İngiltere'de istifa krizi! Sağlık Bakanı ve Maliye Bakanı istifa etti!

İngiltere'de art arda yaşanan istifa krizlerine yenileri eklendi. İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak görevlerinden istifa etti.

İngiltere'de istifa krizi! Sağlık Bakanı ve Maliye Bakanı istifa etti!

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid yaptığı açıklamada, "Sağlık ve Sosyal Bakımdan Sorumlu Devlet Bakanı olarak istifamı sunmak için Başbakanla görüştüm. Bu rolde hizmet etmek çok büyük bir ayrıcalıktı, ancak artık vicdanım rahat devam edemediğim için üzgünüm" diye konuştu.

"GÜVENİMİ KAYBETTİĞİNİZİ AÇIKÇA GÖRÜYORUM"

Javid, Johnson'a yazdığı istifa mektubunda, "Biz (Muhafazakar Parti), her zaman popüler olmayabiliriz. Ancak ulusal çıkarlar için hareket etme konusunda yetkindik. Ne yazık ki, mevcut koşullarda halk, şu anda ikisinde de yetkin olmadığımız sonucuna varıyor. Geçen ay yapılan güven oylaması, çok sayıda meslektaşımızın aynı fikirde olduğunu gösterdi. Ancak şunu üzülerek belirtmek isterim ki, bu durumun sizin liderliğinizde değişmeyeceğini ve dolayısıyla benim de güvenimi kaybettiğinizi açıkça görüyorum” ifadelerine yer verdi.

İngiltere'de istifa krizi! Sağlık Bakanı ve Maliye Bakanı istifa etti!

"SAVAŞMAYA DEĞER OLDUĞUNA İNANIYORUM"

Maliye Bakanı Rishi Sunak, "Halk, haklı olarak hükümetin düzgün, yetkin ve ciddi bir şekilde yürütülmesini bekliyor. Bunun benim son Bakanlık görevim olabileceğinin farkındayım, ancak bu standartlar için savaşmaya değer olduğuna inanıyorum ve bu yüzden istifa ediyorum" şeklinde konuştu.

İngiltere'de istifa krizi! Sağlık Bakanı ve Maliye Bakanı istifa etti!

"HÜKÜMETTEN AYRILDIĞIM İÇİN ÜZGÜNÜM"

Sunak, Başbakan Johnson'a yazdığı istifa mektubunda, "Ülkemiz çok büyük zorluklarla karşı karşıya. Halkın bu gerçeği duymaya hazır olduğuna inanıyorum. Halkımız, bir şey gerçek olamayacak kadar iyiyse, o zaman onun doğru olmadığını biliyor. Daha iyi bir geleceğe giden bir yol varsa bunun kolay olmadığını bilmeleri gerekiyor. Gelecek hafta ekonomiyle ilgili ortak konuşmamıza hazırlanırken, yaklaşımlarımızın temelde çok farklı olduğu benim için netleşti. Hükümetten ayrıldığım için üzgünüm ama böyle devam edemeyeceğimiz sonucuna vardım" açıklamalarına yer verdi.

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN