1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Hac kuraları ne zaman çekilecek 2020? Hac kuraları ne zaman çekiliyor 2020?

Hac kuraları ne zaman çekilecek 2020? Hac kuraları ne zaman çekiliyor 2020?

Hac kuraları ne zaman çekilecek 2020? Hac kuraları ne zaman çekilecek 2020? Ne zaman belli oluyor? Kimlere farzdır? soruları arama motorlarında sıkça araştırılmaya başlandı. Biz de sizler için bu merak edilenleri araştırdık. İşte detaylar...

Hac kuraları ne zaman çekilecek 2020? Hac kuraları ne zaman çekiliyor 2020?

Hac vazifesini yerine getirecek olanlar internette kura tarihlerini araştırmaya başladı. Peki Hac kuraları ne zaman çekilecek 2020? Hac kuraları ne zaman çekilecek 2020? Kimlere farzdır? Tüm merak edilenler haberimizde...

HAC KURALARI NE ZAMAN ÇEKİLECEK 2020?

Hac kuraları çekilişi canlı yayında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapıldı. Şimdi gözler sonuç sorgulama ekranında olacak. Hac kuraları ne zaman açıklanacak sorusu 2 milyonu aşan hacı adayları tarafından heyecanla takip ediliyor

Hac kurası 09.01.2020 Perşembe günü saat 10:00’da Diyanet Başkanlığı Konferans Salonunda çekildi. Sonuçlar Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesinden yayınlandı.

Hacı adayları kayıt durumlarını ve kura sonuçlarını "http://hac.diyanet.gov.tr" internet sitesinden de sorgulayabilecek. Sonuçlar saat: 21:00'den itibaren e-Devlet sistemi aracılığıyla sorgulanabileceği gibi SMS yoluyla da grup başlarına gönderilecek.

 Vatandaşlarımızın e-Devlet üzerinden sorgu yapabilmesi için PTT şubelerinden şifre almaları zaruridir. Ayrıca 13 Ocak saat 08.00'den itibaren hac kesin kayıt belgeleri de e-Devlet üzerinden verilecek.

HAC KURA SONUÇLARINI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Hac kuraları ne zaman çekilecek 2020? Hac kuraları ne zaman çekiliyor 2020?

HAC KONTENJANI 2020 NE KADAR?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: "2020 Yılı Hac Protokolü ile bu yıl hac kontenjanımızı 3 bin 430 kişi artırarak 83 bin 430 olarak güncelledik." dedi.

HAC KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Kurada 'Kesin Kayıt Hakkı' elde edenler, 13-24 Ocak 2020 tarihleri arasında kayıtlarını yaptıracaklardır. 13 Ocak 2020 Pazartesi günü saat 08:00'den itibaren www.hac.gov.tr adresindeki "Kesin Kayıt Belgesi" linkinden e-Devlet kimlik doğrulama sistemi ile kendilerine ait e-Devlet şifreleriyle giriş yaptıktan sonra "Diyanet İşleri Başkanlığı Organizasyonunu" veya "Acenta Organizasyonunu" tercih ederek "2020 Yılı Hac Organizasyonuna Kesit Kayıt Yaptırabilir" belgesini alacaklardır.

1- Kayıt yaptıracakların pasaportlarının en az 1 Şubat 2021 tarihine kadar geçerlilik süresi olması gerekmektedir. Geçerlilik tarihi 1 Şubat 2021'den önce biten pasaportlar işleme konulmayacaktır.

2- İlk defa pasaport çıkaracakların, pasaport müracaatlarını 1 Şubat 2020 tarihinden sonra yapmaları gerekmektedir. Bu konuda ayrıntılı bilgi müftülüklerden veya acentalardan öğrenilebilecektir.

3- Diyanet veya acentaya "Kesin Kayıt Yaptırabilir" belgesi olmayan hiç bir vatandaşın hac kaydı yapılmayacaktır. 4- Kesin kayıt hakkı elde edildikten sonra kayıt yaptırmayarak, bu haklarını gelecek yıllara devretmek isteyenlere bu imkân tanınmayacaktır.

5- Kesin kayıt hakkı elde eden vatandaşlarımızdan; kayıtlarını yaptırdıktan sonra sağlık durumu ve yaşlılık sebebiyle hacca gidemeyeceği heyet raporu ile tespit edilenler; noterden vekalet vermek suretiyle 65 yaşından küçük olan birini yerlerine vekaleten gönderebileceklerdir.

6- Kayıt sırası geldiği halde herhangi bir sebeple kesin kaydını yaptırmayanlar ile kesin kayıt süresini geçirenlere bir daha kayıt hakkı verilmeyecektir.

7- Vekaleten hacca gidenlerin arşiv kaydı tutulmayacak ancak vekil gönderenin hac arşiv kaydı tutulacaktır.

8- Kesin kayıt süresi sonunda hac konaklama türlerine göre ayrılan kontenjanlarda boşluk olması durumunda, kura sırası gözetilerek 30 Ocak – 07 Şubat 2020 tarihleri arasında kayıtlar alınacaktır.

9- Kura çekiminden sonra "Otel Konaklama Türü"nden "Oda Tercihli Konaklama Türü"ne geçiş imkanı tanınmayacaktır. Aksi ise mümkün olacaktır. 10- Hac konaklama türleri ve ücretleri ile ilgili detaylı bilgilere www.hac.gov.tr adreslerinden ulaşılabilecektir.

Hac kuraları ne zaman çekilecek 2020? Hac kuraları ne zaman çekiliyor 2020?

HAC AMBARGAOSU VAR MI?

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan "Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye 3 yıl boyunca Hac ambargosu uygulayacağı" iddialarını yalanladı. Bircan Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığıyla görüşmelere devam edildiğinin altını çizdi. Bütün İslam ülkeleri gibi Türkiye'de de 2020 haccı için ön kayıt alınacağını, hac kurasının çekileceğini ve kafilelerin oluşturulacağını belirtti. Hac kotasının artırılmasına yönelik çalışmalara da işaret etti.
2019-2020 yılı Umre programları kapsamında ilk kafilenin 15 Eylül'de kutsal topraklara yolcu edildi. Bircan ikinci kafilenin ise Aralık ayında yola çıkacağını söyledi. Bu yıl hava yolu şirketleri ve otel işletmeleriyle yapılan görüşmeler sonucunda umre organizasyonunun ilk 3 ayında fiyatlarda ciddi oranda bir indirim yapıldığını da belirtti. Bircan'ın bir de ''Başkanlığımızla anlaşma ve sözleşme imzalayan firmalar tercih edilmeli '' diye uyardı.

Hac kuraları ne zaman çekilecek 2020? Hac kuraları ne zaman çekiliyor 2020?

HAC NEDİR?

Hac sözlükte "kastetmek, yönelmek" anlamına gelen bir kelimedir. Fıkıh terimi olarak ise hac, "Mekke şehrindeki Kâbe'yi ve civarındaki kutsal sayılan özel yerleri, özel vakit içinde, usulüne uygun olarak ziyaret etmek ve yapılması gereken diğer menâsiki yerine getirmek" demektir. Bunların hepsine birden hac törenleri anlamında "menâsikü'l-hac" denir.

Hac kuraları ne zaman çekilecek 2020? Hac kuraları ne zaman çekiliyor 2020?

HAC KİMLERE FARZDIR?

Gücü yeten yani zengin ve sağlıklı olan Müslüman’ın hayatında bir kez haccetmesi farzdır.
Bir kimseye haccın farz olabilmesi için şu şartların bulunması gerekir:
- Hür, ergin ve akıllı olmak,
- Hacca gidip gelmeye yeterli vakti bulunmak,
- Hacca gidip gelinceye kadar ailesinin geçimini sağlamış olmak,
- Gerekli masrafları karşılayacak kadar zengin olmak,
- Sağlıklı olmak,
- Yol güvenliği bulunmak

Hac kuraları ne zaman çekilecek 2020? Hac kuraları ne zaman çekiliyor 2020?

HACCIN FAYDALARI NELERDİR?

Her şeyden önce hac, Allah’ın emridir ve bunun için yerine getirilmesi gerekir. Bununla beraber haccın pek çok faydaları vardır. Şöyle ki:

Hac, günahlara kefarettir. Allah rızası için hacceden kimsenin küçük günahları bağışlanır.

Nitekim Peygamberimiz;

“Kim Allah için hacceder de hac esnasında kötü sözlerden ve Allah’a karşı gelmekten sakınırsa, annesinin onu doğurduğu günkü gibi (günahlarından arınmış olarak hac’dan)” döner (Buhari, “Hacc”, 4.) buyurmuştur.

Resul-i Ekrem Efendimizin doğup büyüdüğü, İslam dininin dünyaya yayıldığı kutsal yerleri görmek, insanın maneviyatını yükseltir ve dini duygularını kuvvetlendirir. Kişinin hac esnasında normal elbiselerini çıkararak ihrama girmesi ona mahşer gününü hatırlatır. Ayrıca hac yolculuğu, insana zorluklara karşı dayanma gücü kazandırır.

Diğer taraftan mala olan bağımlılığı azaltarak, fakirlere ve yoksullara karşı merhamet duygularını geliştirir.

Hac, dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Müslümanları yılda bir defa bir araya getirip birbirleriyle tanışmalarını, birbirlerinin dert ve problemlerine çözüm üretmelerini sağlar.

Ülkeleri, dilleri ve renkleri ayrı olan Müslümanların aynı gaye için bir araya gelmeleri ve hep birlikte Allah’a yönelerek ibadet edip O’ndan af bağış dilemeleri, ruhları arındırarak İslam kardeşliğini güçlendirir.

Sosyal durumu ne olursa olsun, her seviyedeki Müslümanın ihrama girerek aynı kıyafet içinde bulunması, doğuşta Allah katında eşit oldukları fikrini hatırlatır.

HABERE YORUM KAT
2 Yorum