortalarında keşfedilmiştir.

Geminid Meteor Yağmuru Nedir | Ne Zaman Başlayacak

HABERE YORUM KAT