1. HABERLER
  2. BİYOGRAFİ
  3. Hüseyin İnan kimdir, nereli? Hüseyin İnan kaç yaşında, nerede ve nasıl öldü?

Hüseyin İnan kimdir, nereli? Hüseyin İnan kaç yaşında, nerede ve nasıl öldü?

Hüseyin İnan'ın 6 Mayıs 1972 yılında arkadaşları Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan ile birlikte idam edilmesinin yıl dönümü. Hüseyin İnan kimdir, nereli? Hüseyin İnan kaç yaşında, nerede ve nasıl öldü? sorularının yanıtları merak ediliyor. Detayları sizler için bir araya getirdik...

Hüseyin İnan kimdir, nereli? Hüseyin İnan kaç yaşında, nerede ve nasıl öldü?

6 Mayıs Hüseyin İnan ve arkadaşlarının ölüm yıl dönümü. 68 kuşağı olarak bilinen gençler ölümlerinin üzerinden geçen 49 yıla rağmen her yıl hatırlanmaya devam ediyor. Bu kapsamda Hüseyin İnan kimdir, nereli? Hüseyin İnan kaç yaşında, nerede ve nasıl öldü? sorularının yanıtları merak konusu oldu. Yanıtlar haberimizde...

HÜSEYİN ASLAN KİMDİR, NERELİ?

Hüseyin İnan, 6 Mayıs 1972 yılında arkadaşları Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan ile birlikte idam edilen, gençlerden biridir. 1949'da Sivas Gürün ilçesine bağlı Bozhöyük köyünde doğan Hüseyin İnan, ilk ve orta okulu Sarız'da, liseyi Kayseri'de okudu.

Hüseyin İnan, 1966'da ODTÜ İdari Bilimler Bölümü'ne üye oldu. Sosyalist Fikir Kulübü (SFK) ve bu derneğin bağlı olduğu Dev-Genç'e, ardından, TİP'e de kayıt oldu. İzmir, İstanbul, Ankara'da ve diğer illerdeki anti-emperyalist eylemlerde katılarak Türkiye'nin tam bağımsızlığını savundu ve söylemlerinde arkadaşlarıyla birlikte "Tam bağımsız Türkiye" ifadelerine yer verdi. Hüseyin İnan, ABD 6. Filo'suna girişimlerde eylemin düzenleyicilerinden biri oldu. Ülke çapında ses getiren olayların yanı sıra toprak işgalleri gibi kırsal yörelerdeki eylemlerde aktif olarak rol aldı. 1966-1967 öğretim yılında, gerçeklesen ODTÜ Hazırlık boykotunun kurulmasında önderlik etti.

Ankara'da üniversite öğrencisi olan Hüseyin İnan ideali olan düşünceleri için her daim bir çaba içinde olmuştur. Sinan Cemgil ile beraber Hüseyin İnan'ı kurduğu grup, Türk sosyalizm tarihinin ilk silahlı örgütü olan THKO'nun çekirdek örgüt üyelerini oluşturdu. Yürüttüğü çalışmalar nedeniyle İdari Bilimler Fakültesi'nden atıldı, ardından Sinan Cemgil, Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan'la beraber paylaşacağı, ODTÜ Birinci Yurt'ta 201-202 numaralı odalarda kalmaya devam etti.

14 Ekim 1969 yılında, devrimci grup arkadaşları ile birlikte Suriye üzerinden Ürdün'e giderek Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ)'nün askeri kanadı olan El Fetih'in gerilla kamplarında eğitim aldı. Burada alınan eğitimin ardından İsrail'e karşı yapılan karakol baskınlarında görev üstlendi.

Hüseyin İnan kimdir, nereli? Hüseyin İnan kaç yaşında, nerede ve nasıl öldü?

HÜSEYİN İNAN KAÇ YAŞINDA, NEREDE VE NASIL ÖLDÜ?

Hüseyin İnan kendisini adım adım ölüme götüren yoldan vazgeçmedi. Tarihler 6 Mayıs 1972 yılını gösterdiğinde 23 yaşında, Ankara Ulucanlar Cezaevi'nde idam edilerek öldürüldü.

Tarihler Şubat 1970'i gösterdiğinde Türkiye'ye geri dönüş yapan İnan, Diyarbakır-Gaziantep yolunda bir otobüste yakalandı. Diyarbakır’da devam eden yasal yargılama sonunda, Ekim 1970'te serbest bırakıldı. Tahliye olması ile hayalini kurduğu kır gerillası fikrini harekete geçirmeye karar verdi. 

Teorileri  ve fikirleri ile devrimci grup arasında dikkat çeken Hüseyin İnan aynı zamanda  THKO'nun tüm silahlı eylemlerinin bizzat kendisi yönetir. 29 Aralık 1970'te,4 Dev-Genç üyelerinden İlker Mansuroğlu'nun öldürülmesin ardından, ses getiren eylemlerde rol aldı. Bu eylemler; THKO'nun örgüt olarak ilk defa adını kullandığı Kavaklıdere Polis Karakolu'nun kurşunlanması; 1 Ocak 1971'de Türkiye İş Bankası Emek Şubesi soygunu; Amerikan askeri tesislerinin basılarak önce bir, daha sonra dört Amerikalı askerin kaçırılmasıdır.

Son olarak 23 Mart 1971'de Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde düştükleri pusuda Mehmet Nakiboğlu'yla birlikte yakalandı ve yargılanmaya başladı ve 9 Ekim 1971'de idam kararı verildi. Hüseyin İnan yol arkadaşları olan Yusuf Aslan ve Deniz Gezmiş'le beraber 6 Mayıs 1972'de idam edildi. Hüseyin İnan’ın son sözleri ise "Ben şahsî hiçbir çıkar gözetmeden halkımın mutluluğu ve bağımsızlığı için savaştım. Bu bayrağı bu ana kadar şerefle taşıdım. Bundan sonra bu bayrağı Türk halkına emanet ediyorum. Yaşasın işçiler, köylüler ve yaşasın devrimciler. Kahrolsun faşizm" ifadeleri olmuştur.

Mezarı, Ankara/Karşıyaka L/17 Mezarlığın da bulunmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT