1. HABERLER
 2. GÜNDEM
 3. İstanbul Valiliği'nden toplu taşıma kararı: "Pazartesiden itibaren geçerli olacak"

İstanbul Valiliği'nden toplu taşıma kararı: "Pazartesiden itibaren geçerli olacak"

İstanbul Valiliği yaptığı son dakika açıklamasında, toplu taşıma araçlarında sosyal mesafenin korunmasına yönelik tedbir ve kararları açıkladı.

İstanbul Valiliği'nden toplu taşıma kararı: "Pazartesiden itibaren geçerli olacak"

İstanbul Valiliği yaptığı son dakika açıklamasında, toplu taşıma araçlarında sosyal mesafenin korunmasına yönelik tedbir ve kararları açıkladı.

İstanbul Valiliği pazartesi gününden itibaren toplu taşıma araçlarında uygulanacak yeni koronavirüs tedbirlerini açıkladı. Kararla maskesiz yolcular araçlara alınmayacak, otobüsler de kapasitenin yarısı kadar yolcu alacak.

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Toplu taşıma araçlarında sosyal mesafenin korunması amacıyla İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisince; İstanbul dahilinde (kara, deniz ve raylı sistemlerde) faaliyet gösteren toplu taşıma araçlarında (Metro, Metrobüs, Marmaray, Tramvay, İETT, Özel Halk Otobüsleri ve İstanbul Otobüs A.Ş. vb. Dâhil) olmak üzere alınan kararlar:

MASKE ZORUNLU

Bütün sürücü ve yolcuların maske kullanmaları zorunludur.

Maske kullanmayanların toplu taşıma araçlarına alınmaması, maskesiz olduğu tespit edilen sürücü ve yolculara ayrı ayrı ceza uygulanmasına,

KAPASİTENİN YARISI KADAR YOLCU ALINACAK

 • Toplu taşıma araçlarına “Yolcu taşıma kapasitesinin %50’si kadar yolcu alınması halinde” sosyal mesafenin korunamaması nedeniyle;
 • Koltuk sayısının %50’sinden fazla oturan yolcu alınmamasına,

AYAKTAKİ YOLCU SAYISINA DA SINIRLAMA

 • Ayaktaki yolcu sayısının, oturan yolcuların yarısını geçmeyecek şekilde sınırlandırılmasına,
 • Araçlardaki iki kişilik koltukların koridor tarafının boş bırakılarak, yolcuların cam kenarındaki koltuklarda seyahat etmelerinin sağlanmasına,

DURAKLARDA SOSYAL MESAFEYE DİKKAT EDİLECEK

 • Seyahat eden veya durakta bekleyen yolcuların sosyal mesafeye uymalarını kolaylaştırmak amacıyla duraklarda ve araçların içerisinde gerekli işaretlemelerin yapılmasına, (e-tiket vb. işaretlemeler)
 • Bütün toplu taşıma araçlarında ve duraklarda sıvı el dezenfektanı bulundurulmasına,

İHLAL EDENLERE CEZA

 • Yukarıda belirtilen önlemleri ihlal edenler hakkında 1953 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. Maddesi uyarında idari para cezası uygulanmasına,
 • İlgili idareler tarafından, araçlardaki sosyal mesafenin korunması ve vatandaşlarımızın mağduriyetinin önlenmesi için sefer sayılarının artırılmasına yönelik düzenlemele yapılması ve yapılan düzenlemelerin halkımıza ilan edilmesine karar verilmişti.
 • Kararlar 13 Nisan 2020 Pazartesi günü saat 05.00’ten itibaren uygulanacaktır.

Ayrıntılar geliyor...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT