1. HABERLER
  2. BİYOGRAFİ
  3. Haluk Bayraktar kimdir? Nereli, kaç yaşında? Selçuk Bayraktar'ın abisi Haluk Bayraktar'ın biyografisi...

Haluk Bayraktar kimdir? Nereli, kaç yaşında? Selçuk Bayraktar'ın abisi Haluk Bayraktar'ın biyografisi...

Özdemir Bayraktar'ın vefat haberini sosyal medya hesabından duyuran oğlu Haluk Bayraktar'ın kim olduğu merak edildi. Peki, Haluk Bayraktar kimdir? Nereli, kaç yaşında? İşte, Selçuk Bayraktar'ın abisi Haluk Bayraktar'ın biyografisi...

Haluk Bayraktar kimdir? Nereli, kaç yaşında? Selçuk Bayraktar'ın abisi Haluk Bayraktar'ın biyografisi...

Özdemir Bayraktar'ın oğlu ve Selçuk Bayraktar'ın abisi olan Haluk Bayraktar'ın babasının vefat haberini duyurmasının ardından vatandaşlar, "Haluk Bayraktar kimdir? Nereli, kaç yaşında?" sorularına yanıt aramaya başladı. İşte, Selçuk Bayraktar'ın abisi Haluk Bayraktar'ın biyografisi...

Haluk Bayraktar kimdir? Nereli, kaç yaşında? Selçuk Bayraktar'ın abisi Haluk Bayraktar'ın biyografisi...

HALUK BAYRAKTAR KİMDİR? NERELİ, KAÇ YAŞINDA? SELÇUK BAYRAKTAR'IN ABİSİ HALUK BAYRAKTAR'IN BİYOGRAFİSİ...

Haluk Bayraktar 4 Ekim 1978 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren ilk insansız hava aracını (İHA) geliştiren ve ihraç eden savunma ve havacılık şirketi BAYKAR Savunma’nın genel müdürü, TÜBİTAK Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) kurucularından ve Yönetim Kurulu Başkanı, SAHA İstanbul kurucularından ve Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Bayraktar, 2000 yılında ODTÜ’de Endüstri Mühendisliği Lisans programını başarıyla tamamlamıştır. 2002 yılında ise Columbia Üniversitesi'nden yine aynı alanda yüksek lisansını bitirmiştir. .ABD’deki eğitimini tamamlamasının ardından Türkiye’ye geri dönen Bayraktar, o dönem otomotiv yan sanayi alanında faaliyet gösteren Baykar'ın savunma sanayiinde milli ve özgün ilk İnsansız Hava Aracı Sistemleri Ar-Ge ve üretim faaliyetlerinde mühendislik yöneticisi olarak görev yapmıştır. Bu süreç içerisinde kavramsal tasarımdan, prototip, test, üretim ve eğitim aşamaları vb. ürün yaşam döngüsü kapsamında devam eden iş süreçleri faaliyetlerini yürütmüştür[5]. Ocak 2010 yılından itibaren de Genel Müdürlük görevi yürütmektedir. Haluk Bayraktar, çalışma hayatının yanında akademik kariyerine de 2004 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde başlamış olduğu doktora programıyla devam etmektedir. Bayraktar, Kasım 2018 yılındaki Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile TÜBİTAK Yönetim Kurulu Üyeliğine getirilmiştir.

BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Ukrayna ile Türkiye arasında stratejik işbirlikleri kurulmasında öncü rol oynamıştır. BAYKAR bünyesinde yürütülen ilişkiler, 2019 yılında 6 adet Bayraktar TB2 SİHA’nın satışıyla somutlaşırken, Bayraktar AKINCI projesinde Ukrayna menşeli bir motor tercih edilmesi ve ortak üretim çalışmalarına başlanmasıyla daha da gelişmiştir.

Haluk Bayraktar kimdir? Nereli, kaç yaşında? Selçuk Bayraktar'ın abisi Haluk Bayraktar'ın biyografisi...

SOSYAL SORUMLULUK

Haluk Bayraktar, bünyesinde farklı pozisyonlarda bulunduğu birçok kurum ve organizasyonda Milli Teknoloji Hamlesi’nin yayılması için çaba göstermektedir. Bu doğrultuda Türkiye Teknoloji Takımı’nın yönetim kurulu başkanlığını yürütürken aynı zamanda kurumun Deneyap Teknoloji Atölyelerinin tüm Türkiye sathında kurulmasında aktif rol alarak bilimin her kesime ulaşabilmesi için çalışmaktadır. Katılmış olduğu farklı sempozyum, panel veya programlarda nitelikli iş gücüyle oluşturulacak bir iş ekosisteminin yerli sanayileşmeye faydalarından bahsetmektedir.

Aralık 2019’da başlayan COVID-19 salgınına karşı Türkiye’de yürütülen mücadelenin özel sektör ayağında aktif rol almıştır. Bu doğrultuda, yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğü SAHA İstanbul kümelenmesini salgın karşısında verilen mücadeleye katılmaya davet etmiştir. Haluk Bayraktar ayrıca, yerli solunum cihazı üretim seferberliğinin de önemli bileşenlerinden biri olan BAYKAR Savunma ve diğer yerli sanayi paydaşlarıyla bu cihazın milli imkânlarla üretimine katkıda bulunmak için çalışmalar yürütmektedir.Yerli ve milli imkânlarla üretilen ve Mayıs ayı sonuna kadar 5000 adet teslim edileceği öngörülen solunum cihazlarının ilk 100 adeti, 20 Nisan 2020'de, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin açılışında Sağlık Bakanlığı'na teslim edilmiştir.

Haluk Bayraktar kimdir? Nereli, kaç yaşında? Selçuk Bayraktar'ın abisi Haluk Bayraktar'ın biyografisi...

ÖDÜLLER

Haluk Bayraktar, Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin stratejik düzeye ulaşmasında sunduğu katkılardan dolayı, Ukrayna tarafından Devlet Nişanı’na layık görüldü. Ödül, 25 Ağustos 2020’de başkent Kiev’de bulunan Devlet Başkanlığı Sarayı’nda, Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski tarafından takdim edildi.Ukrayna devlet tarihinde haklar nişanını almaya layık görülen ilk Türk vatandaşıdır.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT