1. HABERLER
  2. DÜNYA
  3. Güney Kıbrıs Rum liderinden skandal: Tatil karşılığında vatandaşlık dağıtmış

Güney Kıbrıs Rum liderinden skandal: Tatil karşılığında vatandaşlık dağıtmış

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis'in, ailesiyle birlikte tatile gitme amaçlı kullandığı özel jetin sahibine ve ailesine vatandaşlık verdiği ortaya çıktı.

Güney Kıbrıs Rum liderinden skandal: Tatil karşılığında vatandaşlık dağıtmış

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis'in, Seyşeller'e tatile gitmek için kullandığı özel jetin sahibi Suudi Abdurrahman Mahfuz'a, annesine babasına, eşlerine, eşlerinin anne ve babalarına ve çocuklarına olmak üzere toplam 42 kişiye vatandaşlık verdiği ortaya çıktı. Avrupa Birliği'ne üye olan Kıbrıs Rum kesiminin suç ve yolsuzlukla bağlantılı onlarca yabancıya vatandaşlık sattığı da belirlenmişti.

Rum Sayıştay Başkanı Odisseas Mihailidis'in vatandaşlıklarla yaptığı araştırmaya yönelik açıklamasını manşetlerine taşıyan Rum medyası, "Haremleriyle birlikte vatandaş oldular" başlığını kullandı. Mihailidis açıklamasında Bakanlar Kurulu'nun yatırımcıya vatandaşlık verebileceğini ama yatırımcıların ailelerine verilmesinin doğru olmadığını söyledi.

6 MİLYAR 600 MİLYON EURO KARŞILIĞINDA VATANDAŞLIK

Rum yönetiminin Limasol'daki resort kumarhanenin işletmecisi şirketle bağlantılı 18 kişiye de hızlı bir prosedürle vatandaşlık verdiğini yazan Rum medyası, Güney Kıbrıs'ın Avrupa Birliği tarafından ağır bir cezaya çarptırılabileceğine dikkat çekti.

Rum yönetiminin, 2013'ten bugüne kadar toplam 6 milyar 600 milyon euro karşılığında vatandaşlık verdiği kaydedildi. Bu rakamın Güney Kıbrıs Rum Kesiminin Gayrı Safi Yurtiçi Hasılası'nın yüzde 1,2'sine tekabül ettiği bildirildi. Vatandaşlık bekleyenlerin sayısının ise şu an 700 kişi olduğu belirtildi. Kıbrıs Rum Kesimi'nde vatandaşlık almak için 2,5 milyon euroluk yatırım yapma şartı bulunuyor.

Berna Akkaya
Gündem ve Teknoloji Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT