1. HABERLER
 2. GÜNDEM
 3. İHH Kurban Bayramı videosu 2019 İHH nedir? İHH'nın açılımı, tarihçesi?

İHH Kurban Bayramı videosu 2019 İHH nedir? İHH'nın açılımı, tarihçesi?

Kurban Bayramı yaklaşırken 27 yılın verdiği tecrübe ile kurbanlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için Türkiye dahil dünyanın 90 ülke ve bölgesine doğru yola çıkan İHH, Kurban Bayramı için yaptığı yeni video ile herkes tarafından merak konusu oldu. Bizde bu video ve daha fazlasını araştırdık ve haberimizde derledik.

İHH Kurban Bayramı videosu 2019 İHH nedir? İHH'nın açılımı, tarihçesi?

“İyilikte Payınız Olsun” sloganıyla yola çıkan İHH'nın yeni videosu sosyal medyada yayınladı. İHH nedir? İHH'nın açılımı, tarihçesi? İHH Kurban Bayramı videosu 2019 konuları internette sıkça araştırılma konusu oldu. Bizde İHH Kurban Bayramı yeni videosunu daha fazlasını sizler için derledik ve haberimizde yer verdik.

İHH Kurban Bayramı videosu 2019 İHH nedir? İHH'nın açılımı, tarihçesi?

İHH Kurban Bayramı videosu 2019 İHH nedir? İHH'nın açılımı, tarihçesi?

İHH İnsani Yardım Vakfı; bölge, din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın dünyanın herhangi bir yerinde sıkıntıya düşmüş, felakete uğramış, zulüm görmüş, aç ve açıkta kalmış; savaş, tabii afet gibi sebeplerle mağdur olmuş, yaralanmış, sakat kalmış; evsiz, yurtsuz, tüm insanlara insani yardım ulaştırmak ve bu insanların temel hak ve hürriyetlerinin ihlal edilmesini önlemek üzere 1992 yılından bu yana çalışmaktadır. Gönüllü faaliyetlerle başlayan ve 1995 yılında kurumsallaşan bu çalışmalar kısa sürede 5 kıtada 135 ülke ve bölgeye yayılmış ve Türkiye’den tüm dünyaya ulaşan bir hayır köprüsü olmuştur.

İHH Kurban Bayramı videosu 2019 İHH nedir? İHH'nın açılımı, tarihçesi?

İHH'NIN AÇILIMI

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı ya da kısaca İHH İnsani Yardım Vakfı, yüzün üzerinde ülkede insani yardım, insan hakları ve insani diplomasi alanlarında faaliyet gösteren uluslararası bir sivil toplum kuruluşudur.

İHH Kurban Bayramı videosu 2019 İHH nedir? İHH'nın açılımı, tarihçesi?

İHH'NIN KURBAN BAYRAMI VİDEOSU

İHH Kurban Bayramı videosu 2019 İHH nedir? İHH'nın açılımı, tarihçesi?

İHH TARİHÇESİ

İHH İnsani Yardım Vakfı, 1992 yılında ortaya çıkan Bosna Savaşı’na kayıtsız kalamayan gönüllülerin başlatmış olduğu insani yardım çalışmalarının, 1995 yılında vakıf olarak yapılanması ile İstanbul’da hayat bulmuştur.

İHH İnsani Yardım Vakfı, savaş, işgal ve doğal afetler sonucu mağdur olmuş kişilere, yerlerinden edilmiş ve mülteci konumuna düşmüş ihtiyaç sahiplerine ulaşmakta; ayni ve nakdi yardımların yanı sıra kalıcı projeler ile de ihtiyaç sahiplerini desteklemektedir.

İHH İnsani Yardım Vakfı, acil yardım, sosyal yardım, eğitim ve sağlık yardımlarının yanı sıra insan hakları ihlallerine bağlı olarak ortaya çıkan mağduriyetleri giderme konularında da faaliyet göstermektedir. Bu bağlamda yardım ve kalkınma projeleri ile desteklenen mağdur coğrafyaların gündeme taşınması, toplumumuzdaki kanaat liderlerinin yaşanan mağduriyetlerden haberdar edilmesi ve bu konuda duyarlılık oluşturularak çözüme yönelik somut adımlar atılması da İHH’nın öncelikleri arasında yer almaktadır.

İHH İnsani Yardım Vakfı, düzenli olarak gerçekleştirdiği Ramazan ve Kurban yardımlarının yanı sıra, savaş, işgal ve doğal afetler nedeniyle mağdur olan coğrafyalarda kalıcı projeler hayata geçirmektedir. Kalıcı konut ve eğitim merkezleri inşası, su kuyuları açılması bu projelerden bazılarıdır. İHH İnsani Yardım Vakfı’nın dönemsel olarak gündeme taşıdığı kampanyalar vesilesi ile de, mağdur coğrafyaların sorunları kamuoyuna duyurulmakta, Türkiye halkının desteği ile mağdur coğrafyalarda önemli projelere imza atılmaktadır.

İHH İnsani Yardım Vakfı, Asya’dan Afrika’ya, Balkanlar’dan Uzakdoğu’ya dünyanın farklı bölgelerinde takip ettiği çalışmaların yanı sıra Türkiye coğrafyasında da önemli bir ihtiyaca cevap vermektedir. Sivil kuruluşların toplumun ıslahı ve inşasında üstleneceği etkin rol için iyi bir örneklik teşkil eden İHH İnsani Yardım Vakfı, doğal afetler sonucu ortaya çıkan mağduriyetleri giderme konusunda çalışmakta; eğitim yardımları, Ramazan ve Kurban yardımları gibi projelerle Türkiye’deki yardım faaliyetlerini sürdürmektedir.

Faaliyette bulunduğu coğrafyalarda kalıcı projeler hayata geçirmeyi önceleyen, T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından “kaynaklarını en iyi kullanan vakıf” olarak tanımlanan ve TBMM Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görülen İHH İnsani Yardım Vakfı, günümüz itibariyle ülkemizde ve dünyada 135 ülke ve bölgede acil yardım, sağlık, eğitim vb. sosyal yardım alanlarında çalışmalarına devam etmektedir.

İHH Kurban Bayramı videosu 2019 İHH nedir? İHH'nın açılımı, tarihçesi?

İHH'NIN İLKLERİ

 • Bosna Savaşı sırasında, Saraybosna ablukasını kırarak Bosna'ya yardım ulaştıran ve Bosnalıların mazlumiyetini ve mağduriyetini dünya kamuoyuna duyuran ilk sivil toplum kuruluşudur.
 • 5 kıtada 135 ülke ve bölgeye ulaşan Türkiye merkezli ilk sivil toplum kuruluşudur.
 • Türkiye'de uluslararası kurban organizasyonu düzenleyen ilk sivil toplum kuruluşudur.
 • Mısır-Gazze sınırında inşa edilen duvar 2008'de yıkıldığında Gazze'ye ilk giren yardım kuruluşlarından biridir.
 • Türkiye'den Kosova'ya yardım götüren ilk insani yardım kuruluşudur.
 • Dünyadan Çeçen halkına yardım ulaştıran ilk yardım kuruluşudur.
 • Türkiye'de Afrika için ulusal kampanya düzenleyen ilk sivil toplum kuruluşudur. (2006 Afrika Acil Yardım Kampanyası)
 • Kosova Devleti tarafından Kosova'ya en fazla yardım ulaştıran üç kurumdan biri seçilmiştir.
 • Türkiyeli bir STK olarak Katarakt projesiyle ilk defa Afrika'da en büyük sağlık operasyonunu başlatmıştır.
 • İslam dünyasında insani diplomasi alanında faaliyet gösteren ilk uluslararası sivil toplum kuruluşudur.
 • Gazze’ye 2009 yılında kara yoluyla 2010 yılında deniz yoluyla uluslararası düzeyde çok uluslu ve katılımlı bir insani yardım filosu organizasyonu düzenlemiştir.
 • 2.Dünya Savaşı’ndan sonra dünya üzerinde en büyük esir ve tutuklunun hapishanelerden kurtarıldığı insani diplomasi faaliyetini gerçekleştirmiştir. (2 binden fazla esir. Suriye, 2013.)
 • 2013 yılında başlayan Filipinler-Moro barış görüşmelerini izlemek ve denetlemek için uluslararası beş üyeden biri olarak Bağımsız Gözlemci Heyeti’ni kurmuştur.
 • 2013 yılında bir günün Dünya Yetimler Günü olarak seçilmesini teklif etmiş; İslam İşbirliği Teşkilatı bu teklifi her yılın 15 Ramazan günü olarak kabul etmiştir.
 • 2016 yılında kuşatma altındaki Halep’e insani yardım koridoru açmak amacıyla İstanbul’dan başlayıp Reyhanlı’da sonlanan 40 bin kişinin 5 binden fazla araçla katıldığı “Halep’e Yol Açın” konvoyunu düzenlemiştir. Girişimleri sonucu Halep’ten 45 bin kişi güvenli bölgelere tahliye edilmiştir.

İHH Kurban Bayramı videosu 2019 İHH nedir? İHH'nın açılımı, tarihçesi?

KURBANLAR İHH'DA NASIL KESİLİYOR?
 

Kurbanlarını vekâlet yoluyla vakfımıza gönderen hayırseverlerimiz, kurban bedellerini banka hesap numaralarına havale, kredi kartı, posta çeki ile veya vakıf merkezine bizzat gelerek elden, internet üzerinden online bağış veya telefon vasıtasıyla ulaştırır.

Kurban hisseleri bağışçıların talebi doğrultusunda, vakfımız tarafından kurban çalışması yapılacak ülkelerin ihtiyaç durumuna göre paylaştırılır.

Kurbanlıklar İHH görevlilerince çalışma yapılacak ülke ve bölgelerde kurban ibadeti için gerekli kriterlere uygun olarak satın alınır.

Kurban Bayramı’nın birinci günü kurbanlıklar bayram namazı akabinde İslami usullere göre kesilir. Bayramlaşmanın ardından kesilen kurbanlar paylara bölünerek ihtiyaç sahiplerine dağıtılır.

Kurban kesimleri tamamlandıktan sonra vakfımız, kurban sahiplerine kısa mesaj yoluyla kurbanın kesildiğine dair geri bildirimde bulunur.

İHH Kurban Bayramı videosu 2019 İHH nedir? İHH'nın açılımı, tarihçesi?

90 ÜLKE VE BÖLGEDE İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞILIYOR

Balkanlar: Bosna Hersek, Makedonya, Kosova, Arnavutluk, Sırbi̇stan (Sancak ve Preşova), Karadağ ve Romanya.

Afrika: Çad (Çad, Orta Afri̇kalı mülteciler ve Nijeryali mülteciler), Kamerun (Kamerun ve Orta Afrikali mülteciler), Gana, Mali, Ni̇jer, Senegal, Benin, Si̇erra Leone, Liberya, Togo, Burundi, Etiyopya (Etiyopya ve Ogaden), Güney Afrika, Güney Sudan, Kenya (Kenya ve Mombasa), Swaziland, Malavi, Mozambik, Ruanda, Somali, Sudan (Darfur, Hartum ve Kesele), Tanzanya, Uganda ve Zimbabve. 

Asya: Bangladeş (Bangladeş ve Arakanlı mülteciler), Hi̇ndistan, (Hindistan, Jammu Keşmir, Kerala ve Assam), Pakistan (Pakistan ve Keşmir), Nepal, Sri Lanka, Myanmar (Burma ve Arakan), Vietnam, Tayland (Patani), Endonezya (Açe ve Palu),  Bangsamoro, Kamboçya ve Doğu Türkistan. 

Ortadoğu: Filistin (Gazze ve Batı Şeria), Irak (Musul, Bağdat ve Kerkük),  Lübnan (Filistinli mülteciler ve Suriyeli mülteciler), Ürdün (Suriyeli mülteciler),  Suri̇ye, Yemen, Mısır ve Tunus. 

Orta Asya ve Kafkasya:Afganistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Moğolistan, Azerbaycan (Azerbeycan, Ahıska ve Çeçenistanlı mülteciler), Gürcistan (Çeçen Mülteciler ve Acara), Rusya (Adıgey, Osetya, Karaçay-Çerkes, Kabarday-Balkar, Dağıstan, İnguşetya, Abhazya ve Çeçenistan). 

Amerika: Kolombiya ve Venezuela. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT