1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. İç hatlar uçuşlar ne zaman başlıyor?

İç hatlar uçuşlar ne zaman başlıyor?

İç hatlar uçuşlar ne zaman başlıyor? Koronavirüs salgını nedeniyle askıya alınan iç hat uçuşlarının seferleri yeniden başlıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu uçuşların ne zaman başlayacağını açıkladı. İşte konuya ilişkin detaylar...

İç hatlar uçuşlar ne zaman başlıyor?

Koronavirüs vaka sayısında yaşanan durgunluk hali ve ardından normalleşme sürecinin adım adım işlemesiyle beraber seyahat yasaklarında da esnetilmeye gidildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu salgın nedeniyle geçici süreliğine durdurulan iç hat uçuşlarının yeni seferleri için tarih verdi. Peki İç hatlar uçuşlar ne zaman başlıyor?

UÇAK BİLETLERİ SATIŞA ÇIKTI MI ?

Uçak seferlerinin başlayacağı tarih belli olduktan sonra uçak biletleri satışa çıktı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1 Haziran'da tüm illerde seyahat kısıtlamasının sona ereceği açıklamasını yapmasının ardından vatandaşlar internet üzerinden uçak bileti arayışlarını hızlandırdı.

İÇ HAT UÇUŞLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 1 Haziran itibarıyla hava yolunda iç hat uçuşlarının başlayacağını açıkladı.
İlk uçuşlar İstanbul’dan Ankara, İzmir, Antalya ve Trabzon’a yapılacak, diğer havalimanları uçuşlara kademeli açılacak.

iç hatlar uçuşlar ne zaman başlıyor?

TÜRK HAVA YOLLARI'NIN UÇUŞLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Konuyla ilgili olarak resmi Twitter adresinden bir açıklama yapan Türk Hava Yolları (THY) Basın Müşaviri Yahya Üstün, "Bu kadar hasret yeter! 1 Haziran itibariyle yeniden ait olduğumuz yerde gökyüzünde olacağız" dedi. İstanbul Havalimanı'ndan Ankara'ya yapılacak ilk uçuşun da detayı belli oldu. THY kaynaklarından edinilen bilgiye göre ilk uçuşa Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun da katılacağı öğrenildi. İlk uçuşunu yapacak uçak saat 10.00'da İstanbul Havalimanı'ndan kalkış yapması planlanıyor.  

iç hatlar uçuşlar ne zaman başlıyor?

HES KODU NEDİR?

HES kodu, kontrollü sosyal hayat kapsamında, vatandaşların şehirler arası yolculuklarında, kurum ziyaretlerinde ya da bireysel iletişim gerektiren kamusal alanlarda Kovid-19 açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını güvenli şekilde paylaşmasına ve salgının takibine yarayan bir uygulama olacak.

Kod, öncelikle seyahatlerde kullanılacak. Vatandaşlar, tüm ulaşım süreçlerinde Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması üzerinden ya da kısa mesaj yoluyla HES kodu alacak. HES kodu, bilet alınırken ilgili seyahat firması ile paylaşılacak, böylece tüm yolcuların Kovid-19 riski taşıyıp taşımadığı sorgulanabilecek ve riskli kişilerin seyahati onaylanmayacak.

Uygulama öncelikle seyahatlerde kullanılmaya başlansa da kısa süre içerisinde iş yerleri, muayenehaneler, kurum ziyaretleri gibi birçok alanda yaygınlaştırılacak.

iç hatlar uçuşlar ne zaman başlıyor?

HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu, "Hayat Eve Sığar" mobil uygulaması üzerinden "HES kodu işlemleri" bölümüne girilerek alınabilecek. Ardından "HES kodu oluştur" butonuna tıklanacak ve kod kullanım süresi seçilecek ve kod oluşturulacak.

Uygulamada kod üretimi, üretilen kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm yönetim, vatandaşların kendi kontrolünde olacak. Vatandaşlar, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden dilediği sayıda kod üretebilecek. Hangi kodu, hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebilecek, dilerse iptal edebilecek ya da yetkilerini kaldırabilecek..

Gülistan Başköy
Eğitim Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT