1. HABERLER
  2. SAĞLIK
  3. İdrarınız koyu renkte ise dikkat! Su tüketiminiz yetersiz olabilir

İdrarınız koyu renkte ise dikkat! Su tüketiminiz yetersiz olabilir

22 Mart Dünya Su Günü... Her gün içmek zorunda olduğumuz, yaşam sıvımız suyu tüketme şeklimiz ne kadar doğru? Su tüketimi konusunda bilgilendirmelerde bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, su içmek için susamayı beklememek gerektiğini vurguladı.

İdrarınız koyu renkte ise dikkat! Su tüketiminiz yetersiz olabilir

Çoğu insan su içmek için susamayı bekler. Ancak su tüketiminde susamayı beklememek gerekmektedir. Adana Acıbadem Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle bilgilendirmelerde bulundu. Suyun insan sağlığı için hayati önem taşıdığını belirten Gündüz, suda sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfat gibi minerallerin bulunduğunu vurguladı.

İdrarınız koyu renkte ise dikkat! Su tüketiminiz yetersiz olabilir

OKSİJENDEN SONRA EN ÖNEMLİ İHTİYAÇ

Yeterli miktarda su tüketip tüketmediğimiz ise idrar renginden anlaşılmaktadır. Koyu renkli idrarın su ihtiyacına işaret ettiğini söyledi. Gündüz, “Hayatımız için oksijenden sonra en önemli ihtiyacımız olan su. Çünkü su vücut sıvılarının üretimi, vücut ısısın düzenlenmesi, atıkların dışarı gönderilmesi ve besin emilimi, gibi birçok işlevi yerine getiriyor” dedi.

İdrarınız koyu renkte ise dikkat! Su tüketiminiz yetersiz olabilir

"SU TÜKETİMİ İÇİN SUSAMAYI BEKLEMEYİN"

Susamayı beklemeden vücudun su ihtiyacının karşılanması gerektiğini ifade eden Gündüz, kanın yüzde 83’ünü, kemiklerin yüzde beşte birini, beyin ve kasların da dörtte üçünün sudan oluştuğunu söyledi. Gündüz, “Vücut susamadan bu ihtiyacının giderilmesi genel sağlığımızın korunması açısından çok önemlidir. Bu nedenle su içmek için susamayı beklemeyin. Eğer su içmeyi unutuyorsanız güne bir bardak su içerek başlayabilirsiniz. Su içme alışkanlığını edinmek için çalışma masanıza ya da görünür bir yere su şişesi koyabilirsiniz” diye konuştu.

"AZ SU TÜKETMEK HASTALIKLARA ZEMİN HAZIRLIYOR!"

Su eksikliğinin hastalıklara zemin hazırladığını söyleyen Gündüz, “Vücudumuzdaki suyun azalması durumunda unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, baş ağrısı, kabızlık, saç dökülmesi ve kepeklenme, böbrek sorunları ve idrar yolu iltihapları gibi çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor” dedi.

İdrarınız koyu renkte ise dikkat! Su tüketiminiz yetersiz olabilir

"SUSUZLUĞU BAŞKA SIVILARLA GİDERMEYE ÇALIŞMAYIN!"

Su ihtiyacının suyla giderilmesi gerektiğine vurgu yapan Gündüz, en sık yapılan hataların susuzluğu çay, kahve, meyve suyu gibi içecekler ile karşılamaya çalışmak olduğunun altını çizdi. Gündüz, yeterli miktarda su içmenin genel sağlığımız üzerindeki etkilerini şöyle sıraladı;

"Kan hacmi artar ve kan hücreler için gerekli oksijeni ve besini kolay taşır.
Saçlarda kepek ve dökülme gibi sorunların oluşması önlenir.
Sindirim sistemi sorunları giderilir.
Egzersiz sırasında ya da gece kaslarda meydana gelen kaslıma ve kramplar önlenir.
Anne sütünü artırır.
Ağız kokusu kaybolur.
Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.
Cilt sağlığına olumlu etkiler yapar. Su ihtiyacını karşılayan kişilerin cildi nemli, parlak, sağlıklı ve genç görünür.
Ödem oluşumunu engeller.
Metabolizmayı hızlandırır.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT