Irak'ta o ülkenin Başkonsoluğu ateşe verildi

Irak'ta hükümet karşıtı gösteriler devam ediyor. Protestocular Necef'te İran Başkonsolosluğu binasını ateşe verdi.

Irak'ta o ülkenin Başkonsoluğu ateşe verildi

Necef'teki hükümet karşıtı gösteriler esnasında protestocular İran Başkonsolosluğu binası ateşe verdi.

Necef Operasyonlar Komutanlığı tarafından yazılı açıklama yapıldı.

Necef Operasyonlar Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada tüm kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildiği belirtildi. Yasağın ne kadar süreceğine dair bilgi verilmedi.

Öte yandan başkent Bağdat'ın yanı sıra güneydeki Musenna, Kadisiye ve Zikar vilayetlerinde de göstericilerle güvenlik güçleri arasında arbede yaşandığı ve onlarca göstericinin yaralandığı bildirildi. Kadisiye'de yarın resmi tatil ilan edildi.

Necef'teki göstericiler daha önce de İran Başkonsolosluğu binasını ateşe vermişti.

IRAK'TA HÜKÜMET KARŞITI GÖSTERİLER 

Irak'ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim'de başlayan gösterilerde şu ana kadar 300'den fazla kişi hayatını kaybetti, 15 binden fazla kişi yaralandı.

Başkent Bağdat başta olmak üzere orta ve güney kesimlerdeki kentlerde devam eden gösteriler sırasında İran'ın ülkedeki nüfuzuna yönelik tepkiler de dile getiriliyor.

Hükümetin açıkladığı reform paketleriyle ikna olmayan göstericiler, güvenlik güçlerine protestolarda şiddet kullanılması talimatı vermekle suçladıkları Başbakan Adil Abdulmehdi ve yolsuzluk iddiaları gerekçesiyle hükümetin istifasını istiyor.

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡