1. WEB TV
  2. GÜNDEM
  3. İstanbul 3. Havalimanı'nın tanıtım filmi

İstanbul 3. Havalimanı'nın tanıtım filmi

İstanbul’un yeni havalimanı İstanbul’u geniş bir coğrafyada dünyadaki en önemli havacılık merkezi haline getirecek.

İstanbul 3. Havalimanı Proje Finansmanı İmza Töreni Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun katılımıyla gerçekleşti. Havalimanının ilk etabı için toplam altı bankadan 4.6 milyar euro kredi sağlandı.

TÜRKİYE'NİN BU ALANDAKİ EN BÜYÜK YATIRIMI

Törende konuşan Erdoğan, İstanbul'a yapılacak 3. havalimanının Türkiye'nin bu alandaki en büyük yatırımı olduğunu belirterek, İstanbul'un hava trafiğinde küresel merkeze dönüşeceğini belirtti.

İlk tanıtım videosu da yayınlanan Havalimanı'nda çalışmaların hızla evam ettiği görüldü.

PROJE BİTTİĞİNDE 150 MİLYON YOLCU HEDEFLENİYOR

Toplam alanı 76 milyon metrekare olan ve dört etaptan oluşacak projenin tüm etapların tamamlanmasının ardından yıllık yolcu kapasitesinin 150 milyon olması hedefleniyor.

İstanbul'un yeni havalimanının, Avrupa yakasında Yeniköy ve Akpınar yerleşimleri arasında, Karadeniz sahil şeridinde bir alana yapıldığını belirten Erdoğan, bu alanın tesadüfen seçilmediğini, havalimanı projesinin uygulama alanının, bölgenin ekolojik dengesi, rüzgar verileri, doğal-yapay mania durum tespitleri yapılarak belirlendiğini söyledi.

BAĞLANTI YOLLARI 2016 MAYIS'TA AÇILACAK

Toplantıda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu da Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve bağlantısı olan otoyolunun 2016 Mayıs ayında açılmasıyla yeni havalimanının Avrasya bağlantılarının sağlanmış olacağını belirterek, havalimanını Gayrettepe'ye bağlayacak olan hızlı metro hattının yapım ihalesini de önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde yapacaklarını söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin de, havalimanını şehir merkezine bağlayacak önemli karayolu ve raylı sistem projelerinin de eş zamanlı yürütüldüğünü belirterek, havalimanından geçecek Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve bağlantısı olan otoyolun 2016 yılı Mayıs'ta hizmete alınacağını kaydetti.

20 Ekim 2015 Salı 12:16
VİDEOYA YORUM KAT
Benzer Videolar