1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. İçişleri'nden taksi şoförlerine 12 kural uygulaması! Tek tek illere gönderildi!

İçişleri'nden taksi şoförlerine 12 kural uygulaması! Tek tek illere gönderildi!

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan, taksicilere yönelik 12 kuralın hatırlatıldığı ve uygulanması gerektiğini bildiren görsel afişlerini il il gönderdi.

İçişleri'nden taksi şoförlerine 12 kural uygulaması! Tek tek illere gönderildi!

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama doğrultusunda, 81 ile " ‘taksilerle ilgili yaşanan sıkıntılar nedeniyle’ 12 kuraldan oluşan görsel afişler gönderildi. Afişte, taksicilerin uyması gerektiği kurallardan, müşteriye nasıl davranması gerektiğine kadar bilgiler yer alıyor. Öte yandan görsellerde, kuralların aksine davranış gösteren şoförlerle ilgili yapılan ihbarların, Kabahatler Kanunu ve Karayolları Trafik Kanunu kapsamında değerlendirileceği, çalışma izin belgesinin süreli veya daimi iptal edilebileceğine dikkat çekildi.

İçişleri'nden taksicilere 12 kural uygulaması! Tek tek illere gönderildi!

TAKSİCİLERİN UYMASI GEREKEN 12 KURAL

Görsellerde yer alan 12 kural, “Sadece belediyeden aldığınız çalışma izni kapsamındaki bölgede faaliyetinizi yürütmelisiniz. Taşımanın başlangıcında taksimetreyi açmayı unutmamalısınız. Köprü geçiş, otoyol gibi yol kullanım ücretleri dışında ek ücret talep etmemelisiniz. Kısa-uzun mesafe, trafik yoğunluğu ve iklim şartı gözetmeksizin yolcunun seyahat talebini karşılamalısınız. Yerli ve yabancı yolculara aynı özende hizmet sunmalısınız. Yolcu farklı bir güzergâh belirtmediği sürece en kısa yolu tercih etmelisiniz.

Yolcu gideceği adresi bilmiyorsa ona en kısa güzergâhı sunmalısınız. Yolcuyla gideceği adres veya güzergâh dışında diyaloğa girmemeye özen göstermelisiniz. Araç içinde sigara içmemeli ve yüksek sesle müzik dinlememelisiniz. Trafik kurallarına uymalı, emniyet kemerinizi mutlaka takmalısınız. Davranışlarınızda kamunun huzurunu gözetmelisiniz. Temizlik-maske-mesafe kurallarına uymalı, aracınızı temiz tutmalısınız.” şeklinde aktarıldı.

İçişleri'nden taksicilere 12 kural uygulaması! Tek tek illere gönderildi!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT