1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Guatemala Devlet Başkanı Jimmy Morales'ten İstanbul'a övgü

Guatemala Devlet Başkanı Jimmy Morales'ten İstanbul'a övgü

Guatemala Devlet Başkanı Jimmy Morales, İstanbul'da özel bir ziyaret gerçekleştirdi. Morales, ülkesine dönmek için geldiği İstanbul Havalimanı'nda incelemelerde bulundu ve 'İstanbul ve İstanbul Havalimanı'yla ilgili övgü dolu sözler kullandı.

Guatemala Devlet Başkanı Jimmy Morales'ten İstanbul'a övgü

Guatemala Devlet Başkanı Jimmy Morales, "Sıfırdan başlayıp, 42 ay gibi çok kısa bir zamanda, hiçbir beklenti vermeyen bir yerin böylesine bir havalimanına dönüşmesi gerçekten çok etkileyici. Kış mevsiminde 1200, yaz mevsiminde 1800 günlük uçuş; inanılmaz rakamlar. Tebrik etmek isteriz" dedi.

JİMMY MORALES, İSTANBUL'U ÇOK BEĞENDİ

Guatemala Devlet Başkanı Jimmy Morales, ilk kez geldiği İstanbul'a ilişkin "Boğaza karşı yemek yedim ve manzaraya doyamadım. Güneşin doğuşunu  camilerin arkasından seyrettim, çok etkileyiciydi" ifadelerini kullandı.

Guatemala Devlet Başkanı Jimmy Morales'ten İstanbul'a övgü

MORALES'TEN İÇ VE DIŞ HAT TERMİNAL BİNALARINDA İNCELEMELER

Guatemala Devlet Başkanı Jimmy Morales, eşi Patricia de Morales ile birlikte saat 12.00 sıralarında İstanbul Havalimanı'na geldi.

İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri İsmail Şanlı başta olmak üzere İstanbul Havalimanı Emniyet Şube Müdürü Deniz Engin, İstanbul Havalimanı Jandarma Tabur Komutanı Yarbay Ersan Dikili ve İGA yöneticileri tarafından karşılanan Jimmy Morales, iç ve dış hat terminal binaları ile operasyon merkezinde incelemelerde bulundu. Yetkililerden havalimanın inşaat sürecinden açılışına, uçuş operasyonlarına kadar bilgi alan Morales, basın mensuplarına İstanbul Havalimanıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

"ÇOK ETKİLEYİCİ"

İstanbul Havalimanı'ndan çok etkilendiğini belirten Jimmy Morales, "Sıfırdan başlayıp, 42 ay gibi çok kısa bir zamanda, hiçbir beklenti vermeyen bir yerin böylesine bir havalimanına dönüşmesi gerçekten de çok etkileyici. buradaki operasyonlar da çok önemli. Kış mevsiminde 1200, yaz mevsiminde 1800 günlük uçuş gerçekten inanılmaz rakamlar. Gerçekten çok etkilendik. Tebrik etmek isteriz. Türkiye'nin bulunduğu coğrafi konumun avantajını çok iyi değerlendirdiğini gördüm. Bütün proje tamamlandığında, 6 pist kullanıma girdiğinde çok daha fazlasının olacağını söylemeye bile gerek yok herhalde" dedi.

Guatemala Devlet Başkanı Jimmy Morales'ten İstanbul'a övgü

"HEPİMİZ BİRLİKTE İSTANBUL'A GELMEK ZORUNDAYIZ"

Devlet Başkanı Morales, İstanbul'a ilk kez geldiğini ve çok beğendiğini belirterek şunları söyledi:

"İstanbul hakkında çok iyi şeyler duymuştum. Gelip gördükten sonra, özellikle havalimanını gördükten sonra çok daha fazla etkilendim. 4 oğlum var. Oğullarımı aradım ve hepsine, 'hepimiz birlikte İstanbul'a gelmek zorundayız' dedim. Hem tarihi hem kültürel açıdan çok güzel ve zengin bir şehir. Boğaza karşı yemek yedim ve manzaraya doyamadım. Güneşin doğuşunu  camilerin arkasından seyrettim, çok etkileyiciydi. Türkiye, turist sayısı açısından dünyanın önde gelen ülkelerinden biri ve İstanbul da en çok turisti ağırlayan şehir olmayı hak ediyor. Aynı zamanda Troya'yı da mutlaka görmek istiyoruz."

GUATEMALA DEVLET BAŞKANI JİMMY MORALES UÇAĞINA BİNEREK ÜLKESİNE GİTTİ

Türkiye ve Guatemala arasında direkt uçuşlar için bir çalışma olup olmadığıyla ilgili soruya Jimmy Morales, "Aslında buraya gelmemin sebeplerinden biri de buydu. Kendi havayolu şirketlerimizle, havacılık sistemimiz dahilinde direkt uçuş yapabilir miyiz?  Evet, bu çalışmaları başlatmayı çok isteriz."dedi.

Açıklamanın ardından konuk Devlet Başkanı Morales, bir müddet daha havalimanında gezdikten sonra eşi ile birlikte uçağına binerek ülkesine gitti.

HABERE YORUM KAT